אופיר גוטמן: הדרך לשיוויון מתחילה בגמישות ניהולית

את המותגים שלנו אפשר לקנות בחנויות, אך את מנהלות ומנהלי החברה אנחנו "מגדלים בעצמנו". איך מקפידים שאנשים מוכשרים יתקבלו לתפקיד? מפתחים מנגנוני שוויון הזדמנויות, שעובדים

05/03/2017
אופיר גוטמן קבלו עדכונים מאופיר
  • בדואר
  • RSS

אופיר גוטמן, מנכ"ל פרוקטר אנד גמבל – ישראל  (צילום: רמי זרנגר)

המחויבות העליונה שלי היא לבנות את דור המנהיגות הבא - נשים וגברים -  של פרוקטר אנד גמבל העולמית. החברה בה אני עובד דוגלת מאז  1837בעיקרון של קידום מבפנים, כך שהמנהלים הבכירים בכל מדינה ובמטות האזוריים של החברה, הם עובדים שהחלו את דרכם בחברה בדרגת הכניסה.

ה-CEO העולמי הנוכחי החל את דרכו לפני 37 שנים בחברה, באותה דרגה בה אני התחלתי לפני 15 שנים. קרי, החברה אינה מגייסת כישרונות מחברות אחרות, כך שבעוד שאת מותגי החברה אפשר לקנות בכל סופרמרקט, את עובדי החברה אנחנו חייבים "לגדל בעצמינו בגינה" (ולא לרכוש "בסופר של לינקדאין").

פירמידה מאוזנת מובילה לקבלת מנכ"לים מוכשרים

בכדי לשמור על יתרון תחרותי, עיקרון הקידום מבפנים מחייב שבכל דרג ובכל שלב של הפירמידה -  יהיה בסיס מגוון של עובדים ועובדות המשקפים את התפלגות האיכות באוכלוסיה. ללא פירמידה מאוזנת כזו, סטטיסטית – יתמעטו הסיכויים שיצאו מתוך השורות -המנכ"לים/ות הכי מוכשרים.

אולם איך מבטיחים סביבה מכילה לגברים ונשים כאחד, ב-180 מדינות בהן פועלת החברה, ללא הטיות התרבותיות? כיצד ניתן לאכוף סולם ערכים זהה של הבוס/ית לעובדיו בסניף החברה באנגליה ובסניף בערב הסעודית?הפיתרון שהחברה העולמית אימצה הינו הטמעה של מערכות שאוכפות מנגנון זהה ומשאירות מרחב השפעה קטן להטיות תרבותיות. אתייחס כאן לשני מנגנונים כאלה: הראשון- גמישות מוחלטת במיקום ובשעות העבודה והשני- עקומות שכר קבועות המושפעות אך ורק מתוצאות העובד ביחס לעמיתיו.

אנשים מוכשרים יכולים לעבוד מכל מקום

רוב המנהלים הבכירים שאני מכיר דוגלים בשוויון ובגיוון תעסוקתי, אולם יש תפיסות שקשה מאוד לשנות. למשל, בנושא של שעות עבודה. ארגונים רבים עדיין אוחזים בתפיסה הגורסת שיש קשר ישיר בין שעות העבודה של העובד במשרד לבין התוצר הסופי. כולנו חווינו את התחושה הלא נוחה המלווה בללכת הביתה לפני הבוס. ועם הקידומים הטכנולוגיים של היום לא מדובר רק בשעות עבודה פיזיות במשרד אלא בעבודה שמתלוה אליך למקומות האישיים ביותר, דרך מיילים וקבוצות ווטסאפ. לכאורה, אם המנהל שולח אימייל מחוץ לשעות העבודה, העובד מרגיש מחויבות לענות. בעיני חשוב לזכור את האחריות המנהיגותית כאן - המנהלים הם היוצרים את הרף לכל הארגון. הם הקובעים את התרבות הארגונית, את תהליכי העבודה, הם המאפשרים לכל אחד מהעובדים להוציא את המיטב שבו.

כבר לפני יותר משני עשורים, P&G  אימצה מנגנון של סידור עבודה גמישFlexible working) arrangement), אולם חלו בו תמורות משמעותיות במהלך השנים. בתחילת דרכו, סידור זה היה כרוך בפורמליסטיקה שדרשה חתימה רשמית של הבוס הישיר על הסכם יציאה עד פעמיים בשבוע בשעה מוקדמת. להסכם זה היה גם מצורף פירוט דקדקני מתי שעות אלו יוחזרו. כיום העובדים אינם צריכים כלל לבקש אישור רשמי, ובכל רגע נתון לבחור מאיפה הם עובדים, בלי לידע מראש את המנהל. החברה מודדת תוצרים ולא שעות וכל עובד ייבחן לפי התוצאות שהשיג.

בנימה אישית - אני לא יודע מי מהעובדים שלי עובד "המון" שעות ומי עובד "פחות" שעות. מראש אני מחפש אנשים מוכשרים, שיכולים לעשות עבודה של מישהו פחות מוכשר בחצי הזמן. אני עצמי אבא במשרה מלאה המחוייב ומקפיד לבלות זמן איכות עם בתי אחרי בית הספר.

מדרגות שכר לפי כישורים, לא לפי יכולות משא ומתן

המנגנון השני הוא מנגנון עקומות שכר מוסדרות. לאורך כל שנות התעסוקה –אין "משא ומתן" בין הבוס/ית לעובדיו לגבי השכר, בשום שלב, כולל שלב הכניסה. השכר ההתחלתי אינו נקבע לפי "ציפיות שכר" (לטעמי ביטוי מכובס ליכולות המו"מ בשלב הריאיון שבדרך כלל אינן מטיבות עם נשים) אלא לפי נוסחה קבועה של נתונים אישיים. אחת לשנה העובד/ת מקבל דירוג של ביצועיו (באופן יחסי לעמיתיו לעבודה ובהתפלגות סטטיסטית), המוזן למערכת וקובע את ההתקדמות בשכר, כמעט ללא יכולת של המנהל להשפיע.

כאשר נותנים לעובדים את ההזדמנות לסגל לעצמם את סביבות העבודה לפי הצרכים שלהם – נשים מסתגלות לכך בצורה המיטבית ביותר. מחקרים מראים כי אם נשווה גבר ואישה, בעלי נתונים דמוגרפים שווים, הכנסה שווה, משלח יד שווה– סיכויי האישה לקידום גבוהים יותר. ייתכן שלא בכדי בארגון שלי בישראל 64% מהמנהלים הן מנהלות, ואת רוב שנותיו הובילו מנכ"ליות נשים. גם שכר הנשים בחברה גבוה ב-4% משכר הגברים, כולל השכר שלי.

סרטון יום האישה של פרוקטור אנד גמבל העולמית

 אופיר גוטמן, מנכ"ל פרוקטר אנד גמבל – ישראל  (צילום: רמי זרנגר)

 .

** אופיר גוטמן הוא אבא לליה בת ה-6 ומנכ"ל פרוקטר אנד גמבל – ישראל 

פס חסויות לכתבות יום האישה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה