איך להכין את התינוק למעבר לשעון חורף

עוד שבועיים זה קורה: עוברים לשעון חורף. איך זה ישפיע על התינוק שלכם, על שעות השינה שלו, וכמובן – גם שלכם ומה אפשר לעשות כדי לעזור לו להסתגל במהירות

13/10/2013
אודיל רוזנפלד קבלו עדכונים מאודיל רוזנפלד
  • RSS

איך להכין תינוק למעבר לשעון חורף

"היא גם ככה היתה קמה בשש בבוקר כמו שעון שוויצרי, ומאז שהחליפו את השעון זה קורה ב-5!! אני כבר תולשת שערות, מה אפשר לעשות?"

אני שומעת את זה כל שנה, בשיחות טלפון עם הורים עייפים, אחרי המעבר משעון קיץ לשעון חורף.

בטח שמתם לב שיום כיפור עבר ועדיין לא הזיזו את השעון, זה מפני שהשנה, החלפת השעון תתבצע רק ב-27 לאוקטובר. אז בניגוד לשנים קודמות, יש לנו עוד שלושה שבועות להנות משעת אור נוספת אחר הצהריים.

כאמור, מעבר יתבצע בתאריך 27.10.13, בלילה שבין שבת לראשון ב-2:00 בלילה, השעה תתחלף ל-1:00.

לתינוקות קשה להסתגל

משמעות הזזת השעון היא שביום הראשון לאחר השינוי, גם אם תשכיבו את הילדים בשעה הרגילה, תהיה זו שעה אחת מאוחר יותר מהשעה שבה היו רגילים להתחיל את שנת הלילה. אם השכבתם אותם לישון עד אז, בשעה 20:00, שעה זו תהיה זהה לשעה 21:00 מבחינת השעון הביולוגי שלו.

השעון הביולוגי של תינוקות מבשיל מאוחר והם מתקשים בהסתגלות לשינויים בשעות השינה והערות שלהם. תזמון השינה הינו גורם משמעותי בהשפעתו על שנת התינוק ושינוי חד של שעה בשעת ההשכבה יכול לטרוף את הקלפים עבורו. לכן מומלץ שנעשה הכנה מקדימה להחלפת השעון.

איך עושים את זה?

1. תנומה במהלך היום

נקפיד על השכבה לתנומת יום כך שהתינוק יישן את מספר השעות להן הוא זקוק. שינה מספקת במהלך היום תורמת להרדמות קלה בתחילת הלילה ולאיכות טובה של השינה.

2. טקס שינה

טקס שינה הינו מספר פעולות סדורות וקבועות אותם אנו מקיימים לקראת השינה. טקס קבוע, תורם ליצירת ביטחון אצל התינוק, מאפשר הורדת אנרגיות והרגעת הגוף ובכך מסייע לתינוק להירדם.
הטקס מתחיל למעשה בארוחת הערב וכולל אמבטיה, הלבשת התינוק, שיר או סיפור, פרידה מהחפצים בחדר ומההורים והשכבת התינוק.
מומלץ לקיים טקס שינה גם לקראת תנומת היום, שם הטקס יהיה מקוצר.

איך להכין תינוק למעבר לשעון חורף

3. הזזת שעת השכבה

הזזה ההדרגתית של שעת השינה תקל על הסתגלות הגוף של התינוק לשעה החדשה. כ- 10-12 ימים לפני מועד החלפת השעון, נתחיל לאחר את שעת ההשכבה של התינוק. תחילה ב-15 דקות, לאחר 3 ימים דוחים ב- 15 דקות נוספות. ממשיכים כך עד שביום החלפת השעון, שעת ההשכבה של התינוק תהיה מותאמת לשעון החורף. את טקס השינה מאחרים בהתאם להזזת ההשכבה.

4. יקיצת בוקר מוקדמת

לאחר החלפת השעון, זריחת השמש תהיה בשעה אחת מוקדמת יותר. תינוקות רבים עשויים להתעורר בהתאם, בשעה אחת מוקדם יותר.

לכן, מומלץ לסגור תריסים, על מנת למנוע את כניסת האור לקראת בוקר, לחדרו של התינוק.

אם התינוק מתעורר מוקדם מהרגיל, מתייחסים ליקיצה כאילו היא מתרחשת באמצע הלילה ומחזירים אותו לישון באותו אופן שמחזירים לישון במהלך הלילה. לא מדליקים אור, לא יוצרים  אינטראקציה. אם יש צורך, מלטפים אותו ומשמיעים קול מונוטוני.

לסיכום: השבועות הראשונים לאחר מעבר לשעון חורף יכולים להיות מעייפים במשפחות עם תינוקות, יחד עם זאת, הזמן עושה את שלו, קחו נשימה עמוקה, ותראו שאחרי מספר שבועות, התינוק שלכם יסתגל לשינוי.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

אודיל רוזנפלד היא מנחת הורים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה