אורלי פלדהיים: בזכות האנושיות

ישנם הרבה פעילים למען הפליטים, אך מה שמייחד את אורלי פלדהיים, זו ההתמסרות הטוטאלית שלה לעניין. היא רואה לנגד עיניה יחס מוסרי, אנושי ושוויוני לכל אדם, ולפי חזון זה היא גם פועלת

04/05/2014
נגה כהן קבלו עדכונים מנגה
  • RSS

אורלי פלדהיים

פרויקט יום העצמאות בסלונה: בהשראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שיהיה השנה בסימן “זמן נשים”, בחרנו את הנבחרות שלנו שראויות להכרה, בזכות העשייה שלהן למען נשים וצדק חברתי.

למה בחרנו בה?

אורלי פלדהיים, כפעילה למען זכויות אדם וכבת להורים שהיו פליטים, לא יכלה לעמוד מנגד כשהמוני פליטים נזרקו מאוטובוסים אל גינת לוינסקי ומילאו אותה. בהפגנה נגד חוק המסתננים פגשה את יגאל שתיים ושניהם ייסדו את מרק לוינסקי. במשך שנתיים, היא דאגה לארוחה חמה יומיומית לפליטים, לנעליים ובגדים חמים, לשמיכות, לניילונים בלילות הגשומים, להפנייה לרופא כשצריך, לעזרה בתהליך חידוש ויזה ולכל צורך אחר שהעלה בפניה פליט.

כיום, היא גם עובדת עם האגודה של הפליטים הסודאניים בישראל ומעורבת כפעילה עצמאית בכל מאבק של הפליטים. בפסח, פלדהיים יצאה למסע רגלי מגינת לוינסקי לכלא חולות, במחאה על הכליאה הבלתי חוקית והבלתי מוסרית לתקופת זמן בלתי מוגבלת, של אנשים שפשעם היחיד הוא שניסו למלט את עצמם מרצח עם ועינויים שמתרחשים בארצם. בחייה המקצועיים היא מנהלת אומנותית של קרן גלפנד לסרטים קצרים.

מה תרומתה לקידום נשים?

בל הוקס, פמיניסטית רדיקלית, לסבית ושחורה מארצות-הברית, טענה שהמאבק הפמיניסטי שזור במאבקים של קבוצות מוחלשות אחרות. זאת, כיוון שכולנו נלחמים באותה הגמוניה גברית לבנה. במאבק של פלדהיים למען אוכלוסיות מוחלשות, היא בהכרח מסייעת גם לקידום נשים, כיוון שהיא שוברת מסגרות חברתיות שמגבילות גם אותנו. בנוסף, פלדהיים מבקשת לתת השראה לנשים לפעול למען בני-אדם, ללא פחד.

מה תרומתה למען שוויון ו/או צדק בחברה?

פלדהיים רואה לנגד עיניה יחס מוסרי, אנושי ושוויוני לכל אדם, ולפי חזון זה היא גם פועלת. לדבריה, "יחסה של מדינת ישראל וממשלת ישראל לפליטים שהגיעו לבקש מקלט כאן, הוא השיקוף והמראה הכי רלוונטית להתנערות החברה הישראלית ממוסר ומחויבות כלפי זכויות האדם". לכן, היא מקדישה את מרצה ומשאביה למענם.

במה היא בולטת בתחום עיסוקה?

ישנם הרבה פעילים למען הפליטים, אך מה שמייחד את פלדהיים, זו ההתמסרות הטוטאלית שלה לעניין, על חשבון החיים הפרטיים והמשאבים הפרטיים שלה. ביתה משמש עד היום תחנת מקלט למקלחת חמה, לאוכל ואף לשינה אם צריך, לכל פליט. כמו כן, היא פועלת מתוך דחיפות ורואה את סוגיית הפליטים כבעלת ערך מוסרי עליון. זאת, גם בגלל רמיסת זכויותיהם וגם בגלל המשמעות של היחס לפליטים על אופיה המוסרי של מדינת ישראל. מבחינה, את הנעשה כעת, לא יהיה איך להשיב, ולכן חובה לפעול עכשיו. פלדהיים היא אשה נדירה, המפגינה מנהיגות שקטה וסבלנית, שבאמת ובתמים רואה כל אדם כשווה לה. ללא הבדלי גזע, צבע, דת או מין.

מה היינו מצפות לראות ממנה בעתיד?

בבחירות האחרונות היא התמודדה לכנסת מטעם מפלגת דעם, במקום החמישי הלא ריאלי. נקווה שבעתיד היא תיבחר לכנסת, בין אם דרך דעם ובין אם דרך מפלגה אחרת, שתכניס אותה לבית המחוקקים.

אורלי פלדהיים

צילומים: רויטל ימיני ויגאל שתיים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה