אז יש לנו 3 יו"ריות - ומה עכשיו?

יפעת זמיר, מנכ"לית עמותת כ"ן, חושבת שעכשיו זאת ההזדמנות להגדיל את הייצוג הנשי בכל מוקדי הכוח: כנסת, ממשלה, רשויות מקומיות, מועצות אזוריות ודירקטוריונים של חברות ציבוריות

12/02/2012
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» יפעת זמיר

12 סיעות יש בבית המחוקקים במדינת ישראל 2012, 4 מתוכן הן סיעות בהן מתקיימות בחירות חופשיות ודמוקרטיות, ובראש שלוש מהן מכהנות נשים, לראשונה אי פעם.

נתון מדהים בהתחשב בעובדה שאנחנו חברה פטריארכלית, מסורתית ומיליטריסטית מאד. חברה שבה כל פלאפל מתקבל בברכה בכל מערכת ציבורית, לשם הוא מונחת בעדינות, עם כנפי צניחה מוזהבות, מעל לראשן ולראשם של עובדים מסורים במערכות שוחקות - משרדי ממשלה, תאגידים עירוניים, חברות כלכליות, חברות עסקיות, ניהול בתי ספר ועוד ועוד.

האם העובדה שהמנהיגות כיום בישראל נראית שווונית יותר מאי פעם תשפיע על השיח הציבורי? הרי הרציונל פשוט ונובע מהעובדות הברורות: 51.4% מהאוכלוסיה בישראל הן נשים, יוצא ש-3.5 מיליון נשים צריכות להיות מיוצגות במקום בו מתקבלות ההחלטות המהותיות הקשורות לחייהן. נשים צריכות לשבת בכל ארגון המייצג את הציבור - כנסת, ממשלה, רשויות מקומיות, מועצות אזוריות ודירקטוריונים של חברות ציבוריות.

במצב כיום יש 20% חכיות בלבד, 6 ראשות רשויות בלבד מתוך 255, 350 חברות מועצה מתוך 3000 ו-18% נשים בלבד בדירקטוריונים. מדובר בתת יצוג חמור לנשים, ויותר מכך - זהו פיספוס אדיר של הון אנושי שאינו בא לידי ביטוי בחלוקת המשאבים הציבורית.

כאן מתבצעת הדרת הנשים האמיתית ושלא יסיטו את תשומת ליבנו לאטובוסים בירושלים או לרחובות בית שמש, אלו מקרי הקיצון שנוח לכולם להתייחס רק אליהם, כולל לשרים, חברי הכנסת והתקשורת.

בהיעדר נשים שעושות לובינג להקלת הנטל על הנשים, מעמדן בכל התחומים ממשיך להיות מקופח. אין ספק שאם יותר נשים תהיינה במוקדי הכוח וקבלת ההחלטות נקבל ראייה אחרת של הצרכים של נשים, ובכלל תפיסה חברתית, אזרחית מפותחת יותר.

לא ברור לכם שאם היו 60 ח"כיות הוצאות על מטפלת היו כבר מזמן מוכרות במס? כי נשים רואות את הצרכים של כל התא המשפחתי ומה שמאפשר לתא הזה לצמוח ולהן לקפוץ מדרגה, לצאת ולהתפתח.

נשים מביאות גישה שונה לפוליטיקה, גם זו הארגונית. יותר פשרנות, יותר יכולת שיח והכלה, פחות אגו. נשים באות לעבוד, לא לעבודה. כך נצרבנו במהלך האבולוציה. אלה תכונות משמעותיות מאד בסביבה של קבלת החלטות, בוודאי כאלה שמשליכות באופן ישיר על כלל הציבור, מחקרים מוכיחים שכשיש יותר מ-30% נשים בכל ארגון, התרבות הארגונית משתבחת.

אימי עירון: תכתבי את הדרך שלך למעלה

אנחנו בעמותת כ"ן מסתובבות עם המסר הזה ומפיצות אותו בכל רחבי הארץ, ומעודדות נשים מעולות שבין כה תרומות מזמנן, מרצן, כספן במוקדים שונים - וועדי הורים, מנהלות מתנסים, שבטי צופי ותנועות נוער נוספות, פעילות ואקטיביסטיות - ומציעות להן את האופציה הפוליטית, כי שם מתקבלות ההחלטות האמיתיות, שם ההשפעה. אנחנו מזמינות אותן לפקוח עיניים ולעבור לשלב הבא של האפקטיביות בעשייתן הציבורית.

אני מוצאת את עצמי נוסעת בלילות בחזרה מארועים בנהריה, טירת כרמל, באר שבע, יקנעם, קריית ביאליק וכולי נרגשת מפגישות עם נשים שאני רואה בעיניים שלהן איך נופל להן האסימון ואיך ראש העיר שהשתתף בארוע הבין גם הוא שכדאי לו לחפש נשים לרשימה שלו בבחירות הבאות, ובמקום שני ושלישי ורביעי, כי זה יהיה תו התקן החדש - אם הוא יאהב את זה, או לא...

כי לכל אחת יש קול בקלפי ואם נדע להשתמש בו נכון ולהצביע עבור מי שמייצג את הצרכים שלנו, זו תהיה מהפכה אדירה. כי בקלפי לויקי כנפו ולעופרה שטראוס יש אותו קול וכולן חשובות באותה מידה בדיוק.

הייתי מצפה שכיום, כשיש לנו 3 יו"ריות של מפלגות, לראשונה בישראל שיטת השיריון תיהפך לשיוונית יותר - לא עוד שתי נשים בשתי העשיריות הראשונות. וברגע שזו תהיה המדיניות, כולנו נראה יותר נשים בפוליטיקה, נשים איכותיות, מחויבות לציבור ששלח אותן, שיביאו ראייה חברתית  ואחראית, כמו העומדות כיום בראש הרשימות וח"כיות אחרות.

זה הזמן להרים את הדגל ולהכריז: ייצוג שוויוני - זה תו התקן החדש.

ב-19 בפברואר תקיים עמותת כ"ן את הכנס השנתי לקידום מנהיגות נשים בישראל. לפרטים ולהרשמה לכנס לחצי כאן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה