איך לכתוב פוסט במערכת הניהול החדשה של הבלוגים

במסגרת שדרוג מערכת הבלוגים לגרסת וורדפרס חדשה יותר, השתנה מעט המראה של מערכת הניהול. אבל אין חשש - הכנו לכם מדריך מפורט עם הסבר על כל כפתור

16/02/2014
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

לחצו על התמונה כדי לראות אותה בגדול

מסך כתיבת פוסט

כותרת: כותרת הפוסט. אורך הכותרת צריך להיות עד 8 מילים. רצוי שהכותרת תהיה מובנת ויהיה ברור מה נושא הפוסט על פי הכותרת, כי כך אנשים יוכלו למצוא את הפוסט שלכם בגוגל. לדוגמה, אם כתבתם על ספר כלשהו, נא ציינו את שמו בכותרת (בתוספת הביקורת העיקרית שלכם או סתם חידוד כלשהו. למשל: "מלחמה ושלום: סתם ספר"), אם כתבתם מתכון נא ציינו אותו בכותרת אם כתבתם על אדם מפורסם, דאגו שגם שמו יופיע בכותרת ואם כתבתם פוסט שימושי, כזה שיכול להתחיל במילה "איך", דאגו לכתוב זאת בכותרת. זכרו: אנשים לא מחפשים משחקי מילים בגוגל, אבל הם כן מחפשים מתכון לכרובית שלמה בתנור או איך לנקות סיר שרוף.

תקציר: התקציר הוא כותרת המשנה של הפוסט. אורך התקציר הוא עד 28 מילים (לא מקבלים עונש על מספר יותר גדול, אבל זה נראה פחות טוב בפוסט ובתוצאות החיפוש בגוגל). התקציר הוא בעצם סיכום של הפוסט שלכם או טיזר שיגרום לקוראים לרצות לקרוא את המשך הפוסט. כדאי שהוא יהיה קצת "שיווקי" ויעשה חשק. התקציר גם מגדיל את הסיכוי שאם הפוסט שלכם יופיע בתוצאות חיפוש בגוגל, אנשים גם יכנסו אליו. בבלוגים חדשים שדה התקציר לא מופיע, וכדי שהוא כן יופיע יש ללכת ל"אפשרויות עמוד" מעלה משמאל, ולסמן את משבצת ה"תקציר".
Takzir

קטגוריות: באפשרותכם להגדיר קטגוריות לפוסטים שלכם בהתאם לנושאי הפוסט. זה שימושי במיוחד לבלוגרי אוכל (עוגות, פשטידות, עוף, שמרים וכו'), אך גם בלוגרים אחרים שכותבים על כמה נושאים יכולים להגדיר לעצמם קטגוריות. אם כבר הגדרתם קטגוריות, הן יופיעו כאן ויש לבחור את הקטגוריה המתאימה (אפשר יותר מאחת), אם לא - באפשרותכם להגדיר על ידי לחיצה על "להוסיף קטגוריה חדשה". הקטגוריות מופיעות בצד ימין של הבלוג (או הפוסטים) ולחיצה על שם הקטגוריה תפתח את כל הפוסטים השייכים לאותה קטגוריה.

תגיות: התגיות הן מילות חיפוש (או ביטויי חיפוש) שדרכן אנשים עשויים להגיע אל הפוסט שלכם. מומלץ לכתוב ביטויים/נושאים ממוקדים שבהם עוסק הפוסט, ולא דברים כלליים מדי. ומומלץ שלא להרבות בתגיות (5 תגיות זה מספר סביר בהחלט. אפשר גם פחות). בנוסף, בסלונה יש "עמודי תגית", שמרכזים את כל הפוסטים שהכילו את אותה תגית. לדוגמה, כך נראה עמוד התגית של בצק שמרים.

Featured Image: התמונה שתופיע כשתשתפו את הפוסט שלכם בפייסבוק. אם יש רק תמונה אחת בפוסט, אין צורך להגדיר Featured Image, אבל אם יש שתיים או יותר, או שאתם רוצים שבשיתוף תופיע תמונה שלא נמצאת בפוסט, יש לבחור כאן תמונה. לחיצה על "Set Featured Image" תפתח לכם את חלון המדיה ובו כל התמונות שהעליתם. אפשר לבחור שם תמונה ואז ללחוץ על כפתור "Set Featured Image" באותו מסך. את בחירת התמונה המובילה יש לעשות אחרי שהעליתם את כל התמונות לפוסט, אבל לפני פרסום הפוסט.

לשמור טיוטה: פשוטו כמשמעו - לשמור טיוטה של הפוסט. מומלץ מאוד מאוד לשמור טיוטה של הפוסט לפני פרסומו, ואם הפוסט ארוך, אז כדאי לשמור טיוטה כמה פעמים במהלך הכתיבה. לא מעט אנשים הצמיחו לא מעט שערות לבנות (או תלשו אותן) אחרי שהמחשב קרס להם באמצע כתיבת פוסט והם לא שמרו טיוטה. חבל על כאב הלב והעצבים שלכם. תצוגה מקדימה: לפני פרסום הפוסט מומלץ לראות בתצוגה מקדימה איך הוא יראה, ואז לעשות תיקונים אם צריך.

פרסום: פרסום הפוסט. אחרי שתלחצו על כפתור זה, הפוסט יהיה באוויר וכל אחד יוכל להיכנס אליו. אל דאגה - אפשר לערוך פוסט גם אחרי פרסומו, אבל אם אחרי הפרסום תשנו את הכותרת, התקציר או התמונה המובילה, תצטרכו להעביר את הפוסט המעודכן בדיבאגר של פייסבוק, אחרת השיתוף יזכור את הפרטים הקודמים.

.

כפתורי עריכת הטקסט של הפוסט

להוסיף מדיה: כפתור הוספת תמונה. ראו מדריך נפרד להוספת תמונה, קישור וסרטון לפוסט.

.

.

טקסט מודגש: אפשר ללחוץ על הכפתור ואז לכתוב טקסט מודגש, או לסמן טקסט רגיל ואז ללחוץ על הכפתור כדי להפוך אותו למודגש.

.

 

טקסט נטוי: אפשר ללחוץ על הכפתור ואז לכתוב טקסט נטוי, או לסמן טקסט רגיל ואז ללחוץ על הכפתור כדי להפוך אותו לנטוי. שימו לב שטקסט נטוי נוטה לעצבן את העין, אז רצוי שלא להשתמש בו אם אין לכם סיבה ממש טובה.

.

טקסט מחוק: משמש בתור סוג של בדיחה, כשרוצים להראות משהו שכביכול כתבתם ואז התחרטתם וכתבתם במקומו משהו אחר. לדוגמה: "מלחמה ושלום" הוא ספר משעמם מאתגר. במערכת הניהול הטקסט ה"מחוק" מופיע בצבע אדום, אבל בפוסט עצמו הוא יופיע בשחור.

.

בולטים: כשרוצים לכתוב רשימה עם עיגול בתחילת כל פריט.

.

..

מספור: רשימה ממוספרת. למשל במקרה של שלבי הכנה של מתכון.

.

.

כפתור לא פעיל

.

.

יישור הטקסט לשמאל

.

.

מרכוז הטקסט

.

.

יישור הטקסט לימין

.

.

הוספת קישור: ראו פירוט במדריך איך להוסיף תמונה/קישור/סרטון לפוסט.

.

.

הסרת קישור: יש לסמן את הטקסט עם הקישור ואז ללחוץ על הכפתור.

.

.

כפתור לא פעיל

.

.

מסך מלא: לחיצה על הכפתור תציג לכם רק את החלון של כתיבת הטקסט, בלי התפריטים מימין ומשמאל ועם תפריט בסיסי למעלה. האופציה הזאת מיועדת למי שרוצה לכתוב הרבה טקסט. אם במקרה נעלמו לכם  התפריטים מימין ומשמאל, יכול להיות שלחצתם בטעות על הכפתור. כדי לצאת מהמצב הזה יש ללחוץ למעלה על "Exit Full Screen".

.

צמצום/הרחבה של כפתורי העריכה: אחד הכפתורים הכי חשובים במסך הזה. אתם אמורים לראות שתי שורות של כפתורים מעל חלון הטקסט. אם במקרה אתם רואים רק שורה אחת - לחצו על כפתור זה.

.

הוספת סרטון לפוסט: ראו הסבר מפורט במדריך איך להוסיף תמונה/סרטון/קישור לפוסט.

.

.

שינוי כיוון הטקסט: כפתור לא פעיל. כדי לכתוב מצד שמאל יש ללחוץ על כפתור היישור לשמאל.

.

.

פורמט הטקסט: באפשרותכם לבחור פורמטים שונים לטקסט בתוך הפוסט. ברירת המחדל היא "פסקה רגילה". האופציות האחרות משמשות להדגשת הטקסט (למשל בכותרות ביניים). שחקו עם האפשרויות עד שתגיעו לאפשרות שמוצאת חן בעיניכם. נא לא לבחור באופציה של "כותרת 1", כי אז יווצר דיסוננס בגוגל. בנוסף, אם לא כתבתם את הטקסט ישירות בבלוג אלא העתקתם אותו מאיפשהו, והוא מופיע לכם בתור "פורמט", יש לשנות ל"פסקה רגילה", אחרת הוא לא יוצג כמו שצריך.

.

הוספת קו תחתון לטקסט: אפשר ללחוץ על הכפתור ואז לכתוב טקסט עם קו תחתון, או לסמן טקסט רגיל ואז ללחוץ על הכפתור כדי להוסיף לו קו תחתון.

.

יישור דו-צדדי של הטקסט

.

.

צבע הטקסט: סמנו את הטקסט המבוקש ולחצו על החץ הקטן ליד האות A כדי לבחור צבע לטקסט. ושימו לב לטריק הבא: וורדפרס לא מאפשר לשלוט בריווח בין הפסקאות, אז אם מאיזושהי סיבה אתם רוצים שורה רווח, יש לרדת שורה, להוסיף בשורה החדשה סימן של נקודה ואז לצבוע אותה בצבע לבן.

.

הדבקת טקסט ממקור חיצוני: כשמעתיקים טקסט שנכתב במקום אחר (תוכנת עיבוד תמלילים, מייל וכו') לפעמים יש לטקסט הזה כל מיני תווים נסתרים שגורמים לשיבוש בהופעת הטקסט בבלוג, למרות שלכאורה הכל נראה בסדר. כדי לתקן את זה, יש ללחוץ על כפתור זה, ולהעתיק לחלון שנפתח את הטקסט. באופן הזה וורדפרס ינקה את כל התווים הנסתרים.

.

הדבקת טקסט מוורד: ברוב המקרים אין צורך להשתמש בכפתור זה, אבל אם אתם מעתיקים טקסט מתוכנת וורד והטקסט מופיע בבלוג משובש, יש להשתמש בכפתור זה.

.

להסיר עיצובים: כפתור שמשמש להסרת עיצובים מיוחדים מהטקסט, כמו הדגשה, קו תחתון וכו'.

.

.

להכניס תו מיוחד: לחיצה על כפתור זה תפתח לכם חלון עם מבחר תווים מיוחדים כמו ¼, ½, ¾, •, ♠, ♣, ♥, ♦.

.

בטל פעולה אחרונה: כתבתם משהו והתחרטתם? לחצו על הכפתור ופעולתכם האחרונה תבוטל.

.

חזור על פעולה אחרונה: רוצים לבטל את הביטול? לחצו על כפתור זה ופעולתו של הכפתור הקודם תתבטל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה