איך מתגרשים בהבנה?

החלטתם להפריד כוחות? קבלו 4 המלצות מועילות שיעזרו לכם להיערך למשמעויות הכלכליות של הפרידה

25/08/2013
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» לדעת איך להיפרד (צילום: Thinstock)

'אין גירושים שמחים', זאת אולי אחת האמירות הבודדות שאי אפשר לערער עליהן. אבל  לצד הקביעה הלא אופטימית הזאת, אפשר גם להניח שבני הזוג יכולים להגיע להחלטה - ביחד או בנפרד - שאפשר לעבור את דרך החתחתים הזו בצורה חכמה ובעיקר לנסות למזער נזקים.

גירושים הם קודם כל ומעל הכל משבר רגשי וגם אנשים שהתגרשו ב'רוח טובה' מספרים שמדובר באירוע שסוחט הרבה כוחות נפשיים ובין היתר, קשה לחשוב בהיגיון, לנתח ולעשות תכנונים לטווח ארוך או קצר באופן ענייני וקר. מצד שני, אפשר גם לדמיין תהליך של גירושים  כסוג של פשיטת רגל של עסק כלכלי. בני הזוג צריכים עכשיו לחלק את הנכסים ביניהם ובאופן טבעי כשמכניסים למערבולת הרגשית הזאת עניינים כספיים, מדובר במתכון לצרות.

מה עושים? הנה כמה שאלות שיעזרו לכם להיערך למשמעויות הכלכליות של הגירושים:

1. למי עדיף לפנות כדי להתגרש - מגשר או עורך דין? כמו בהרבה מקרים בחיים, התשובה תלויה בסיטואציה האישית שלכם. אם אתם מבקשים לסיים את הנישואים ברוח טובה ואתם יודעים שאין מחלוקות חריפות בשאלות שונות הקשורות לגירושים - חלוקת רכוש, הסדרי ראייה לילדים, דמי מזונות - כדאי לשקול לפנות להליך של גישור ללא צורך בהתערבות של גורמים חיצוניים נוקשים במסגרת בית המשפט שעלולים לכפות את עמדתם עליכם. מה שחשוב לזכור מבחינה כלכלית הוא שטיפול באמצעות עורכי דין יעלה עשרות אלפי שקלים ואילו פרידה במסגרת גישור תעלה כחצי מהסכום הזה.

2. האם לגשת לייעוץ כלכלי? ההנחה המובלעת שעומדת מאחורי כל מקרה של גירושים היא ששני בני הזוג יחוו ירידה ברמת החיים. באופן טבעי רוב ההוצאות המשפחתיות מוכפלות - משלמים על שני מקומות מגורים, על שני רכבים, ואף חלק ניכר מההוצאות על הילדים מוכפלות. ההכנסות לעומת זאת  ברוב המקרים נשארות כפי שהן היו לפני הגירושין. במקרה שכזה כחלק מההיערכות לקראת ההליך גם הבעל וגם האישה צריכים להבין מה התקציב החדש שעומד לרשותם. אם במסגרת הנישואין נתתם לצד השני לנהל את הפן הפיננסי או שאתם מרגישים שבגלל המתח והעצב הקשורים לתהליך הגירושים, אתם נאבדים בכל מה שקשור לניהול חשבונותיכם, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי מוקדם ככל האפשר כדי שתוכלו לקבל תמונה מלאה של מצבכם הכלכלי הנוכחי וגם לתכנן את העתיד לבוא.

3. כיצד להגיע להסכמה על גובה דמי המזונות? השאלות הבעייתיות ביותר בגיבוש הסכם הגירושים קשורה לגובה דמי המזונות שנדרשים לכלכלת הילדים. במקרה הזה חשוב ששני הצדדים יזכרו כי על תשלום המזונות לייצג את סך כל ההוצאות העתידיות בטווח הקצר והארוך, כולל הוצאות בלתי צפויות, כמו שיעורים פרטיים, לימודי נהיגה, חוגים, טיפולי שיניים וכדומה. גם אם מדובר בנושא רגיש וטעון, הזכירו לעצמכם ולצד השני שאם בשלב הזה תערכו חישוב מדויק של דמי המזונות, תמנעו מעצמכם הרבה ויכוחים, כעס ותסכול בשנים הקרובות, שיכולים גם לפגוע בילדים.

4. האם למכור את הדירה המשותפת? מדובר כאן באחת משאלות המפתח מכיוון שמקום המגורים הוא לרוב הנכס המשמעותי המשותף שיש לבני הזוג. לכאורה, במקרים רבים התחושה היא שיש הצדקה לצעד הזה מכיוון שאף אחד משני הצדדים לא יכול לעמוד לבדו בהחזרי המשכנתא במצב החדש שנוצר. עם זאת, כשלוקחים בחשבון עד כמה קשה היום לרכוש נכס בתנאי השוק החדשים, כדאי לנסות להחזיק בנכס הקיים ולפנות לבנק ולייעוץ כלכלי כדי לבדוק אם ניתן לעשות זאת.

לבסוף, תכנון מוקדם של תקציב משפחתי לאחר הגירושין, ומודעות לקושי עשויים להקל על התהליך ועל ההסתגלות למצב החדש, הן מההיבט האישי והן מההיבט הכלכלי. אחת ההמלצות החשובות שאפשר לתת בעניין הזה היא שלא להיסחף למערבולת של בזבוזים מיותרים כדי לפצות על הקשיים הנפשיים שאתם חווים. חשוב להתעקש להדק את החגורה והדרך היחידה לשלוט בתקציב היא להיכנס למשטר מדוקדק של מעקב אחרי הכסף שלכם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה