איך מכינים ילדים להצטרפות תינוק חדש למשפחה?

אחריות, העצמה ומסיבת אח גדול: כללי הזהב להתמודדות נכונה של ההורים עם הגעתו של התינוק החדש הביתה וההסתגלות של האח/ות הגדול/ה למצב החדש

01/04/2018
רונית דוייב קבלו עדכונים מרונית דוייב
  • RSS

בואו של התינוק הרך מבית החולים היא חגיגה משפחתית גדולה ושמחה, שכן מדובר במתנה שכל המשפחה ציפתה לה במשך 9 חודשים. אך למרות כל ההתרגשות והשמחה האופפת את הבית, חשוב לזכור שמאזן הכוחות משתנה והילדים מרגישים את זה. לפתע, כל תשומת הלב מופנית לתינוק והאח הגדול לא תמיד מקבל זאת בברכה ובהבנה. חוסר ההתלהבות שלהם יכול לעיתים להתבטא בהתעלמות, רגשות עוינים וחוסר שיתוף פעולה עם המשפחה. אך חשוב לזכור, שההתנהגות הזאת נוצרת מכיוון שהם חשים חוסר בטחון בנוגע למעמדם החדש במשפחה.

 כדי להקל על המצב, הכנו לכם מספר כללי זהב להתמודדות נכונה שתכין את האח הגדול לבואו של האח הקטנטן והחדש:

הכנה מהבטן

כבר בשלבי ההיריון, שתפו את הילד בתהליך ההתפתחות של התינוק, תנו לו להרגיש את הבטן, כשהתינוק בועט ואף אפשרו לו לדבר אל הבטן וליצור חיבור ראשוני ומשמעותי עם התינוק, כך שכשיגיע הביתה, החיבור רק יתעצם ויגדל. גם אם האח הגדול הוא צעיר, שתפו אותו ברמה שהוא יבין. קבעו שעה ביום בה האח מספר לתינוק שבבטן סיפורים שהוא אוהב, שר לו את שירים ומשתף אותו מה היה לו בגן. וכמו שאתם רגילים לתת לו נשיקת לילה טוב לפני השינה, אפשרו לו גם לנשק את הבטן לפני השינה ולחבק אותה.

שתפו את הילדה הגדולה בחוויית ההיריון (צילום: שאטרסטוק / Dusan Petkovic)

אחריות לתינוקת החדשה

רצוי להסביר לאחות הגדולה שמעמדה לא יפגע כשהתינוקת החדשה תגיע למשפחה. אלא להיפך, יהיה לה תפקיד חשוב ואחראי עכשיו כשהיא האחות הגדולה. חשוב לתת לה את התחושה שיש לה כוח ואחריות ואף להעניק לה מספר תפקידים שיאפשרו לה להיות שותפה פעילה בטיפול בתינוקת (למשל אחראית על הבאת החיתולים, לעזור לאימא עם העגלה ולשים לב כשהתינוקת מסיימת את הבקבוק).

תקופה רגישה

היכנסו לתהליך במודעות, אין ספק כי מדובר בתקופה רגישה לאח הגדול שכן מדובר בילד שהיה רגיל להיות לבד ולזכות בכל תשומת הלב. תיזמו יותר שיחות אישיות ובזמן מוגדר רק שלכם ושל הילד, הקפידו להקשיב לו ואפשרו לו להתחבר לתינוק בקצב שלו.

העצמה

העצימו ושבחו את הילדה. פרגנו לה גם על פעולות רגילות שהיא עושה במהלך היום, גם אם זה נחשב להתנהגות בסיסית ובדרך כלל לא הייתם מתייחסים אליה. אם סיימה לאכול יפה מהצלחת, אומרת תודה ובבקשה, סידרה אחריה את המשחקים, ומתארגנת לבד לשינה או לגן. חזקו אותה ותנו לה להרגיש שאתם רואים אותו ומעריכים אותה על מעשיה.

מסיבת אח גדול

היפכו את האירוע לחגיגה גדולה שמהווה למעשה טקס מעבר מבן יחיד לאח גדול. אפשר לקבוע יום ולארגן מסיבה לכבוד הפיכתו לאח גדול ובמסגרתה, להזמין את החברים שלו, לקשט ביחד את הבית, לארגן כיבוד ולהכין את הארוחה האהובה עליו.

הקדישו זמן

הקדישו זמן ותשומת לב לילדה. שאלו אותה כל יום איך היה בגן, עם מי שיחקה, מה למדה ומה עם החברים שלה. קבעו שעה ביום שבו אתם משחקים איתה במשחק שהיא בוחר, קוראים ספר שהיא אוהבת או שרים איתה שיר שהיא מבקשת.

אח גדול עוזר בהרגעת התינוק הבוכה (צילום: שאטרסטוק / Grekov)

חלוקת תפקידים

כלל זהב וחשוב להורים הוא לחלק את הזמן האישי שלכם בין שני הילדים. אל תלכו ביחד להיות עם התינוק ותשאירו את הילד עם הרגשה שהוא לבד ופחות מהווה עניין. שאימא הולכת להאכיל את התינוק, לבדוק אותו או לטפל בו, הקפידו שאבא יישאר עם הילד הגדול יותר וגם להפך,  כשהאבא הולך לראות את שלומו של התינוק, תקפידו שהאימא תהיה עם הילד.

הסבירו לילדה בצורה שתבין

כדי להסביר לילדה שלכם את השינויים המתרחשים סביבה, היעזרו בדוגמאות מעולם התוכן שלה. הסבירו לה שהיא תהיה אחות גדולה כמו שחלק מהחברות שלה הפכו להיות או כמו אחת הדמויות בתכנית הטלוויזיה או הספר שהיא הכי אוהבת. בנוסף, הדגישו בפניה כי בלב של אימא ואבא יש מקום לאהוב יותר מילד אחד ושתמיד תאהבו אותה.

** הכותבת היא מנהלת מדעית אבוט, יצרנית סימילאק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה