איך מתמודדים עם סרטן השד אצל נשים צעירות?

מה עובר על נשים צעירות כאשר הן מגלות שחלו בסרטן השד? מהן תופעות הלוואי? כיצד מושפעת הפוריות של החולה ודימוי הגוף?

10/03/2016
עדה אופיר קבלו עדכונים מעדה
  • RSS

כ-4,500 נשים מאובחנות מדי שנה בסרטן השד, מתוכן 21% מאובחנות מתחת לגיל 50, וכ-79% מאובחנות מעל לגיל זה. הנתונים בישראל מראים ששיעור זה נותר יציב במשך 10 השנים האחרונות ולא חלה עלייה משמעותית בשיעור הנשים הצעירות החולות בסרטן השד.

סרטן השד אצל נשים צעירות מאובחן לרוב בשלבים מתקדמים וזאת ממספר סיבות: חוסר מודעות, פריצת המחלה בזמן הריון או הנקה ולכן יש דחייה באבחנה וכן מבנה השד או רקמת שד צפופה המקשים על האיבחון. "אין כיום כלים יעילים לאיבחון מוקדם של סרטן השד בקרב נשים צעירות, לכן יימצאו גידולים מתקדמים יותר", מסבירה ד"ר שני פאלוך-שמעון, מנהלת השירות לסרטן שד בצעירות, המערך האונקולוגי, מרכז רפואי ע"ש ח. שיבא תל השומר. יחד עם זאת חשוב לציין כי אחוזי ההחלמה הינם גבוהים. "מחקרים הוכיחו כי ככל שהמחלה תתגלה בשלביה המוקדמים, סיכויי הריפוי יהיו גבוהים יותר. לכן כאשר אישה מרגישה גוש בשד או בבית השחי, שינוי בצורת השד, הפרשות בפטמה או שינוי בצורת הפטמה, עליה לפנות באופן מיידי לרופא המטפל לבדיקה", מחדדת ד"ר פאלוך-שמעון.

צילום: שאטרסטוק

שמרי על גופך ובריאותך

פעילות גופנית, תזונה נכונה והפחתה בצריכת האלכוהול חשובים ותורמים לבריאות האישה, במהלך הטיפולים הכימותרפיים ולאחריהם. השינויים ההורמונליים עלולים לשבש את חילוף חומרים בגוף ולכן יש להישמר מעלייה במשקל. כחלק מהטיפול בנפש, וכחלק מאמצעי המניעה להישנות המחלה, מחקרים הוכיחו שפעילות גופנית אירובית תורמת למצב הרוח ומפחיתה את הסיכון להישנות המחלה. כל אישה תתאמן בקצב המתאים לה ולאורח חייה, ללא תלות במחלה.

ההתמודדות עם המחלה

כל אישה חווה קשיים בהתמודדות עם סרטן שד. השלכות הטיפול אצל נשים צעירות הן מורכבות ומאתגרות במיוחד. "ברמה היומיומית, הדאגה לילדים במהלך התקופה בה האישה מטופלת: מי אוסף אותם מבית הספר, מי מקפיץ לחוגים, יש נשים שנמצאות בזוגיות טרייה או ללא בן זוג וכאלו שמתכננות להרחיב את התא המשפחתי. ברמה הפיזית הגוף משתנה בעקבות הניתוחים או הטיפולים", מסבירה ד"ר פאלוך-שמעון. נשים מתמודדות עם פגיעה בדימוי הגוף ופגיעה בפיריון. חשוב לקבל ייעוץ בנושא האופציות הקיימות לשימור הפוריות בטרם התחלת הטיפולים, שכן כיום ניתן לעבור תהליך לשימור פריון בטרם נפגעות השחלות ומטרתם לאפשר לה להרות בעתיד.

בעקבות האבחנה והטיפולים נשים צעירות עלולות לסבול מדיכאון וחרדה או תופעות גיל המעבר שכולל מיובש בנרתיק וירידה בחשק המיני. תופעות אלה משפיעות על התפקוד המיני, משליכות על הזוגיות ועל הדימוי העצמי וכד'.  "השינויים ההורמונליים יכולים להימשך שנים ולהיות בעלי השפעה רבה יותר מהטיפולים הכימיים שנמשכים 4-5 חודשים", מחדדת ד"ר פאלוך-שמעון.

"חזקים ביחד" מרכזי התמיכה וקבוצות תמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

מרכזי תמיכה לחולי סרטן, למחלימים ולבני משפחותיהם. במרכזים, מציעים תמיכה רגשית וחברתית למתמודדים עם מחלת הסרטן ובו פועלות קבוצות תמיכה, סדנאות בתחומי אמנות, פעילות גופנית (כגון יוגה, פלדנקרייז), טיולים, הרצאות מפגשים ועוד.

 כל הפעילויות מתקיימות ללא תשלום. האגודה למלחמה בסרטן, מציעה קבוצות תמיכה מיוחדות עבור נשים צעירות שחלו בסרטן השד ובני זוגן. "הקבוצה היא המקום שבו אפשר לדבר על הכל בצורה הפתוחה והטובה ביותר", מסבירה אורית שפירא, עובדת סוציאלית ומנהלת מחלקת שיקום ורווחה של האגודה למלחמה בסרטן.

 כוח הקבוצה

קבוצת הנשים הצעירות של האגודה למלחמה בסרטן נפגשת אחת לשבועיים, למשך שעתיים, והיא מונה כ-12-15 נשים. את המפגש מנחות ומלוות עובדות סוציאליות מתחום הטיפול הפסיכו-אונקולוגי.

"המפגשים מאפשרים לצבור כוחות, לדבר על הרגשות, המחשבות, לעזור בהתמודדות, לקבל כישורים לחיים: איך משמרים אינטימיות, איך מספרים לילדים ומתמודדים עם השאלות הקשות. נשים משתפות בהתמודדות עם חזרה לעבודה, זוגיות, משפחה, אינטימיות, מחשבות ופחדים ועוד.

בנוסף מתקיימת קבוצת תמיכה לזוגות – בני הזוג הבריאים ביחד עם נשים שחלו. מטרת המפגש הינה להדריך ולכוון ולדבר על הלא-מדובר, לתת כלים לבן הזוג שרוצה לתמוך אך לא תמיד יודע איך". מסבירה עו"ס אורית שפירא.

"בקבוצות נוצרות חברויות ובסיס לתמיכה הדדית. המשתתפים בשתי הקבוצות תורמים ומקנים בטחון זה לזה. "הסביבה הבריאה נמצאת בעצמה בחרדה ומתקשה לעיתים להעניק לחולות את התמיכה הרגשית המתאימה ולהבין את התהליכים שהן עוברות. לכן הקבוצה מהווה סביבה תומכת ומחזקת.".

צילום: שאטרסטוק

"כל אישה שחלתה בסרטן השד, מוזמנת לפנות למרכזי התמיכה. רוב הנשים יפנו בסוף הטיפול שכן במהלכו יהיו עסוקות בהתמודדות, יתמקדו בתהליך ההבראה ובסופו הנפש תדרוש את שלה ותתחיל מסע חדש. יש נשים שיעזבו אחרי חודש, אחרות נשארות שנים".

בקבוצה אפשר גם לקבל הפניות לבעלי מקצוע תומכים אחרים. קיימות סדנאות שונות כמו: סדנת בישול בריא המועברת על ידי עובדת סוציאלית ודיאטנית, סדנת טבע-תרפיה ועוד סדנאות רבות ומגוונות שמציעה האגודה למלחמה בסרטן במרכזי התמיכה "חזקים ביחד".

מטרתם של מרכזי התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן הינה לספק מענה מהיר ויעיל, להוות מוקדי  תמיכה, ולספק מענה בכל הקשור לדרכי התמודדות עם המחלה. ניתן להצטרף ללא תשלום לקבוצות התמיכה ב טלפון 03-5721678.

בתאריך 16.3.16, יום רביעי, יתקיים בבית האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים יום עיון לנשים צעירות שחלו בסרטן השד. יום העיון מיועד לחולות, למחלימות ולבני משפחותיהן, בהשתפות מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן ובהנחיית  ד"ר שני פאלוך, מנהלת השירות לסרטן שד בצעירות, המערך האונקולוגי, מרכז רפואי ע"ח ח. שיבא תל השומר ויועצת האגודה למלחמה בסרטן. בכנס יועברו הרצאות שונות על ידי מיטב המומחים: עדכונים וחידושים בסרטן השד, כירורגיה משחזרת וכריתה מניעתית, פוריות בצל המחלה, תזונה נכונה בהתמודדות עם סרטן השד ועוד. כמו כן יתקיים פאנל שאלות ותשובות בהשתתפות המרצים מיום העיון.

הכנס באדיבות רוש, מובילת פרויקט רוש מושיטה יד.

ההשתתפות ביום העיון אינה כרוכה בתשלום אך כרוכה בהרשמה מראש.  לפרטים נוספים והרשמה היכנסי, או התקשרי למיכל 03-5721678, או רויטל 03-5721615

למידע על סרטן השד אצל נשים צעירות היכנסי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה