איזו מברשת שיניים הכי טובה לכם?

האם אתם יודעים מהי מברשת השיניים הטובה ביותר עבורכם? והאם אתם מודעים לקשר בין צחצוח יעילה ומברשת שיניים טובה לבין בריאות הפה, הלב ובכלל?

14/07/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

איזו מברשת שיניים טובה יותר צילום שאטרסטוק

זוכרים את קריוס ובקטוס? מאז שאנחנו ילדים, פחות  או יותר, מזהירים אותנו מפני סכנת העששת, שנחשבת למחלה הזיהומית הנפוצה ביותר בעולם המערבי. רק מעטים מודעים לכך שלקריוס ולבקטוס יש כמה בני דודים מזיקים לא פחות, שחוגגים על שאריות המזון בפה שלנו, ויכולים לגרום לצרות צרורות.

עששת היא מחלה הנגרמת כתוצאה מפעילות חיידקים, שניזונים משיירי מזון שנותר על השיניים.  בשפה רפואית קוראים לשכבת החיידקים שמתנחלת על השיניים "רובד חיידקי" או פלאק. בתוך המושבה הזו חיים אותם חיידקים שגורמים נזק לחומר השן ויוצרים בה חורים. אבל יש במושבה הזו חיידקים שמתנחלים בנקודות המפגש שבין השיניים לחניכיים, ויכולים לגרום לדלקת חניכיים.

הפלאק הוא למעשה הגורם העיקרי  לעששת ולדלקת חניכיים. כשהוא הפלאק אינו מוסר בצורה יעילה הוא עלול לגרום להתפתחות של מחלת חניכיים, שהיא מחלה חמורה, בלתי הפיכה ומסוכנת. פלאק שאינו מוסר בצורה יעילה מתגבש לאבנית, ששוקעת על פני השן ועל גב החניכיים. כשהאבנית מתקדמת ויורדת מתחת לחניכיים  עלולה להיגרם יש נסיגת חניכיים בשלב הראשון, ובהמשך היפרדות של השן ממערכת האחיזה עד כדי אבדן שיניים. בנוסף, ישנו קשר בין מחלת חניכיים ובין מחלות לב, סוכרת והריונות לא תקינים.

איך מסירים את הפלאק?

למעשה, קל להסיר את הפלאק באמצעים פשוטים וזולים: מברשת שיניים ומשחת שיניים, ורצוי כמובן להשתמש במשחה שמיועדת גם נגד חיידקים שגורמים לבעיות חניכיים. בנוסף, כדאי מאוד להשתמש באביזרים דנטליים המומלצים על ידי רופא השיניים: מי שטיפה תואמים למשחת השיניים, חוט דנטלי, קסמי שיניים משולשים, מנקה לשון וכדומה.

אם הצטברה שכבה של אבנית בלתי אפשרי להסיר אותה באמצעים שיש בבית, וחייבים ניקוי והסרה אצל שיננית ואצל רופא שיניים, באמצעים המקצועיים שעומדים לרשותם.

אז מה עדיף, מברשת קשה או רכה?

המברשות המומלצות הן המברשות הרכות. מברשות קשות אינן מומלצות כי הן עלולות לגרום לשריטות באמייל ולשחיקת הציפוי המגן. והן משום שצחצוח אגרסיבי עלול לגרום לנסיגת חניכיים. מדובר בנסיגת חניכיים נקודתית, כלומר באותם מקומות בהם הברשה אגרסיבית פוגעת בחניכיים. רופאי שיניים מדווחים כי אצל מטופלים ימניים הם רואים לעתים קרובות נסיגת חניכיים בצד שמאל עליון  וההפך אצל מטופלים שמאליים.

כמה פעמים ביום צריך לצחצח שיניים?

פעמיים ביום, בבוקר ובערב וכמובן  חשוב יותר דווקא להקפיד על צחצוח לפני שהולכים לישון.

איזו מברשת שיניים טובה יותר צילום שאטרסטוק

האם כדאי להשתמש במברשת חשמלית?

לדברי רופאי השיניים כשיש מיומנות מוטורית טובה, אפשר לצחצח ידנית, בתנאי המברשת היא בעלת סיבים צפופים, רכים ולא בלויים. יתרונן של המברשות החשמליות בכך שאין צורך במיומנות גבוהה, וניתן להשיג איתן רמה גבוהה של הסרת רובד ללא קושי ובקלות.

באיזו תדירות כדאי להחליף את מברשת השיניים?

רצוי כל שלושה חודשים. אם סיבי המברשת מתחילים להתפזר וכבר אינם בשורות ישרים ומסודרים, כדאי להחליף מברשת גם בלי קשר לזמנים.

האם מספיק לצחצח פעמיים ביום?

מברשות שיניים, טובות ככל שיהיו, אינן מגיעות לכל המרווחים ונקודות המגע שבין השיניים, ואחוז ניכר מהעששת ודלקות החניכיים מתפתחים באזורים אלה. לכן, חשוב להשלים את הניקוי עם חוט דנטלי ושאר אביזרים דנטליים שהוזכרו. כמו כן כדאי מאוד לעשות גם שטיפות פה, כדי לחסל את שארית החיידקים שנותרו לאחר ההסרה במברשת השיניים, באזורים אליהם המברשת לא תמיד מגיעה.

כמה פעמים צריך לבקר אצל רופא שיניים וכמה פעמים אצל שיננית?

כל חצי שנה, זו ההמלצה המקובלת שכן זהו פרק הזמן שבו עלולים להתפתח מוקדי עששת ודלקות חניכיים, וכן מצבורי אבנית. מאחר שלכל אדם יש רגישות שונה, רופא השיניים והשיננית יודעים להתאים לכל אחד את פרק הזמן המתאים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה