אחת ולתמיד – איך כדאי לשלם בחו"ל?

השאלה הזו עולה בכל טיול, וכמעט תמיד נשארת בלי תשובה: מה הדרך הכי משתלמת לשלם בחו"ל? הנה כל התשובות וגם כמה טיפים שאולי לא הכרתם

21/12/2016
שחר קיסינג'ר קבלו עדכונים משחר
  • RSS

לפני שאת יוצאת למסע הרכש – יש כמה טיפים שכדאי שתכירי (צילום: שאטרסטוק)

אומרים שאין אדם שעובד מהר יותר מאדם שממהר לצאת לחופשה. כשהחופש עומד לנגד עיננו, פתאום אנחנו הופכים למפלצות של יעילות: מסיימים את המטלות בעבודה כדי לצאת בזמן, מזמינים ביטוח, מכינים רשימת מטלות לאלו שנשארים מאחור, זורקים כמה בגדים לתיק, ומוכנים לצאת לדרך.

כמעט: אחת השאלות שתמיד עולה היא איך הכי חכם לשלם בטיול? גם אם שילמנו מראש על בית המלון, עדיין מחכה שורה שלמה של הוצאות שכוללות: מסעדות, מוזיאונים, בילויים וקניות בהמוניהן. את כל אלו תוכלו לשלם במספר דרכים: מזומן, כרטיס אשראי, כרטיס נטען מהדואר והמחאות נוסעים, כאשר לכל אחד מהם היתרונות והחסרונות שלו.

אז אלו אופציות עומדות בפנינו? שאלנו את תומר זוסמן, מנכ"ל TravelersBox, שעושה לנו קצת סדר בין שלל האפשרויות.

1. מזומן – המרה או משיכה?

זוסמן מאמין שכסף מזומן הוא תמיד האופציה הזולה ביותר לתשלום ההוצאות שלכם בחו"ל, וכשמדובר בגיחות קצרות - הוא גם הדרך המומלצת מכולן. כסף מזומן יעניק לכם שליטה מקסימלית בהוצאות והתפרעות בגבולות המותר. החסרון: הסיכון כמובן, וגם העודפים שנשארים איתם בסוף ונתקעים במגירה למשך שנים, אבל דווקא כאן מציג זוסמן פתרון חדש ומעניין: עמדות הפקדה הממוקמות בשדות תעופה שונים בעולם ובין היתר גם בנתב"ג, המאפשרות להפקיד סוגים שונים של מטבע זר, ולקבלם ישירות אל חשבון הבנק שלכם. כך, גם אם נשארתם עם כסף זר, הוא לא נזרק למגירה שכוחה בבית.

איש לא מבטח את הכסף המזומן שלכם (צילום: שאטרסטוק)

אם החלטתם על מזומן, עומדות בפניכם שתי אופציות עיקריות לקבלו: משיכה או המרה. אין ספק כי משיכה זו האופציה הפשוטה מבין השתיים אולם הזולה יותר בדרך כלל תהיה המרה. את הכסף הזר שווה לרכוש בעמדת הצ'יינג' הסמוכה לשכונת מגוריכם, שבה שער ההמרה יהיה זול יותר מהעמלה שתיגבה מכם בסניף הבנק שלכם או בכספומטים השונים: "שוק הצ'יינגים הוא שוק כמעט ללא רגולציה, ולכן העלויות של הצ'יינגים השונים נמוכות בהרבה מהבנקים", מסביר זוסמן.

עם זאת, לא מומלץ להסתמך אך ורק על כסף מזומן, בייחוד לא אם מדובר בחופשה שעולה על שלושה-ארבעה ימים. תיירים הם טרף קל לכייסים מיומנים היטב, ובניגוד להמחאות נוסעים למשל, איש לא מבטח את הכסף המזומן שלכם. כמובן שאם יש כספת במלון שלכם – תוכלו להשאיר בתוכה את מרבית הכסף כשהוא נעול, אבל אם אתם בונים על טיול ארוך שיכלול מספר בתי מלון ולוקיישנים, עדיף שתשאירו לעצמכם אופציות תשלום נוספות. אגב, אם תרצו למשוך מזומן בכספומטים ביעד הטיול שלכם, קחו בחשבון שגם כאן תהיה עמלת המרה ולעיתים גם עמלה מקומית (כמו בכספומטים שיש בקיוסקים בארץ, למשל).

ממי איפה רשמנו את הקוד של הכרטיס? (צילום: שאטרסטוק)

2. שילוב יעדים: מזומן ואשראי

אז מה עושים? משלבים. "רוב האנשים יבחרו לשלב בין שני אמצעי תשלום: מזומן וכרטיס אשראי, בחלוקה של 50-50", מסביר זוסמן. כך, כרטיס האשראי שלכם יגבה אתכם במקרה שחלילה יגנבו לכם את הכסף, או אם לא תצליחו לעמוד בתקציב שלכם ותבזבזו את המזומן מהר משתכננתם (תתעודדו, זה קרה לכולנו!). "בארצות הברית למשל, כרטיס אשראי הוא ללא ספק הדרך הזולה והמשתלמת ביותר, כי העלויות שם נמוכות יחסית", אומר תומר. יתרון נוסף הוא האפשרות לגהץ את הכרטיס במטבע שלנו: "בהרבה מקומות ישאלו אותך אם את רוצה לגהץ על שקלים, ואז שער ההמרה יהיה הרבה יותר טוב. אני כבר רואה את זה המון באירופה בארצות הברית. כמובן ששירותים דיגיטליים כמו AIRBNB או UBER מלכתחילה לא יותירו לך ברירה אלא לשלם עליהם בכרטיס האשראי שלך, כך שמומלץ בכל מקרה להצטייד באחד".

המשתמשים בכרטיס אשראי יכולים גם לפתוח חשבון מט"ח לפני הטיסה ולהעביר אליו את הכסף שישמש אותם במהלך הטיול. בדרך זו אתם למעשה הופכים את כרטיס האשראי שלכם לכרטיס נטען. זאת דרך מומלצת ונבונה מבחינה צרכנית, משום שהעסקאות שתעשו בחו"ל לא יעברו המרות.

"מומלץ בכל מקרה להצטייד בכרטיס אשראי" (צילום: שאטרסטוק)

3. האופציה הבטוחה

כרטיס האשראי הנטען מביא אותנו לאופציית תשלום נוספת – כרטיס DEBIT של דואר ישראל. הכרטיס הנטען הזה נחשב לכרטיס חיצוני אשר לא מקושר לחשבון הבנק שלכם, כך שבמקרה של גניבה, פרטי החשבון לא ייחשפו לעיניים עוינות. "במזרח הרחוק למשל, הכרטיסים האלה מאוד טרנדים היום, כי אפשר להקצות תקציב לכל מדינה בעצם ולטייל כך בצורה נוחה", מסביר תומר. החיסרון הוא שהשימוש בכרטיס הנטען וגם הטענתו – כרוכים בעמלות, וחיסרון נוסף הוא שכרטיס נטען - כשמו כן הוא - מרגע שלא הטענתם אותו בזמן או במספיק כסף – אבוד לכם. לא תוכלו להשתמש בו עד הטעינה הבאה.

המחאות נוסעים למשל, היו עד לפני מספר שנים אופציה כדאית לתשלום בחו"ל, אולם נדמה כי כיום הן כמעט ולא נמצאות בשימוש. "המחאות נוסעים קצת יצאו מן העולם כי כבר לא מקבלים אותם בהרבה מקומות", טוען זוסמן. לדבריו, פעם יכולנו לשלם עם המחאות הנוסעים כמעט בכל חנות, אולם היום ייאלצו המטיילים הנעזרים בהן ללכת לצ'יינג' הקרוב ולהמיר את המחאות הנוסעים הללו לכסף מזומן.

 קחו בחשבון שהסבירות שאתם הולכים לחרוג מהתקציב שתכננתם לעצמכם היא כמעט ודאית (צילום" שאטרסטוק)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה