איך הופכים פסולת לריהוט?

המעצב שי דהרי מסתובב במזבלות ברחבי הארץ, לוקח משם פסולת תעשייתית ויוצר ממנה רהיטים ואהילים מקוריים ויפים. ככה הוא עושה את זה

21/01/2015
שי דהרי קבלו עדכונים משי
  • RSS

הרהיטים של שי דהרי. צילום: נורית שחר צילום: נורית שחר 

המין האנושי מייצר פסולת בכמויות אדירות. תרבות צרכנית שלא יודעת שובע ושעל ברכיה גדלנו והתחנכנו, גורמת לנו לזרוק כל דבר פגום, או כל דבר שסיים אצלנו את עבודת השירות. ואם חשבתם שהבית שלנו מייצר פסולת בכמויות ענק, אז דעו לכם שהתעשייה עולה עלינו באלף מונים.

מהי פסולת תעשייתית? יש את הכימיקלים שנשטפים לאדמה ומזהמים את מי התהום שלנו. סוג נוסף של פסולת תעשייתית הן אריזות שמשמשות את התעשייה. כל מכונה או מנוע נשלחים באריזת עץ, גז משונע באריזות מתכת, צמיגים, וכמובן אריזות פלסטיק (הסרטן של כדור הארץ). האריזות של התעשייה הן חומר גלם איכותי שנזרק בכמויות לזבל ולא תמיד מקבל מענה של מיחזור.

אני רוצה להיזהר מהטפה, אך באמת ותמים אני חושב שעלינו למחזר את הפסולת שהתרבות שלנו מייצרת ולעזור לאמא אדמה להשתקם מהזבל שאנחנו מייצרים.

יש לי מנהג שיכול להיחשב כמגונה על ידי רבים והוא להסתובב במזבלות ברחבי הארץ (פעם בשבוע), כל פעם אני נדהם למצוא דברים מהממים, שבנגיעות קלות יכולים להפוך לרהיט הכי אטרקטיבי בבית. הפסולת שנזרקה ועוד רגע נטמנת או נשרפת וחוזרת אלינו כמזהמת, הופכת את עצמה, לובשת צורה חדשה ומתהדרת ביופי ובאסתטיקה ייחודית.

האוצרות שמוצאים במזבלות 

במפגש שלי עם המזבלות נחמץ הלב לראות את מה שנזרק. אני לא מדבר על רהיט ישן שסיים את הקריירה העיצובית שלו כיוון שהשתנה הטרנד או בגלל שנשברה לו רגל, אלא על חומר גלם יקר ערך שאפשר לעשות ממנו יצירות להתפאר. מיכל גז מזגנים לשימוש תעשייתי הוא חומר גלם מעולה, פח עבה עם צורה מעניינת שאפשר להמיר אותו למוצרים רבים עם קצת דמיון ותעוזה. את שלו הוא כבר עשה ובמקום להיזרק אני נותן בו חיים חדשים.

לפעמים אני מוצא פריטים שיש להם ממש ערך היסטורי. לא מזמן מצאתי ארגז חלוד לגמרי, שהצורה והפרזול המעניין שלו מיד משכו לי את העין. לאחר שיוף וניקויי של החלודה נדהמתי לגלות שזהו ארגז תחמושת משנת 1942 ששימש לאחסון רימוני יד.

רהיט שמגיע מאתר פסולת, לא יכול להיות חפץ קר שיצא מפס היצור, יש לו חום שמגרה את הדמיון, הוא מספר סיפור. פריט כזה בבית מיד מושך את העין ומדגדג את חושיי היצירה הטבועים בנו מבראשית.

הפכנו להיות רהיטי IKEA - חיים על פס הייצור. לא זו בלבד שהצרכנות העיוורת שלנו מולידה מפעלים שלמים שכורתים, מעבדים ומדביקים, אנו מניעים את גלגלי הכלכלה של יצרני הענק ועל הדרך הורגים את היצרנים המקומיים. רהיט מאיקאה לא חי כמו רהיט שנעשה בעבודת יד מקורית עם אהבת ליטוש החומר ועם הפגם שנותן לרהיט ערך ממשי של חיים.

אהילים שעשויים ממכלים של גז מזגנים. צילום: יריב ויינברגאהילים שעשויים ממכלים של גז מזגנים. צילום: יריב ויינברג 

אנחנו משלמים כפול בסופו של דבר

רכישה מיצרנים גדולים אומרת חומרים תעשייתיים: פלסטיק, כימיקלים ועוד חומרים שלא ניתן להשיב לטבע. אבל יותר מזה, לרוב הרהיט שרכשתם עשוי מחומר גלם גרוע שלא מחזיק הרבה ומוצא את עצמו אחרי שנים מועטות באתרי הפסולת. אני יודע, כי כאמור אני מבקר שם הרבה. הבעיה הגדולה עם הפסולת הזו שאין מה לעשות איתה. היא נשרפת או נטמנת וערכה לזיהום הסביבתי הוא גדול ביותר. נסיתם פעם למחזר סיבית (שבבי עץ מודבקים לכדי לוחות המשמשים בדרך כלל לבניית ארונות)? הרהיטים שאנו קונים מיצרני הענק הם זבל אמיתי ואנחנו בסופו של דבר משלמים פעמיים. גם את מחיר הארון וגם את מחיר הזיהום הסביבתי שאנו נותנים לו יד. 

היופי נמצא בפגם

עיצוב ללא פגמים מעביר תחושה מזויפת של חיים מושלמים. המושלם והקפדני שהמכונה יוצרת אינו יכול להעביר את הרגש שיש בליטוש העץ, בפציעת האומן בעת ליטוף השקע או הסדק. הפגם עובר בחלל הבית ומטביע בו אופי של אמת ופשטות, ערך של חיים וטבע.

העיצוב מבליט את זהותנו את ייחודינו ואת יופינו. את זה יודע לעשות היטב רהיט מחומר בשימוש חוזר יחיד במינו. כל מה שרציתם לבית שלכם נמצא בזבל. מחזרו ותיהנו. 

* שי דהרי הוא אומן מיחזור פסולת תעשייתית לריהוט הבית.

האתר של שי: http://shaycle.weebly.com/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך