יוצאים מהמינוס

בעזרת ניהול נכון של התקציב המשפחתי ואיזון בין הכנסות להוצאות אפשר לצאת מהמינוס. כך תעשו זאת נכון

02/07/2013
אתר דיסקונט קבלו עדכונים מאתר דיסקונט
  • RSS
» לוקחים אחריות על החשבון (צילום: Thinstock)

משפחות רבות חיות עם מינוס קבוע בבנק, ללא קשר לרמת ההכנסה שלהן. ישנן הוצאות רבות וגדולות, חלקן על בסיס קבוע כמו מזון, חשמל, מים, ארנונה ותקשורת, וחלקן משתנות כמו אירועים משפחתיים, תיקון לרכב וכו'. על-מנת לנהל נכון את התקציב המשפחתי חשוב לתכנן את ההוצאות, להשוות את ההכנסות מול ההוצאות ולבדוק כיצד ניתן לחיות על פי התקציב הנתון.

עד שתצאו מהמינוס בבנק, דיסקונט מציע: פלוס משפחתי. אתם יכולים לקזז את המינוס שלכם עם הפלוס של בן משפחה אחר שנמצא בפלוס בחשבון שלו והצטרף לתוכנית משפחה בדיסקונט.

איך יוצאים מהמינוס?

המטרה הראשונית היא לאזן בין ההכנסות להוצאות. שבירת חיסכון או לקיחת הלוואה יפתרו את הבעיה נקודתית, אך לא לזמן ארוך. ברגע שמתחילים לתכנן את התקציב המשפחתי התמונה ברורה יותר וכך פשוט ונוח יותר לפעול ולבצע שינויים.

1. בדיקת הוצאות

כדי לדעת מה לשנות, צריך להבין מה היה עד כה. קחו תדפיסים ודפי חשבון של שלושת החודשים האחרונים וכתבו כל הוצאה. בדקו כמה כסף אתם מוציאים בכל סעיף והתייחסו גם להוצאות שנתיות כמו טסט לרכב (חלקו ל-12 חודשים את ההוצאה). חלקו לשניים חשבונות שמשלמים אחת לחודשיים, כמו ארנונה, כך שבסופו של דבר תהיה לכם תמונה כללית כמה אתם מוציאים כל חודש סך הכול, ותוכלו השוות את הסכום להכנסה נטו שלכם.

2. הגדרת תקציב

הגדירו מראש כמה כסף יש להקצות לכל הוצאה, כולל הקצאה להוצאות בלתי מתוכננות מראש - 5%-10% מההכנסה נטו, בהתאם לגודל המשפחה וגודל ההכנסה. ככל שההכנסה נמוכה יותר או מספר הנפשות קטן יותר, ההוצאה מתקרבת יותר ל-5%.

3. מעקב שוטף

שמרו את כל הקבלות והחשבונות ובדקו אחת לשבוע כמה הוצאתם בפועל בכל סעיף. אם כל ההוצאות נעשות דרך כרטיס האשראי, בדקו באמצעות אתר האינטרנט האם אתם עומדים בתקציב שהגדרתם מראש.

שינויים בחיים

במהלך החיים אנשים עוברים שינויים רבים, כמו חתונה, לידת תינוק, פרישה מהעבודה וכו'. כדאי להיערך לקראת כל שינוי ולחשוב כיצד מתארגנים עם התקציב הקיים או המשתנה. חשוב לשאול את עצמכם שאלות כמו - האם לנהל חשבון משותף? האם אפשר להאריך את חופשת הלידה? האם אפשר לעזור כלכלית לילדים הבוגרים?

איך יוצאים לגמרי מהמינוס?

אם הצלחתם לאזן את התקציב, אבל עדיין המינוס בבנק קיים, חשוב לשים לו סוף. הפתרונות משתנים בהתאם לסוג המשפחה וגודל המינוס, אולם, מומלץ לבדוק כמה אפשרויות:

-          מימוש נכסים (חסכונות)

-          התייעלות בחובות (למשל מיחזור משכנתא)

-          הגדלת הכנסה

-          שילוב בין כל האלטרנטיבות

כשיש מינוס כרוני בחשבון הבנק, דחיית הפתרון תגרום למצב חמור שבעתיים. כדאי להשקיע זמן ומחשבה על-מנת למצוא דרך לאזן בין ההכנסות וההוצאות, ולהקדיש שעה-שעתיים בחודש לניהול ומעקב.

מה ההוצאה הגדולה ביותר?

ההוצאה על דיור - משכנתא או שכר דירה היא ההוצאה הגבוהה ביותר (כרבע מסך הוצאות משק בית ממוצע בישראל). לאחר מכן ההוצאה על מזון ועל תחבורה - כל אחת כ-16% מסך ההוצאות. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

מי מנהל את החשבונות?

ניהול כספים נחשב אולי באופן מסורתי לתחום גברי, אבל בשנים האחרונות ניתן לראות
יותר נשים שמנהלות ומעורבות בקבלת ההחלטות הכלכליות.

האם להשתמש בכרטיס אשראי?

אם מוציאים כסף בהתאם לתכנון התקציב, אין שום הבדל בין מזומן לכרטיס אשראי. היתרונות של כרטיס אשראי הם נוחות שימוש ותיעוד העסקאות.

רוצים לקרוא טיפים נוספים להתנהלות כלכלית נבונה?

אתם מוזמנים להוריד את טבלת ההוצאות וההכנסות של דיסקונט,

או לקרוא מידע נוסף באתר, שיעזור לכם לבצע תכנון ובקרה של ההוצאות שלכם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה