איך לגדל ילדים מאושרים?

גידול ילדים בימינו הפך למשימה קשה יותר מאי פעם אז איך בכל זאת אפשר לצלוח את המשימה? ויטלי בוצ'אצקי חולק טיפים מספרו החדש "איך לגדל ילדים מאושרים"

20/05/2019
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: ויטלי בוצ'אצקי

הורים מאושרים = ילדים מאושרים

הורים מאושרים זהו כנראה החוק החושב ביותר לגידול ילדים שמחים ומאושרים. ילדים להורים הלו, לומדים שהחיים סך הכל "פשוטים" והבעיות ואתגרים הם סך הכל חלק מהחיים. לא רק שהילדים ירצו להעתיק את השמחה הזאת לעצמם, אלא גם שתדלק אצלם נורה אדומה כאשר יפגשו בן או בת זוג שלא תואמת לסטנדרט האושר שבתוכו הם גדלו.

אופטימיות וחיוביות

להורים פסימיים, יהיה קשה לגדל ילדים אופטימיים. כאשר ההורים 'מאמנים' את המוח הקטן של הילדים לחפש את הדברים השליליים או במילים אחרות, כאשר ההורה כל הזמן מתלונן, הילדים ילמדו לזהות מצבים שליליים בקלות יותר. תשבחו, תעודדו ותאמנו את התודעה לזהות את החצי הכוס המלאה.

 ויטלי בוצ'אצקי עם אשתו וילדיו (צילום: אלבום פרטי)

הפרידו בין המעשה לילד

כולנו עושים טעויות ופעמים גם רבים עם המקורבים אך זה לא אומר שאנו אנשים רעים.
יום אחד אדם הרביץ לטום וזעמתי עליו. אדם שאל אותי "אבא, אני ילד רע?" עניתי לו "לא. אתה ילד טוב אך ההתנהגות לא היתה טובה וזה לא מתאים לך."

עזרו לילדים לגדול עצמאיים

זכרו שאחריות היא תכונה נרכשת! אם הילדים גדלים בסביבה שמתייחסת אליהם כאל מבוגרים עצמאיים ואחראיים, הילדים יאמצו את הגישה הזאת גם לעצמם.
ילד לא עצמאי הוא בדרך כלל ילד תלוי בהורה או באדם אחר, ולכן גם האושר שלו לא תלוי בעצמו אלא במישהו אחר.

"המתנות הטובות ביותר שאתם יכולים לתת לילדיכם הן שורשי האחריות וכנפי העצמאות" - (דני ויטלי)

 ויטלי בוצ'אצקי עם אשתו וילדיו (צילום: אלבום פרטי)

לא לדכא את רצונם לחקור

פעם שמעתי ילד ששואל את אבא שלו שאלה והאב ענה לו "שאלה מטומטמת". אני זוכר משפט שאומר "עדיף לשאול שאלה ולהיות טיפש ל5 דקות מאשר לא לשאול ולהשאר טיפש לנצח". כל הילדים נולדו עם רצון ללמוד ולהתפתח, עד שאנחנו ההורים, המורים והסובבים מכבים להם את הזיק הזה שעימו נולדו. כל פעם שילדיי שואלים שאלות אנו מעודדים אותם בכך שאומרים להם "כל הכבוד שאתה שואל! שאלה טובה! שאלה מעניינת, תמשיך לשאול".

העלבון מדבק רוצים שהילדים לא ייעלבו בעתיד? הפסיקו להיעלב בהווה

האם אתם נוטים להיעלב? אם כן אז רוב הסיכויים שאחד מהוריכם כל הזמן נעלב מכם... עורר בכם ייסורי מצפון וגרם לכם להרגיש שאתם אשמים. אותם הורים מלמדים את הילדים שעלבון הוא כלי שעוזר להשיג מטרות, אך במציאות ההפך הוא הנכון – איפוק, סבלנות, הבנה ואמפתיה וכמה שפחות אגו עוזר לנו להגיע להסכמה הדדית.

ויטלי בוצ'אצקי עם אשתו וילדיו (צילום: אלבום פרטי)

אהבה ללא תנאי

אהבה ללא תנאי לא אומר שלתת להם כל מה שיבקשו כי זה המתכון לגדול ילדים אומללים.
אהבה ללא תנאי זה שהילדים מבינים שואהבים אותם גם כאשר קיבלו ציונים נמוכים, כאשר נכשלו בספורט או כאשר שברו משהו בבית. מדי פעם אנו משחקים בבית במשחק. אני שואל את אדם "אם אני אקח ממך את הצעצוע" והוא עונה לי "אתה עדין תאהב אותי". "ואם אני ארים עליך את הקול כי התנהגת לא בסדר" והוא שוב עונה לי "אתה עדין תאהב אותי" :) חשוב לי שילדי יבינו שלא משנה מה יקרה, אנחנו תמיד נאהב אותם.

שאיפות ומטרות

כדאי מאוד שלילדים יהיו שאיפות ומטרות בחיים. אפשר לא ללמד אותם איך עושים זאת אלא פשוט לעשות זאת בעצמכם. כאשר הילדים רואים שלהורים תמיד יש שאיפות ומטרות, הם מבינים שזו דרך חיים. הם צריכים ואף חייבים לשמוע את המילים האלו: "אבא בכדורסל, אמא בציור, אבא בלימודים, אמא בהרצאה או אפילו בעבודה". צרו לידים לוח שאיפות ומטרות כל תחילת שנה, ועזרו להם להגיע למטרות אלו. (תתחילו בדברים פשוטים).
רוב האנשים מסתכלים על רשימת החלומות ואומרים "למה?" למדו את הילדים לומר "למה לא"

  ויטלי בוצ'אצקי עם אשתו וילדיו (צילום: אלבום פרטי)

עודדו אותם ללקיחת סיכונים מחושבים

כאשר ההורים מגוננים על הילדים יותר מדי מהסכנות, אנו גם מונעים מהם להיות עצמאיים.
כאשר ילדיי עולים על העץ וזה נראה לי מסוכן, אני פשוט קם ועומד ליד. אך כאשר הם עולים יותר מדי גבוה, אני אומר להם משהו כזה "לעלות יותר גבוה אני לא מרשה. אני פוחד".
תנו לילדים לקחת סיכונים וטעות כל עוד הם במרחב הבטוח... לידכם.

אם הם יכולים לבד אל תעזרו

אני רואה לא מאט פעמים כאשר הילדים מסיימים גן או בית ספר, ההורה ישר מציע את העזרה שעוברת מדור לדור, לקחת את התיק או את הציוד של הילדים. הורים תמיד ממהרים להשלים את העבודה לילדים, לסחוב להם את הציוד או להלביש אותם. כמובן שמדי פעם מותר אבל לא להגזים. ההורים צועקים "אתה לא מסיים שום דבר עד הסוף" כאשר ההורים בעצמם לא זוכרים שהם אלו שהשלימו להם את המשימות.

ויטלי בוצ'אצקי עם אשתו וילדיו (צילום: אלבום פרטי)

לרכישת הספרים:
https://upkids.co.il/store/

 "לאחר שספרו הראשון של ויטלי בוצ'אצקי הפך לרב מכר, יוצא כעת ספר שני, עשיר ומקיף יותר בנושא שמדבר ומעסיק כמעט כל אחד -ילדים. אנחנו גאים להעניק לסופרים ותיקים, כמו גם לחדשים, את האפשרות להגשים את חלומם להוציא לאור ספר, בתהליך ידידותי ונוח, בדרך להצלחה גדולה", אמר יהודה ניב, מנכ"ל "ספרי ניב"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה