איך מטפלים בכאב ללא תרופות

כאב הינו חלק מהחיים, אך מה עושים כשלא יכולים או רוצים להשתמש בתרופות? קבלו המלצות לשיטות טבעיות שיעזרו לכן להתמודד

22/11/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

לעיתים מדובר בכאבים כרוניים, שלא במהרה יעברו ושצריך יהיה ללמוד לחיות איתם (צילום: שאטרסטוק)

בראש, בגב, ברגליים, בצוואר – כאבים הם, למרבה הצער והתסכול, חלק בלתי נפרד מחייהם של מיליוני גברים, נשים וילדים בישראל, כמו גם בשאר העולם המערבי. למעשה, כאב הוא תחושה נורמלית, אפילו חיונית, שכן המטרה הראשונית שלו היא לעורר תשומת לב לכך שמשהו השתבש. כשהגרון או האוזניים כואבים, ברור לנו שמדובר בדלקת או זיהום שיחלפו עם טיפול מתאים. כאבי שיניים יריצו אותנו בדרך כלל למרפאת השיניים. ואולם כאבי גב וצוואר, ראש ורגליים יכולים להיות במקרים רבים כאבים כרוניים, שלא במהרה יעברו ושצריך יהיה ללמוד לחיות איתם.

"בדרך כלל, הנטייה היא לכבות כאב בעזרת תרופות או לנסות להתעלם. הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית, הרפואה ההודית והידודית, הסינית והיפנית מתייחסות  לכאב ב-2 רבדים: הסימפטום ושורש הבעיה. התפיסה היא שצריך לטפל בו זמנית בשני הרבדים שכן אם אדם סובל מכאב מבלי שיתגלה מקור הכאב, שיכול לנבוע מגורמים רבים ושונים כמו חוסר איזון, יציבה או טראומה בעברו - סביר להניח שהכאב יחזור לאחר הטיפול", מסבירה ד"ר עדי צוונג-גונן, מנהלת אגף רפואה של מכבי טבעי.

לדבריה, בסקר שירות וחווית מטופל שנערך לאחרונה במכבי טבעי, התברר כי למעלה מ-74% מהפונים לטיפולים ברפואה משלימה סובלים מכאב. "זה נתון מדהים, אך מה שמדהים יותר הוא ש-64% דיווחו על שיפור בעקבות הטיפול שקבלו", מוסיפה ד"ר צוונג-גונן, "יכולת הרפואה המשלימה להתמודד עם כאב היא מיידית, לדוגמא- תוצאות הטיפול בתינוקות יכולות להיות מידיות כמו הטיפול בכאב בטן מסוג קוליק, כמו אי שקט ונזלת בשל פקיעת שיניים וכיו"ב. גם במבוגרים ניתן לקבל הקלה מיידית מסוגי כאב שונים באמצעות טיפול משלים. כיום מתקיימים מחקרים רבים הנוגעים לא רק לשיטות הרפואה המשלימה ויעילותן, אלא גם לחקר של השפעת היוגה, המדיטציה והתפילה על קליפת המוח ועל השפעתה על התמודדות טובה יותר עם כאב. זה נראה מדע בדיוני, אבל יש לכך הוכחות מדעיות". המסקנות היו כי למטופלים ולמתרגלים הייתה יכולת התמודדות טובה יותר עם כאב וקליפת המוח שלהם הייתה עבה יותר.

שיטות וטכניקות רבות לרפואה המשלימה. מאיזה כאב אתם סובלים? (צילום: שאטרסטוק)

כאמור, לרפואה המשלימה ישנן שיטות וטכניקות רבות:  דיקור סיני ויפני, טווינא (טיפול מגע סיני), שיאצו (טיפול מגע יפני), רפלקסולוגיה, כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה, ביו פידבק, הומאופתיה ועוד. מתוכן ליקטה עבורנו ד"ר צוונג-גונן כמה המלצות  שיכולות לסייע בהתמודדות מיידית עם הכאב. מאיזה כאב אתם סובלים? הנה כמה המלצות שיכולות לסייע:

כאב לאחר פעילות גופנית

"שברי מאמץ או דלקת מקומית אופייניים בקרב ספורטאים ואנשים שעוסקים בפעילות גופנית עצימה", אומרת ד"ר צוונג-גונן וממליצה להניח על המקום הכואב קומפרסים חמים וקרים, לסירוגין, כדי לעודד זרימת דם, שיחיש את הריפוי הטבעי של הגוף ויזרז את סילוק גורמי הדלקת.

אפשרות נוספת מומלצת: למרוח משחה נוגדת דלקת הומאופטית, ולעטוף את המקום בניילון נצמד למשך לילה כדי להגביר את השפעת המשחה.

מיגרנה

"אנשים שסובלים לאורך השנים ממיגרנה יודעים בדרך כלל מה גורם להתקף. ההמלצה שלי היא להקדים תרופה למכה, וכמה שיותר מהר: אם זה מחוסר נוזלים או רעב , יש לשתות או לאכול, אם הטריגר להתקף הוא חשיפה לשמש – להיכנס לחדר חשוך וכדומה. במקביל, לנסות למנוע את ההתקף בכלים של דמיון מודרך ונשימות. למשל, ביום לחוץ במיוחד, לעצור הכל, להחשיך את החדר ולתרגל את אלה במשך דקות בודדות, כדי לטפל באזור שעלול לכאוב".

ולפעמים זה לא רק את (צילום: שאטרסטוק)

כאב ראש

"במקרים של כאב ראש חוזר, חשוב לברר מהו הגורם לכאב, שלא מדובר בבעיה מסכנת חיים. לכן, אני ממליצה לפנות לרופא המשפחה שיוכל להפנות במידת הצורך להמשך בירור. אם מתברר שהכל תקין, ייתכן שכאב הראש נובע ממתח, מבעיות שריר ושלד, מלחץ עצבי או חוסר אספקת דם לשרירי הצוואר. במצבים אלה עיסוי הצוואר או טיפול בשיטת אלכסנדר שמשפרת את היציבה עשוי להחזיר את זרימת הדם לשרירים, גידים ומפרקים ולהקל על לחצים מיותרים".

כאב צוואר

ישיבה מול המחשב, גורמת לעיתים להטיית הראש קדימה ולהגדלת העומס על הצוואר. "שינוי הישיבה והיציבה בעזרת טכניקות של טווינא, אוסטיאופתיה או דיקור סיני, יכולות לעשות את ההבדל", מדגישה ד"ר צוונג-גונן, ומדווחת על 2 שיטות דיקור ייעודיות לכאבים, כגון שיטת "הצב" ושיטת "ד"ר טאן" שנחשבות יעילות מאד. "יש מטופלים שמפסיק לכאוב להם תוך כדי הטיפול עצמו", היא מעידה. לשיפור היציבה גם בעת ישיבה מול מחשב, בנהיגה ובמצבים נוספים מומלץ לפנות לשיטת אלכסנדר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה