איך ניתוחים קוסמטיים יכולים לשפר את הבריאות

ניתוח אף, הסרת נקודת חן, טיפול בוורידים בולטים ובהזעת יתר יכולים לא רק לשפר את המראה שלך, אלא גם להשפיע משמעותית על הבריאות. מה הקשר? כל הפרטים בכתבה

29/03/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

ניתוח פלסטי שמשפר את הבריאות. צילום שאטרסטוקמרלין מונרו התגאתה בה והפכה אותו לסמל סקס, אהוד ברק – יחי ההבדל הקטן – הסיר אותה והפך לשיחת היום. במאות הקודמות נשים וגברים היו מציירים אותה על הלחי, כדי להוסיף לעצמם שיק.

אנחנו קוראים לה נקודת חן, אבל בשפה הרפואית השם שלה הרבה פחות סקסי, וההתייחסות אליה כאל נגע שעלול להיות גם מסוכן. "שומה נוצרת כתוצאה ריכוז של תאי מלנין, תאי הצבע שיש בעור, יש נקודות בהירות, כהות או כחלחלות, ההבדלים הם על פי עומק ריכוז המלנין בשכבת העור שנקראת דרמיס”, מסביר ד”ר מרק אלזמי, רופא עור שמבצע הסרה של שומות ברשת מרפאות פרופורציה.

יש שומות שנולדים איתן, ואולם הבעיה העיקרית היא עם אלה שמופיעות על העור במהלך החיים, ועלולות להיות נגע סרטני, מסוג מלנומה. ישנם מספר סימני אזהרה שכדאי לשים אליהם לב: צורה לא סימטרית של השומה, שומה שהגבול שלה אינו ברור ומוגדר, כשהגוון שלה איננו אחיד, כשהשומה גדולה מקוטר של 5 מ"מ וכשהיא בולטת על פני העור.

לבהירי עור, לבעלי שומות מרובות או למי שחושד שהופיעה אצלו נקודה חדשה, מומלץ להתייעץ עם רופא עור ולשקול הסרה של השומה או השומות.

“כל שינוי בצבע או בגודל מצריך בדיקה של רופא עור, בעזרת מכשיר שנקרא דרמטוסקופ. אם יש חשש לממאירות או ספק באשר למידת הסיכון הרופא יסיר את השומה וישלח לביופסיה", מדגיש ד"ר אלזמי.

ישנן 3 שיטות מקובלות להסרת שומות:

  • צריבה במחט חשמלית
  • צריבה בלייזר מסוג  CO2
  • הסרה בהליך כירורגי

” תהליך הריפוי נמשך בין 3-6 חודשים וחשוב מאד להישאר במעקב של רופא עור לאחר מכן”, מסכם ד”ר אלזמי.

מה עושים במקרה של הזעת יתר?

זה קורה בקיץ ובחורף, בכפות הידיים, בגב ובכפות הרגליים ובמיוחד – בבתי השחי. הזעת יתר אמנם לא נחשבת לבעיה רפואית, אבל היא עלולה לפגוע בצורה חמורה באיכות החיים. ממבוכה ועד הסתגרות בבית. גם הטיפול היעיל ביותר שיש לגביה, הוא רפואי.

 “הזעת יתר היא הזעה שאיננה רגילה, בגלל תגובת יתר של מערכת העצבים הסימפתטית”, מדגיש ד”ר יעקב בר, מומחה לכירורגיה פלסטית, מנהל רפואי של רשת מרפאות פרופורציה.

הטיפולים נעים בין שימוש בדאודורנטים המכילים מלחי אלומיניום, שמייבשים את הזעה בצורה יעילה יותר מדאודורנטים אחרים, הזרקות בוטוקס, צריבה בגלי רדיו ועד ניתוח לכריתת העצבים שאחראים על אזור ההזעה.

מהי מידת היעילות של הטיפולים?

ד"ר בר: "השימוש בדאודורנטים נחשב יעיל, אולם יש לו תופעת לוואי של גירוי בעור, לכן הוא מוגבל לשבועיים-שלושה. הזרקת בוטוקס יעילה לכ-4 חודשים, ולאחר מכן יש לחזור על הטיפול. טיפול באמצעות גלי רדיו היא שיטה חדשה ויש לומר מעט בעייתית שכן תקופת ההחלמה מהטיפול ארוכה וקשה וכוללת תופעות לוואי כמו בצקת, נפיחות וכאבים. היעיל ביותר הוא הניתוח במקרים של הזעה בכפות הידיים, אבל  כשמדובר בבתי השחי, אחת מתופעות הלוואי של הניתוח היא הזעה מפצה – הופעה של הזעת יתר בכפות הידיים. לאחרונה החלו מבצעים את הניתוח בשיטה חדשה: הכנסת סיב היורה קרניי לייזר להרס הבלוטות. השיטה החדשה מונעת את תופעות הלוואי הידועות של השיטה הניתוחית הוותיקה וגם פותרת את הבעיה בטיפול אחד בודד ל כחצי שעה.", מעיד ד"ר בר.

ניתוח פלסטי שמשפר את הבריאות. צילום שאטרסטוק

 מה עושים כשהרגליים כואבות?  

כאבים ברגליים, קושי בעמידה ובהליכה, עייפות. ורידים נפוחים ברגליים, דליות בלשון העממית, הם לא רק תופעה אסתטית מטרידה, אלא יכולים להוות פגיעה משמעותית באיכות החיים. "המטופלות שאני פוגשת הן לרוב צעירות. אצלן הבעיות קלות יחסית, במקרים אלה מדובר בבעיות אסתטיות בלבד, אבל עדיין – מומלץ לטפל בהן, משום שבגילאים מבוגרים יותר, התופעה עלולה להחמיר ולהוות בעיה רפואית", מסביר ד”ר איגור רבין, מומחה לכירורגית כלי דם, שמבצע טיפולים להעלמת ורידים ברשת מרפאות פרופורציה. לדבריו, ישנן מספר שיטות יעילות לטיפול בדליות:

ניתוח: זו השיטה הוותיקה ביותר, שמתאימה לטיפול בוורידים גדולים ובנימים קטנים.

גלי רדיו, לייזר או קיטור: שלוש שיטות שפועלות בצורה דומה: החדרת אנרגיה שגורמת לכוויה בווריד, ולהיווצרות של קריש דם בתוכו שסותם את הוריד. בשיטות אלה ניתן לטפל רק בבתי החולים, לא במרפאה.

הזרקת קצף (סקלותרפיה): זו השיטה החדישה, המומלצת  והיעילה ביותר, שמתאימה לטיפול בוורידים הגדולים וגם בנימים הקטנים ומשמשת גם כטיפול משלים לאחר טיפולים בגלי רדיו, לייזר או קיטור, להעלמת הנימים הקטנים.

ניתוח פלסטי שמשפר את הבריאות. צילום שאטרסטוק

מה עושים אם קשה לנשום?

ניתוח אף נחשב לניתוח האסתטי המבוקש ביותר, אבל לעתים קרובות מדובר ביותר מאשר תיקון קוסמטי. "בעיות נשימה, זיהומים חוזרים בסינוסים (סינוסיטיס), תחושה של אף סתום לאורך זמן, נחירות והפרעות שינה, כל אלה יכולים להיגרם בגלל סטייה של מחיצת האף. זהו מצב שיכול להיגרם כתוצאה מעיוות מולד, מעיוות שעלול להיווצר במשך השנים  או להתרחש בעקבות שבר או חבלה באף", מסביר ד"ר בר. "במקרים בהם הסטייה הינה משמעותית ברמה הגורמת לחסימה חלקית או מלאה, יש לניתוח הצדקה רפואית  שאליה יכולה להתלוות גם תיקון אסתטי".

לכן, חלקן של קופות החולים מסבסדות את הניתוח. במהלך פגישת הייעוץ יבחן הרופא לא רק את המראה, צורת הפנים ועובי העור, אלא ישאל גם לגבי הפרעות נשימה ובמידת הצורך ימליץ על ביצוע  ניתוח אף משולב, רפואי ואסתטי.

ניתוח אף מתבצע בחדר ניתוח בבית חולים, בהרדמה כללית או מקומית, בהתאם לסוג הניתוח.  לעתים יש צורך באשפוז בתום הניתוח ואולם במרבית המקרים משתחררים הביתה לאחר מספר שעות של השגחה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך