איך להחזיר את הקטנטנים לשגרה?

אם לנו, המבוגרים, קשה לחזור לשגרת עבודה, דמיינו מה עובר על הילדים שלנו. איזה קשיים עלולים להתעורר ואיך נחזיר את הקטנטנים לשגרה בריאה ומאוזנת לאחר תקופת החופש?

21/10/2014
רעות חוצה קבלו עדכונים מרעות
  • RSS

לחזור לשגרה אחרי החגים (צילום: שאטרסטוק)

תקופת החופש תמה. תקופ ארוכה של מפגשים חברתיים, חופשות, טיולים ושינוי כולל של סדר היום. גם אם אתם הורים קפדניים, שלא מוותרים על שעת השינה ומסגרת יומית גם בימי החופשה, יכול להיות שתתקלו בקשיים בימים הראשונים של החזרה לגן " זה טבעי שילדים יחוו רגרסיה בתקופת החגים. יכול להיות שבימים הראשונים של החזרה לגן הילד שוב יבכה בשעת הפרידה או יגלה קושי בהתעוררות והגעה למסגרת בזמן", מציינת נגה בירן, מנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה בסמינר הקיבוצים, מלווה ומנחה הורים לילדים בגיל הרך ובגיל ההתבגרות.

קשיי פרידה, קושי להסתגל לשהות ממושכת בגן ואפילו רגרסיה בגמילה מחיתולים, כל אלה תופעות שעלולות להופיע. אין צורך להיבהל או להילחץ, מדובר בביטוי טבעי של הילד לקושי שהוא חווה בעצם השינויים בחייו, "ילדים אוהבים שגרה, הם מרגיעה אותם ומפחיתה חרדות. ככל שנשקף לילד את המצב בצורה ברורה כך נרגיע אותו יותר", מסבירה בירן, ומוסיפה, " חשוב לא לרחם על הילד ולהזדהות עם הקושי שלו, אלא לתת לו את התחושה שאנחנו סומכים עליו, ויודעים שהוא יתגבר על הקושי. להסביר בשפה פשוטה בדיוק מה יקרה- 'אמא הולכת לעבודה עכשיו ותחזור כשתתעורר משנת הצהריים'.".

 

החופש נגמר אבל אנחנו כאן לדבר על זה, הצטרפי לקהילת האמהות של סלונה והאגיס >> אהבה ממגע ראשון

את ההסתגלות חזרה לשגרה מומלץ להתחיל כמה ימים לפני תום החופשה, ובכלל רצוי לשמור על טקסים קבועים ככל הניתן גם בתקופות לא שגרתיות "לשמור על שעות השכבה וקימה שמתאימות גם לימי שגרה, ולהקפיד על הטקסים המוכרים של הילד ככל הניתן- טקס ההרדמה למשל או הקפדה על שעות הצפייה בטלוויזיה".

7 צעדים לחזרה מהירה ובטוחה לשגרה

1. שקפו לילדים את מה שהולך לקרות "מחר נקום בבוקר, יונתן ילך לגן ואמא ואבא ילכו לעבודה, ובערב נשב כולנו ונאכל ביחד ארוחת ערב". כך ניתן לילד שהות להתרגל לרעיון ולהפנים אותו, חשוב לחזור על המשפטים כמה פעמי ביום ובסיטואציות שונות.

2. לא לוותר על הטקסים היומיים. גם בתקופות לא שגרתיות חשוב להקפיד על הטקסים היומיים, למשל טקס ההרדמה.

3. ילדים החווים רגרסיה בגמילה מחיתולים- אם אתם חוששים שילדיכם עלולים להרטיב במהלך היום, חשוב להיערך לכך מראש: עדכנו את הגננת והסייעת, הביאו בגדים חלופיים ועודדו את הילד ללכת לשירותים לעיתים קרובות.

4. בעת הפרידה- עשו את הפרידה מהירה וקונקרטית. התעכבות או הזדהות גבוהה עם הילד יצרו את הרושם שבכי והתנהגות שלילית יביאו לו עוד "זמן אמא ואבא" בגן. גם תהליך הפרידה יכול להפוך לטקס- מגיעים ביחד לגן, תולים את התיק, נפרדים בחיבוק ונשיקה והולכים, גם אם הילד בוכה.

5. כשהילד חוזר מהגן, דברו איתו על החוויות שצבר בגן- "עם מי שיחקת?, מה הייתה ארוחת הצהריים, על מה דיברתם עם הגננת", כך ניתן לילד הרגשה שהבילוי שלו בגן הוא מעניין וחיובי.

6. תסמכו על הילד. תנו לו הרגשה שהוא מסוגל להתמודד עם הקשיים, ילדים אוהבים להרגיש שסומכים עליהם, שהם אחראיים ומסוגלים למלא אחר הבקשות של הוריהם.

7. רצוי לא להעמיס בשינויים בתקופה זו- אם מתוכנן שינוי גדול שישפיע על הילדים כמו מעבר דירה למשל, רצוי לדחות אותו לתקופה רגועה ולהתמקד בכל פעם בשינוי אחד.

 

החופש נגמר אבל אנחנו כאן לדבר על זה, הצטרפי לקהילת האמהות של סלונה והאגיס >> אהבה ממגע ראשון

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה