איך מתמודדים עם תסמונת המעי הרגיז?

לאחר אבחון של תסמונת המעי הרגיז כדאי למצוא את הטיפול המתאים ביותר על מנת לשפר את איכות החיים. טיפול תרופתי, דיקור סיני ונטורופתיה הם רק חלק מהאפשרויות הקיימות

12/08/2014
קרן וולקומיר ודנה צור-שני קבלו עדכונים מקרן וולקומיר ודנה צור-שני
  • RSS

תסמונת המעי הרגיז (קרויה גם תסמונת המעי הרגיש) הינה תסמונת שכיחה, המופיעה בקרב 9-23% מהאוכלוסייה, בעיקר אצל נשים. חלק מהאנשים סובלים מהתסמינים ברמה קלה יחסית, בעוד שאחרים סובלים ברמה קשה, המפריעה לאיכות החיים.

התסמונת מאופיינת בכאבי בטן, נפיחות, אי נוחות בבטן, גזים, עצירות ושלשול. האבחנה הרפואית נקבעת על ידי רופא משפחה או רופא גסטרואנטרולוג לאחר שלילת מחלות אחרות כגון צליאק, קרוהן, קוליטיס או רגישות למזון. אמנם אין הבנה מלאה בנוגע לגורמים לתסמונת, אך כיום ידוע שהסבל הנגרם ממנה הוא אמיתי ולא "רק בראש" של החולה.

מעי רגיז. צילום: שאטרסטוק

מהן דרכי הטיפול?

ישנו מגוון רחב של טיפולים בתסמונת המעי הרגיז, החל מטיפול תרופתי ועד טיפולים ברפואה משלימה. טיפול תרופתי סימפטומטי, כולל תרופות משלשלות לעצירות, תרופות מרפות שריר להקלה על הכאבים, תרופות נוגדות שלשול ועוד. כמו כן, מוצעות תרופות נוגדות דכאון במינון נמוך, אשר מטרתן להפחית את רגישות המעי. לצד הטיפול התרופתי, קיימים טיפולים כמו: ביו פידבק, היפנוזה וטיפול קוגנטיבי התנהגותי. בנוסף, קיימים טיפולים ברפואה משלימה אשר הוכחו כיעילים בטיפול בתסמונת - רפואה סינית, נטורופתיה וצמחי מרפא.

דיקור סיני במעי רגיש משמעו דיקור במחטים דקות וסטריליות המשפיעות על מערכת העיכול. במחקרים נמצא כי טיפול בדיקור יעיל בהקלה על תסמינים כגון כאבי בטן, אי נוחות בבטן, השפעה על מספר היציאות ביום, על אופי היציאה ועל תחושת חוסר התרוקנות. יתרון נוסף שצוין במחקרים הוא בכך שלדיקור לא קיימות תופעות לוואי. ניתן לטפל בבעיה גם באמצעות נטורפתיה. מטרת הטיפול הנטורופתי היא לנסות למצוא את שורש הבעיה ולבנות תוכנית טיפול מותאמת אישית. הטיפול כולל התייחסות לתזונה, פעילות גופנית, אורחות חיים ומצב רגשי, ומשלב מספר כלים טיפוליים, כגון צמחי מרפא, תוספי תזונה וטכניקות להפחתת סטרס.

מהם הקשיים בהתמודדות עם התסמונת?

אחד הקשיים העיקריים בו נתקלים הסובלים ממעי רגיז הוא ההתמודדות עם העובדה שהבדיקות הרפואיות תקינות ובכל זאת הסבל הפיזי הוא רב. כמו כן, לעיתים לוקח זמן למצוא את הטיפול המועיל. היצע הטיפולים הוא גדול וישנו קושי להחליט מאיזה טיפול להתחיל - האם בלקיחת תרופות? טיפול ברפואה משלימה? תוספי מזון? ואם כן אילו תוספים? לרוב התגובה לטיפול היא אינדיוידואלית, ולכל אדם עוזר טיפול אחר או שילוב של מספר טיפולים.

התהליך הארוך מרגע הפניה לרופא ועד מציאת הטיפול המתאים עשוי לגרום לתסכול ולייאוש. למרות שאחוז גדול מהאוכלוסיה סובל מהתסמונת, רבים לא משתפים את הסובבים אותם בתחושותיהם עקב מבוכה. כתוצאה מכך אנשים רבים חשים בדידות בהתמודדות עם התסמונת.

*****

קרן וולקומיר היא נטורופתית המתמחה בטיפול בהפרעות במערכת העיכול ומרצה בכירה בקמפוס ברושים. דנה צור-שני מטפלת ברפואה סינית וברפלקסולוגיה, המתמחה בטיפול בהפרעות במערכת העיכול ומטפלת וחוקרת בשיר"מ, המרכז הרפואי אסף הרופא.

לקבוצה סגורה בפייסבוק, המאפשרת לשאול שאלות בנוגע לסימפטומים ולדרכי טיפול - לחצו כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך