איך לעבור את החודשים הראשונים בשלום

חולצות מלאות פליטות, ערימת כביסות שלא נגמרת, ים עצות מדודות, חברות וקרובות, וכל מה שאת באמת שואלת את עצמך הוא: האם אי פעם תחזרי לישון לילה שלם רצוף? כך תעברי בשלום את החודשים שלאחר הלידה

30/08/2016
לירון אוחנה קבלו עדכונים מלירון
  • RSS

רוצה להכיר עוד אמהות טריות?לדבר על אמהות, זוגיות וכל מה שמעניין באמת? הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון

כך תעברי בשלום את החודשים שלאחר הלידה (תמונה: Shutterstock)

רוצה להכיר עוד אמהות טריות?לדבר על אמהות, זוגיות וכל מה שמעניין באמת? הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון

במשך 9 חודשים קראת על ההריון עצמו, ולאחר שמבצע הלידה עבר סוף סוף חשבת לרגע, שזהו, עשית זאת, עברת את המשימה בהצלחה.

רק שכבר בחדר היולדות כשהחלב לא יוצא והתינוק צורח לשמיים הבנת שההריון לא היה המשימה אלא יותר – ההקדמה.

מאז עברת שבועות של בלבול מוחלט: רצה כל יום לבית המרקחת בחיפוש אחר מרפא לבעיה חדשה אחרת: גזים, ריפלוקס, תפרחת חיתולים או פטמות סדוקות. אמהות, דודות וחברות מאכילות אותך חילבה ושקדים. כן להניק? לא להניק? באיזה רופא ילדים לבחור? לתת לו להרדם עלי או להתעקש רק במיטה?

הזמן עובר ואת עדיין מבולבלת – אחרי כמה לילת טובים הוא שוב חוזר להתעורר, מפחד להיפרד ולהשאר עם זרים, גני ילדים יקרים להחריד, ולא ברור לך איך בתוך כל הכאוס הזה תצליחי לחזור לעבודה?

יש לנו כמה עצות שיעזרו לך לעבור את החודשים הראשונים בשלום:

1. קודם כל לנשום – כבר אמרו חכמים שלהיות חזקה לא אומר לא ליפול אלא לדעת איך לקום. ואמהות זאת דרך רצופה בנפילות, ימים קשים ותקופות בהן נראה שאת פשוט לא עומדת בזה. אל תשכחי שבסוף כל משבר מחכה תקופת אושר נפלא. אף אחת לא ידעה הכול מההתחלה, וכולן עושות את זה, אז למה לא את?

2. מותר לך לטעות - כל יום תגלי טעות חדשה, פתרון חדש, אתגר חדש, ושמחה חדשה. הטריק הוא להשלים עם זה שלא תהי אמא מושלמת, אלא האמא הכי טובה שאת יכולה להיות, על יתרונותייך ואישיותך.

3. תשאלי שאלות אבל תחליטי בעצמך – יש מסביבך הרבה אנשים עם ניסיון וידע רב, שיתנו לך עצות נהדרות. מותר לך גם לא לקבל אותן, ולעשות מה שנראה לך הכי נכון. אימהות זה גם הרבה עניין של אינטואיציה.

מותר לך לטעות (צילום: Shutterstock)

4. תדאגי שיהיו סביבך עוד אימהות - בגן המשחקים בוואטסאפ וברשת - קהילה של אימהות, שעוברות את אותו הדבר כמוך, יכולה לעזור לך באופן מבין, מכיל ולא מתנשא. הן יודעות בדיוק מה עובר עלייך, הן לא שיפוטיות, מקשיבות ומחזקות. קחי מהן כוח ותעניקי להן השראה.

רוצה להכיר עוד אמהות טריות?לדבר על אמהות, זוגיות וכל מה שמעניין באמת? הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון

5. אל תשכחי את עצמך - את אמא עכשיו, אבל זה לא אומר שהפסקת להיות אישה. התינוק המתוק שלך יגדל, הצרכים שלו ישתנו, ואת צריכה לזכור של מרות כל הטירוף וחוסר השינה, שאת עדיין את: עם רצונות, שאיפות, תקוות, וקריירה.

6. אל תשכחי את החצי השני שלך – בכל תקופת ההריון נוצר קשר חזק בינך לבין התינוק ובן זוגך היה מחוץ לעניינים. עכשיו זה הזמן להכניס אותו פנימה ולהפוך למשפחה. אחד האתגרים הגדולים ביותר באימהות טרייה הוא איך לשרוד יחד עם בן הזוג את השנה הראשונה. זה לא יהיה קל, אבל עם הקשבה הדדית, הבנה, והומור, תוכלו לעשות את זה. נסו למצוא רגעים קטנים שיזכירו לכם למה אתם ביחד.

7. תפנקי את עצמך בשינה – אחד הדברים שהכי נפגעים מאמהות היא שנת לילה רציפה. אותו מצרך שהיה בסיסי וברור מאליו קודם, הפך עכשיו למותרות של ממש. קבעי לך דייטים של שינה עם עצמך – שבת בבוקר, שישי בצהרים, או ערב אחד בשבוע בו את צוללת בשש למיטה, והשלימי את שעות השינה שנגזלות ממך בלילות.

8. אל תזניחי את הגוף שלך - לא, אנחנו לא אומרות לך לרזות ולהתחטב. הגוף שלנו עובר המון שינויים אחרי הלידה, וחשוב לחזק אותו, לראות אם יש פגיעות או פציעות ולדאוג להן לפני שיהפכו למשהו רציני יותר.

9. תחייכי אליו, תגעי בו תשמחי איתו - המון אימהות חדשות נכנסות לסחרור של מטלות, דאגה ושגרה ושוכחות שבראש ובראשונה יש כאן איש קטן שכולו שלהן והוא כולו שמחה, צחוק ופליאה. אין דבר נפלא מזה.

 תחייכי אליו, תגעי בו, תשמחי איתו (צילום: Shutterstock)

רוצה להכיר עוד אמהות טריות?לדבר על אמהות, זוגיות וכל מה שמעניין באמת? הצטרפי לקהילת האמהות שלנו >> אהבה ממגע ראשון

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה