איך לבנות קרן חרום?

קרן חרום צנועה של כמה אלפי שקלים, יכולה לשמש אתכם בתור משכורת שלש עשרה ולהוציא אתכם ממשברים לא צפויים. שגית פסטמן מייעצת

23/01/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» צילום: Thinkstock

אחד הביטויים הלועזיים שאני מאוד אוהבת הוא "Shit happens" ולמען האמת קצת קשה לתרגם אותו לעברית. לתחושתי, 'קקי קורה' או אפילו החיים בזבל לא מעבירים ממש את תחושת ההשלמה של הביטוי הציורי הזה. אז כן, דברים רעים קורים לנו ובדרך כלל בזמן הכי לא מתאים בלי שנוכל לחזות אותם או להתכונן אליהן והדרך הכי טובה להתמודד איתם היא פשוט להסתכל לייאוש בעיניים ולהיכנע לו.

אבל בעוד שמקרים בהם חתלתול עצבני, למשל, מחליט להשתקע לך בתא המנוע דווקא בזמן שאת רוצה לשים גז בדרך לפגישה קריטית (כן, לצערי סיפור אישי אמיתי)  הם סוג של גזירה משמיים, לקטסטרופות מהסוג הפיננסי אנחנו דווקא כן יכולים להתכונן וכאן אנחנו מגיעים לחשיבות הקריטית שיכולה להיות בהקמת חסכון חרום עבור כל אחת מאיתנו.

איש לא יתווכח עם העובדה שכמה אלפי שקלים שיושבים לנו בצד לשעת צרה יכולים לחסוך לנו הרבה עצבים ודאגות. קלקול במכונית שבקלות יכול להפוך להוצאה לא צפויה של כמה אלפי שקלים ולזעזע את חשבון העו"ש, או דברים יותר משמחים - כמו כמה חברות שמתארגנות על סוף שבוע פרוע באחת מבירות אירופה וצריך להשיג מימון מהיר כדי להצטרף לחבורה העליזה. אין כמו עיתוי של תחילת השנה לקבל החלטה כלכלית חשובה ולהקים קרן חרום פיננסית הלכה למעשה והנה חמישה טיפים שיראו איך לעשות זאת נכון:

כמה לחסוך? אני אוהבת להסתכל על קרן החרום שלי כעל סוג של משכורת שלוש עשרה. באופן הגיוני, הקרן צריכה להיות מספיק גבוהה כדי לכסות על הוצאות פתאומיות בקלות אבל לא גבוהה כל כך שתכניס אותי לבור פיננסי בחשבון השוטף שלי ותהווה מעמסה כבדה מידי. אפשר להגיד שבממוצע מדובר בסכום של בין 5,000 ל 10,000 שקל.

כמה להפריש מידי חודש? זה באמת עניין מאוד אישי ותלוי בגובה המשכורת של כל אחת ואחת. קרן חרום צריך לייצר בטווח של כחצי שנה כי סביר להניח שבערך פעם בשנה תיפול עלינו איזה פצצה כלכלית שנצרך לבלום באמצעות החיסכון המדובר. הרעיון הוא שתסתכלו על רשימת ההוצאות שלכם ותראו מאיפה אתן יכולות לקצץ כדי לממן את ההפרשה עבור החיסכון החדש.

איך כדאי להפריש את הכסף? רוב הסיכויים שתתקשו לשים בכל חודש באופן עצמאי את סכום הכסף הנדרש לבניית הקרן ולכן הכי טוב שתפנו לבנקאי/ת שלכם ופשוט תבקשו לבצע הפקדות אוטומטיות לפק"מ ספציפי למשך חצי שנה. ברגע שתחסכו את הסכום הרצוי כבר תוכלו להחליט איפה להפקיד אותו באופן קבוע כדי שיהיה נגיש לכם.

איפה להפקיד את הקרן? לכאורה, הגיוני להפקיד את החיסכון בבנק שאליו נכנסת המשכורת שלכם מהסיבה שהבנק רואה בחסכון כזה סוג של ערבות שתאפשר לכם לקבל אשראי ביתר קלות במידה שתזדקקו לו. עם זאת, חסכון כזה יכול להתחיל מערכת יחסים חדשה עם בנק אחר במידה שתרצו להחליף בנק ואולי לקבל תנאי הצטרפות אטרקטיביים יותר על רקע החיסכון שכבר מופקד בבנק החלופי.

ומה לגבי התשואה? נכון שמדובר בסכום קטן יחסית אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים לוותר לגמרי על קבלת ריבית עבור כספי החיסכון של הקרן הזאת. באופן כללי כדאי לדעת שבנקים רבים מציעים בפתיחת חשבון און ליין ריבית גבוהה יותר מאשר דרך פגישה אישית בסניף הבנק. מידי פעם מציע בנק זה או אחר על מבצע מיוחד על הפקדה קצרת טווח או עורך סוג של מכרזים על ריביות וכדאי לעשות בירור בנושא. בסיכומו של דבר, גם אם בשורה התחתונה מדובר בהפרש של מאות שקלים בודדים, הריבית – שולית ככל שתהיה - היא זאת ששומרת על ערך הכסף שלנו מול מדד המחירים לצרכן ואסור לנו לזלזל בערכה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה