איך לבקש מהבוס העלאה בשכר - ולהצליח?

רובנו חוששים לבקש מהבוס העלאת שכר, גם אם היא מוצדקת. איך ניגשים לשיחה כזו, מה נכון ומה לא נכון לומר ולעשות? 8 טיפים מועילים

13/01/2015
עו''ד מיכל שטרנליב קבלו עדכונים מעו''ד מיכל
  • RSS

לא מעט עובדים, ובמיוחד עובדות, חוששים מקיום שיחה עם מנהלם בנוגע להעלאת שכר. דרך ההתמודדות של נשים רבות עם המעמד היא ביצירת שיח כללי ומעורפל, שימוש במונחים מרוככים, הצגת טווחים ונכונות לפשרה משמעותית ביחס לדרישה שתכננו להעלות זמן רב. הקושי כמובן ברור - נשים רבות חשות מבוכה וחשש שבקשתן תיתפס כתוקפנית, דורשנית ובלתי מתחשבת. זאת בעיקר בתקופות של חוסר ודאות בחברה או סביב נסיבות אישיות שנתפסות בעיניהן כבעייתיות, דוגמת הורות לילדים קטנים וצמצום שעות העבודה.

ואולם, נשים שיתכוננו היטב לשיחה, יגיעו עם טיעונים מבוססים וישדרו ביטחון בכישוריהן וביצועיהן לאורך השנה, יעלו משמעותית את סיכוייהן לקבל את ההעלאה המיוחלת. אז איך מתחילים?

הכנה מוקדמת במהלך השנה

1. נהלו מו"מ בכניסה לתפקיד חדש
חשוב להשקיע בניהול מו"מ קצר וענייני, במסגרתו תציגו את דרישותיכן וציפיותיכן. למעמד הפתיחה יש חשיבות גדולה מאוד מבחינת מיצובכן, משום שעליות השכר במרבית החברות, לאורך השנים, יהיו ע"פ רוב מתונות (ולא יעברו במקרה הטוב את ה-20-25% בשנה). לכן, ניתן לסכם על סכום בסיס, לצד מדרגות שכר שייגזרו מביצועים או יהיו אחידים בפרקי זמן קבועים שתגדירו מראש. כמובן, חשוב לזכור שבשלב זה המעסיקים טרם זכו להיחשף לכישוריכן ויכולותיכן. לכן, בחלק מהמקרים מומלץ לשמור את המו"מ המרכזי לשיחת ההערכה השנתית, אז תגענה כבר עם קבלות והישגים מבוססים.

2. קבעו פגישות עבודה לאורך השנה ובקשו משוב
הרבה פעמים אנו בוחנות את הצלחותינו והישגינו בעיניים סובייקטיביות ובטוחות שאנחנו עושות עבודה מקצועית ללא רבב. עם זאת, חשוב מאוד לקבל משוב ולהבין כיצד אנחנו נתפסות בעיניי הממונה הישיר. חשוב להדגיש בפני הבוס, כי דעתו חשובה לכם ותאפשר לכם להשתפר ולעמוד בסטנדרטים המקצועיים המצופים מכן. חשוב לשדר (וגם לבצע בפועל) כי אתן משתפרות באופן מתמיד ועומדות בציפיות שהוגדרו לאורך השנה. שיחות המשוב יאפשרו לכן לזהות נקודות חלשות הדורשות שיפור ומיקוד ולהציג אותן בסוף השנה במהלך שיחת ההערכה.

3. דעו את שווי השוק שלכן
לקראת השיחה חשוב מאוד לבדוק את שווי השוק שלכן. ניתן להשתתף בסקר שכר ולקבל שווי שוק אונליין, להוציא נתונים מסקרים שונים בתחום העיסוק שלכן ולנסות להבין כמה מרוויחים עובדים בתפקידים דומים עם ותק כשלכן, בחברות בענף זהה או משיק. בנוסף, חשוב לנסות ולהבין את טווחי המשכורות בחברתכן, ע"מ להיות בטוחות שציפיותיכן ריאליות. חשוב מאוד שנגיע לשיחות השכר כשאנחנו מכירות היטב את מצב השוק ויכולות להציג נתונים אלה.

4. הכינו רשימת הצלחות
חשוב מאוד שנגיע לשיחות השכר כשאנחנו מסוגלות להציג תרומה עקבית ושיטתית לחברה לכל אורך השנה. זכרו, כי השקעתכן והצלחותיכן לעולם לא ידברו בעד עצמן ויתורגמו להעלאה אוטומטית. לכן, מומלץ מאוד להציג מסמך הישגים והצלחות, עם נתונים ברורים וחד משמעיים. מסמך שכזה יסייע לכן לקדם את השיחה לטובתכן ולקשור בעזרת טיעונים מבוססים בין סכום ההעלאה המבוקש לבין ההצלחות בפועל.

איך לבקש העלאת שכר. צילום: שאטרסטוק


התנהלות במהלך שיחת משוב
 

5. הציגו את הישגיכן
הכנתן מסמך הישגים והצלחות מקדים? זה הזמן להציג אותו או להכין מצגת קצרה. זו ההזדמנות שלכן לשקף את תרומתכן לחברה לכל אורך השנה. חשוב מאוד לדבר במונחים של הצלחות מספריות שמנהלים שמים עליהן דגש. ספרו על ביצועים ותוצרים איכותיים, ייעול כלכלי שהובלתן, חיסכון והכנסות שיצרתן. מספרים ואחוזים ברורים יקשו מאוד על המנהל הישיר להתעלם מבקשתכן להעלאה.

6. היו סבלניות וקבלו ביקורת
כדי לקיים שיחה אופטימלית, חשוב לשמור על פתיחות ותקשורת בינאישית מצוינת. הקשיבו למשוב, לרבות לחלקיו הטובים פחות. במקרה שאתן לא מתחברות לביקורת שקיבלתן, חשוב לבקש דוגמאות, ע"מ שתוכלו לבחון את הדברים בנחת. מאוד מומלץ להימנע מויכוחים והתשה של המעסיק, שעלולים להעיב על יחסי העבודה בהמשך. חשוב לצאת מהשיחה כשאתן מכירות בנקודות החזקות שלכן ומחויבות לשפר את הנקודות החלשות יותר, במהלך השנה הקרובה.

7. אל תתביישו - בקשו!
כאמור, שיחות השכר יכולות למצוא אותנו מבולבלות ונבוכות. לא משנה כמה ניסיון צברת ומה רמת הבכירות שלך, סביר שתחושי מידה של אי נוחות לקראת הבקשה המפורשת. זכרי - אם לא תבקשי לא תקבלי. חשוב מאוד להימנע משיח מעורפל ומונחים מרוככים (דוגמת - "כמה שנראה לך", "אם נראה לך שמגיע לי", "אני מאמינה שמגיע לי") ולהגיד מפורשות: "לאור הישגי והביצועים שהצגתי בשנה החולפת, אני מצפה להעלאה. מהתייעצות עם קולגות באותו תחום וותק וע"פ סקרי שכר ענפיים, הסכום המקובל הינו X".

8. דברו במספרים
הימנעי מטווחי שכר. אם תדברי במונחים של טווח, כמעט תמיד תקבלי מהמעסיק את השכר בטווח הנמוך שהצגת. הגעת מוכנה? את מכירה את סקרי השכר ואת השכר המקובל בחברתך? צייני מספר ברור. הניחי מראש שקיים סיכוי שלא תקבלי בדיוק את השכר בו נקבת, כחלק מתהליך טבעי של מו"מ. לכן, מומלץ לבקש שכר הגבוה בכ- 5% לערך מעל לשכר שאת מצפה לקבל, כדי שיהיה לך קלף מיקוח במהלך המו"מ.

במידה והמעסיק לא ייעתר לשכר שנקבת ויציע העלאה מתונה יותר, שווה לחשוב מראש על אלטרנטיבות שוות כסף, דוגמת בונוס רבעוני, מודל שכר מדורג מבוסס הישגים, העלאה רטרואקטיבית לאחר שתציגי שיפור בביצועייך וכיו"ב. לחילופין, ניתן לבקש שיפור בתנאים נלווים, דוגמת קרן השתלמות, הגדלת מספר ימי החופשה, אחזקת רכב, מימון ארוחות, ביטוחים, אופציות ועוד. מכיוון שהטבות הן אלמנט שקשה לעובדים להשוות זה מול זה, בחלק מהחברות יהיה קל יותר לקבלן על פני תוספת חדה בשכר הברוטו, ואולם שוויין יכול להגיע לאלפי ש"ח.

.
* הכותבת היא מנהלת מחלקת השמה בחברת קודקס, חברת ההשמה המובילה בישראל בענפי המשפט והשיווק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה