איך לנקות את הגוף ולמנוע הצטברות רעלים

תזונה לא בריאה בשילוב עישון, זיהום אוויר וצריכה מוגזמת של תרופות מרעילה את גופנו. כך תמנעו את הצטברות הפסולת ותנקו את מה שכבר נמצא בגוף

07/04/2015
ד''ר יוסף דיין קבלו עדכונים מד''ר יוסף
  • RSS

איך לנקות את הגוף ולמנוע הצטברות רעלים. צילום: שאטרסטוק

כולנו מכירים את הבעיה הזו: אנו אוכלים יותר מדי, מהר מדי - ובשעות מאוחרות מדי. הכבד מגיע לשלב בו הוא לא מצליח להשתלט על כמויות הפסולת בגוף - ואז מתחילות הבעיות האמיתיות.

מדוע אנו צוברים פסולת בגוף?

הִיפּוֹקְרָטֵס (הרופא הראשון בעולם) טען שהמחלות אינן נופלות עלינו משמיים, אלא הן תוצאה של חטאים מצטברים. כלומר, מחלה איננה גזירת שמים, אלא תוצר של נסיבות סביבתיות, תזונה ואורח חיים.

החטאים הם: זיהום אוויר, עישון, צריכה מוגזמת של תרופות, אוכל לא בריא והרגלי אכילה לא נכונים. שלל החטאים הללו גורמים להצטברות פסולת בגוף, והבעיה מתחילה מטעויות שנעשות כבר בגיל צעיר. בשל החטאים שצוינו בשילוב עם אכילה בשעות הערב המאוחרות מצטברים רעלים רבים בגוף: האוכל שוכב שעות במערכת העיכול, הוא עובר תהליכים של תסיסה וריקבון על ידי חיידקים ופטריות שחיים באופן טבעי במעיים, ובמהלך תהליך זה משתחררים חומרים רעילים.

מהו האיבר ש אחראי על סילוק הרעלים מהגוף?

המעיים הם מפעל ענק שיודעים עליו מעט מאוד. מגיל צעיר מאוד אנו מלעיטים את המעיים באוכל לא נכון ובצורת אכילה מוטעית. כך, יש הבדל בין תינוקות יונקים לתינוקות ששותים חלק מבקבוק - כשהתינוק יונק חלב משד אימו הוא למעשה אוכל את המזון, לעומת זאת תינוק ששותה חלב מבקבוק, עושה זאת מהר מדי ולכן המזון לא מתעכל היטב כמו בתהליך של הנקה. גם לתרופות, חיסונים ושימוש מופרז באנטיביוטיקה יש השפעה רעה על הגוף. כל אלה מגבירים את כמות הפסולת המצטברת בגוף.

רוב חומרי הפסולת עוברים דרך מערכת העיכול בזרם הדם. כל כלי הדם מובילים לכבד, שהוא איבר מרכזי בגוף אשר אחראי לניקוי הגוף. במשך שנים, הכבד לוקח פסולת ומנטרל אותה: חלק הוא משקיע בתאי הכבד וחלק הוא מפריש דרך מיצי המרה, החוצה מן הגוף.

עם השנים וככל שכמות הפסולת בגוף עולה, הכבד - איבר הכי חשוב - מאבד את היכולת לבצע ניקוי מלא, ומסוגל לבצע רק ניקוי חלקי. כתוצאה מכך חלק יוצא מהכבד ומתפשט למחזור הדם. זוהי הרעלה עצמית דרך המעיים שמתרחשת במהלך השנים.

מה קורה לגופנו, כשיש בו פסולת?

הפסולת פוגעת תחילה באיברים המוחלשים בגוף. למשל, מי שיש לו בעיות ראייה יפגע בעין,למי שסובל מצליעה ברגל יפגע ברגל החלשה וכדומה. הרעל ממשיך לשקוע במערכת העצבים.

כשהפסולת שוקעת במערכת העצבים האוטונומית האיזון מופר ואז נגרמות תופעות כמו דופק מהיר, זיעה מוגברת, כאבים בגוף, דפיקות לב, מצבי רוח, רגליים קרות, שלשולים, הפרשות בנרתיק ועוד. כל זאת בעקבות הפרעה רעלית בגוף וחוסר איזון עצבי.

בשלב זה חשים לא טובים והולכים לרופא, שעורך בדיקות מגוונות ואינו מוצא דבר. הרופא ודאי יקרא לתופעות החולי הללו פסיכוסומטיות: מחלות ללא ממצא אורגני, אך עם חוסר איזון עצבי. הטיפול שיינתן הוא לסימפטום עצמו. הטיפול תרופתי בתסמינים מרעיל את הגוף עוד יותר וגם לא פותרים את שורש הבעיה. הרעלת הגוף נמשכת ואף מוגברת בשל התרופות ואז באות לביטוי המחלות האורגניות.

אז מה ניתן לעשות?

לנסות לנקות רעלים ולהוציאם מהגוף. הרעל יוצא ממערכת העיכול, שתן, עור ונקבים בגוף. השיטה הכי טובה לניקוי הרעלים מן הגוף היא צום רפואי: צום עם שתיית מים או תה צמחים. זוהי השיטה הכי עתיקה לניקוי הגוף. ניתן לעשותה באופן קבוע, יום בשבוע או במספר ימים מרוכזים, מדי תקופה. כמובן שיש לעשות זאת אך ורק בהשגחה רפואית.

איך מבצעים ניקוי רעלים?

שותים המון מים, אפשר גם מיצים ושייקים, תה צמחים, מיצי פירות או ירקות. בכל מקרה, חייבים לעשות זאת בפיקוח - ולא לבד - ולאפשר לגוף להוציא את הפסולת, דבר המוביל לשיפור משמעותי במצב הרפואי. יש מספר סוגי צום אבל הרעיון המרכזי בסוגי הצום השונים הוא ליצור מצב בו הגוף לא קולט אלא מגביר את הפליטה של החומרים.

יש טכניקות נוספות לניקוי, למשל באמצעות אינפוזיות המכילות חומר המנקה את הדפנות בגוף. לצערנו, זה לא נעשה בארץ אלא רק בחו"ל. בנוסף, יש בשוק גם תכשירים שונים שמבטיחים ניקוי רעלים מן הגוף, אבל האמת היא שהשיטה הבסיסית של ניקוי רעלים הכי טובה היא פשוט צום רפואי עם הרבה מים.

למי שמאוד מתקשה לצום, אפשר לצרוך אוכל קל לעיכול - ומעט מאוד, להוסיף מנוחה, שתייה מרובה - ואפשר גם חוקן לשטיפת מעיים כתוספת לטיפול עצמו.

כיצד אפשר למנוע הצטברות של פסולת בגוף?

* להיות קשובים לגוף, להימנע ממאכלים שלא עושים לכם טוב.

* ה"איך" יותר חשוב מה"מה" - משמע לעיסה טובה של המזון.

* 3-4 ארוחות מסודרות בשעות קבועות ביום.

* לאכול בישיבה בלבד.

* לא לשתות במהלך הארוחה כדי לא לדלל את מיצי העיכול, אלא רק בסיומה.

* לשתות הרבה במהלך היום.

* לא לאכול בשעות הערב המאוחרות.

----------------------------------

ד"ר יוסף דיין הוא מומחה ברפואה פנימית, מייסד ומנהל מרכז מומחים ד"ר דיין לרפואה משולבת.

סייעה בהכנת הכתבה: רון שגב פינקלמן, כתבת zap doctors.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה