איידס והחיים עצמם – הסלבס שחלו

פעם היא נחשבה למחלה של גייז וארטיסטים, רק שהסלבריטיז שמתו מהמחלה ציוו לנו את העלאת המודעות ל-HIV ומניעה והכוכבים שחיים עם הנגיף מתגייסים למאבק

01/12/2016
שירי גל-אמיר קבלו עדכונים משירי
  • RSS

צ'ארלי שין (צילום: Getty Images)

לא להאמין שרק לפני כשלושה עשורים מרבית הציבור היה בטוח שאיידס/HIV היא מחלה של הומואים ונרקומנים. הסטיגמה המוטעית הזו חיזקה את תחושת ה-׳זו לא בעיה שלי׳, שבתורה הולידה את המציאות של ימינו - כ- 38 מיליון בני אדם בעולם חיים היום עם נגיף ה- HIV.

לא כולם הומואים, לא כולם אפריקאים, בוודאי שלא כולם חסרי זהירות – אבל המשותף למרבית הנדבקים הוא סינדרום ׳לי זה לא יקרה׳ לפני שנדבקו ב-HIV. היום ברור שהסיבה העיקרית להידבקות היא פעילות מינית לא מוגנת, וזה חלק חשוב מהפעילות ההסברתית של הועד למלחמה באיידס - טיפוח ההבנה כי מניעת ההידבקות ב-HIV היא בידינו.

החל מ- 1988 מצוין ה- 1 בדצמבר כיום הבינלאומי למאבק באיידס. אלא שהמאבק באיידס אינו מוגבל ליום אחד בשנה והכוכבים שנרתמים להעלאת המודעות עושים זאת 365 ימים בשנה והמאמץ נושא פרי - מספר הנדבקים יורד מדי שנה.

משמאל - דוגמנית העל הראשונה ג'יה ומימין אנג'ילנה ג'ולי ששיחקה בסרט על חייה (צילום: Getty Images)

שנות השתיקה

בשנות ה- 80 היה איידס נושא שניסו להצניע, הסטיגמה הציבורית הייתה כל כך מוקצנת ואימת המחלה הייתה גדולה עד ששנה וחצי נשמר סודה מותה של דוגמנית העל הראשונה ג'יה קראנג'י, מהמחלה בגיל 26 בלבד. ג'יה, שכיכבה על שערי מגזיני האופנה הבינלאומיים התמכרה להירואין ואף איבדה בשל כך את עבודתה. 10 שנים אחרי מותה כיכבה אנג'לינה ג'ולי בסרט ביוגרפי על חייה הקצרים והטראגיים.

גם בישראל נמנעו מלגעת בנושא זמן רב. אפילו בתחילת שנת 2000, כשהתודעה הבינלאומית למאבק באיידס כבר הייתה עמוקה יותר, לא נקשר בהתחלה מותה של עפרה חזה למחלה. חזה, שידעה על המחלה שנים מספר לפני מותה, הקפידה להסתיר אותה. רק יממה לאחר אשפוזה, בשל סיבוכים הקשורים למחלה, עדכן בעלה את הרופאים בנוגע למחלתה.

יודעי דבר מספרים שזהו מקרה קלאסי שבו הבושה הורגת ולא האיידס/HIV עצמו, במיוחד לאור העובדה שהרפואה מתקדמת במהירות ומעניקה היום טיפול שמאפשר חיים איכותיים וארוכים למטופלים. חזה אולי לא תכננה את הדברים בדיוק כך, אך גם היא הפכה לסמל של הצורך בהגברת המודעות למחלה, מניעתה ודרכי הטיפול בה.

 עפרה חזה, מותה המסתורי היה מלווה בהכחשות כי הסטיגמה החברתית הייתה ברורה (צילום: Getty Images)

ישראל אמנם מושפעת מהסלברטיז בעולם כולו, אך עדיין הגברת התודעה הציבורית נמצאת בתהליך. חלק מהמאבק ממוקד בהגברת המודעות לדרכי ההידבקות והטמעת ההבנה שהתנהגות מינית אחראית, מין מוגן ובפרט השימוש בקונדום, הגורם מספר אחד לעצירת התפשטות המחלה ואמצעי ההגנה היעיל ביותר נגד מחלות מין. אולם ישראל אינה המדינה היחידה – עיקר הקמפיין היום של הועד למלחמה באיידס מנותב להסברה על מין מוגן ולזה שותפה גם דורקס, יצרנית הקונדומים הבינלאומית. הירידה בכמות הנדבקים בשנים האחרונות יצרה תחושה של ביטחון והחשש הוא מהתפרצות נוספת בשל החזרה לקיום יחסי מין לא מוגנים.

כשהוליווד הפסיקה להתעלם

באמצע שנות ה-80 כשרוק האדסון, כוכב קומדיות רומנטיות הוליוודי, הודיע שחלה באיידס בעקבות עירוי דם הנושא HIV, מרבית הציבור עוד לא חשב שהסיפור נוגע לו – במיוחד מי שלא השתייך לקהילת הגייז או, להבדיל, למשתמשי סמים. בעצם, אולי למעט צופיה המושבעים של אופרת הסבון שושלת. רוק האדסון, שהיה המאהב של קריסטל, שגילמה השחקנית לינדה אוונס, היה אמור לנשק אותה בתשוקה אך סירב לעשות זאת. ההסבר הפך ברור עם ההודעה על המחלה, למרות שהיום ידוע שנשיקה אינו כרוכה בסיכון. החשש מאיידס, בעיקר עקב שיעורי התמותה הגבוהים, היה אדיר ורבים בציבור לא הבינו את דרכי ההידבקות, עד שנשאים הורחקו מהחברה מחשש שכל סוג של מגע וקירבה נושא פוטנציאל הדבקה.

מותו של רוק האדסון, הגיבור הרומנטי האולטימטיבי, הביא את אליזבת טיילור להתנדב (צילום: Getty Images)

מותו של האדסון, הביא את הענקית ההוליוודית אליזבת' טיילור להתגייס למאבק באיידס/HIV וסימן את סוף עידן ההתעלמות בהוליווד. מותם של הצלם רוברט מיפלת'ורפ, דוגמנית העל ג'יה קרנגי, הכוריאוגרף אלווין איילי והודעתו של האמן הנודע קית' הרינג על הידבקותו במחלה יצרו אפקט דומינו – הנושא דרש התייחסות.

אבל התפנית האמיתית בהיסטוריה של האיידס נעוצה בשתי הודעות שהרעידו את העולם בנובמבר 1991 – של מג'יק ג'ונסון ופרדי מרקורי.

ב- 23.11.1991, הודיע מרקורי רשמית שנדבק בנגיף ה- HIV וחולה באיידס, וביקש את התגייסות הציבור למלחמה באיידס. לאחר שנים של הכחשה, הפך מותו, יום לאחר פרסום ההודעה, לצוואתו וסייע לקמפיין להעלאת המודעות, במיוחד כשחברי הלהקה הנותרים הקימו קרן למאבק באיידס ואף ערכו מופע צדקה לטובת המאבק והגברת המודעות. מג'יק ג'ונסון, שיבדל לחיים ארוכים, לקח על עצמו את תפקיד השגריר.

מותו של מרקורי יום לאחר הודעתו שנדבק במחלה הכתה את העולם בתדהמה (צילום: Getty Images)

 זה יכול לקרות לכל אחד, אפילו לי, מג'יק ג'ונסון

כשמג'יק ג'ונסון, שחקן ה- NBA האגדי, התוודה שנדבק ב- HIV והודיע על פרישה, העולם כולו הוכה בתדהמה. ג׳ונסון כמו ג׳ונסון, קלע במילים כמו לשלשה - "זה יכול לקרות לכל אחד, אפילו לי, מג'יק ג'ונסון". באותה נשימה הודיע כי יקדיש את חייו למלחמה באיידס ולשם כך אף הקים את קרן מג'יק להגברת המודעות ופעל בשיתוף פעולה גם עם האו"ם וגם עם הבית הלבן בנושא המאבק באיידס, מניעה וסקס מוגן. ג'ונסון מהווה מודל לתקווה עבור החיים עם הנגיף.

הקסם של מג'יק הקפיץ את קמפיין המודעות הבינלאומי למאבק באיידס/HIV (צילום: Getty Images)

HIV - אפשר להסתיר אותו אבל אי אפשר לברוח ממנו

ההודעה מנובמבר 2015 של צ'ארלי שין, שבילה את ארבע השנים האחרונות בהוצאת מיליונים כדי שהידיעה על הידבקותו בנגיף לא תתפרסם, יצרה תהודה כלל עולמית, במיוחד כיוון שהידע מצוי ונגיש ואת שנות ה-80 השארנו מאחור. אמנם שין הצהיר כי לא יהפוך לפרזנטור המאבק, אך הודעתו מהווה עוד נדבך בהגברת המודעות ליכולת של הנגיף לפגוע בכל אחד ובהחלט מסייעת לשבור את הסטיגמה הציבורית.

נשאר לכם סימן שאלה גדול סביב הסלבס שהפכו את המאבק באיידס למשימת חייהם? אין כאן סימן שאלה, הם אולי לא היו זהירים, אבל אין חכם כבעל ניסיון ואת הקושי שלהם הם מתרגמים לפעולה החשובה ביותר שאפשר – הסברה. יחסי מין מוגנים – זה לגמרי בידיים שלנו.

 

בואו להיבדק ל-HIV בוועד למלחמה באיידס, בצורה אנונימית וקבלו תשובה תוך חצי שעה:

http://www.aidsisrael.org.il/qwe/hiv_tests

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך