אחת מתשע, גם בפריפריה

היום הוא יום המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד. בזכות הגילוי המוקדם, תשע נשים מתוך עשר יחלימו. מה בדבר גורל נשות פריפריה קשות יום שלא זוכות לסדנאות ממומנות לבריאות השד? הדרך לצדק חברתי עוברת גם כאן

31/10/2011
מיה אוחנה קבלו עדכונים ממיה
  • RSS
» מיה אוחנה, רכזת פרוייקט בריאות השד בעמות "אחת מתשע"

עמותת "אחת מתשע" שמה לה למטרה להגיע למספר גדול של נשים ברחבי הארץ ולהעלות את המודעות שלהן לסרטן השד, כמו גם לבדיקות לגילוי מוקדם, שעליהן לבצע  במטרה לקחת אחריות על גופן. אחת הדרכים המרכזיות של העמותה ליישם מטרה זו, היא במסגרת הסדנאות לבריאות השד.

ציון חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד מאפשר לעלות מודעות ייחודית למחלה והשלכותיה ומדגיש את חשיבותה של הרפואה המונעת כחלק מאורח חיים בריא.

הסדנאות מועברות בכל רחבי הארץ לקבוצות נשים במסגרות שונות. אחת המסגרות היא מקומות  העבודה של הנשים. הסדנאות מוזמנות ע"י המעסיק ומועברות לעובדות בזמן העבודה. לרוב מדובר בחברות גדולות ובנשים הנמצאות במעמד סוציו-אקונומי בינוני ומעלה.

עם זאת, קיימות קבוצות באוכלוסיית הנשים, במיוחד כאלו המתגוררות באזורי הפריפריה אשר אין מי שיממן עבורן את הסדנאות. המחקרים מצביעים על קשר ישיר בין חוסר מודעות וחוסר היענות לבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד לבין מצב סוציו-אקונומי ומידת הריחוק ממרכז הארץ.

בשל מיעוט המשאבים בקרב אוכלוסיה מוחלשת, רפואה מונעת נתפסת כמותרות, שאינה בהישג ידה. נשים הנמנות על אוכלוסיה זו,  עסוקות בהישרדות היומיומית, ואינן פנויות כלל לדאוג לבריאותן. חשוב לציין, כי תחלואה בקרב אוכלוסיה מוחלשת פירושה הידרדרות כלכלית נוספת, לכן, שמירה על בריאות האישה מאפשרת גם תפקוד תקין של התא המשפחתי, לטווח הרחוק.

הצד הטוב של הסטטיסטיקה

יש חשיבות גדולה בהעברת הסדנאות דווקא לאוכלוסיה זו, שהרי במקרה של סרטן השד, גילוי מוקדם עשוי להציל חיים.  הסדנא של עמותת "אחת מתשע" היא הזדמנות מצוינת להראות לאותן נשים שהן יכולות לדאוג לבריאותן, ולקבל את כל המידע שטרם נחשפו אליו. העמותה פועלת להביא את הידע הבריאותי החשוב על גילוי מוקדם לכלל הנשים בישראל.

חשוב להטמיע גם את הצד החיובי של הסטטיסטיקה - אחת מתשע נשים תחלה, אבל בזכות גילוי מוקדם, תשע נשים מתוך עשר יחלימו.

על מנת שנשים משכבות אוכלוסייה מוחלשות יוכלו להשתתף בסדנאות, פונה עמותת "אחת מתשע" לארגונים, לקרנות ולגורמים פרטיים על מנת שיתרמו על פי יכולתם ויסייעו בכך לקידום בריאותן של נשים אלה.

בזכות תרומות אלו מצליחה העמותה להגיע לנשים מוחלשות ממגזרים שונים: עולות חדשות, נשים במגזר הערבי, נשים חרדיות, נשים חד הוריות. בנוסף, מועברות סדנאות לאסירות בשיקום, נשים כבדות ראיה ושמיעה, נשים במקלטים לנשים מוכות ועוד.

לשם הנגשת הסדנאות לאוכלוסיות השונות העמותה הכשירה מנחות מתאימות (בעלות רקע טיפולי ודוברות שפות שונות) מכל רחבי הארץ והוכנו חומרים ההולמים את קהל היעד (תרגום לשפות שונות והתאמה למגזר החרדי). העמותה עומדת בקשר עם לשכות הרווחה והקליטה בפריפריות, עמותות וארגונים המטפלים באוכלוסיות אלו על מנת לתאם את הסדנאות.

הסדנה מורכבת ממס' חלקים ומשלבת חוויה, מידע ודיון: הסדנה עוסקת בהתייחסות הרגשית של האישה לשדיה ומאפשרת לדון בפחדים, בחששות, באמונות ובמיתוסים של כל אחת ואחת; מועבר מידע אודות גורמי הסיכון של המחלה, אורח החיים הרצוי והבדיקות שיש לערוך; הכרות עם מבנה השד ותשומת לב לשינויים החלים בו.

בדרך זו הנשים לומדות לקחת אחריות לגופן, להקנות לעצמן הרגלים של צרכנות בריאותית אסרטיבית ולאמץ את ה'אני מאמין' של העמותה: "את המומחית הטובה ביותר לגופך – קחי את בריאותך בידייך".

לסדנאות בריאות השד חשיבות גדולה בשמירה על בריאותן של נשים רבות הן מהמרכז והן מהפריפריה. חשוב שהמודעות תגיע לכמה שיותר נשים, ללא הבדל דת, גזע, מצב סוציו אקונומי ומיקום גיאוגרפי. נגישות כוללת לנשים מאוכלוסיות מוחלשות, לנשים בעלות מוגבלויות ונכויות. רק בדרך זו נוכל להבטיח חברה צודקת, שוויונית ובריאה.

>> הכותבת היא רכזת פרויקט בריאות השד בעמותת "אחת מתשע".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה