אולי ננסה יחסים פתוחים?

לשכב מדי פעם עם מישהו מחוץ לזוגיות, זה לא תמיד אסון - כל עוד החוקים ברורים ומנוסחים מראש

23/03/2013
יוני אלקן קבלו עדכונים מיוני
  • בדואר
  • RSS

מתוך הבלוג  יוני@לינגם:

קישון תאר את זה הכי טוב לדעתי: “העובדה היא ששני שליש מהגברים מודים שבגדו בנשותיהם, ושליש אינו מודה בזה.” אבל האמת היא שהמשפט הזה אינו מדוייק – כי זה לא רק גברים. כולם בוגדים. גברים ונשים כאחד, ללא אבחנה. מי שטוען שמעולם לא התפתה להתקרב לאישה אחרת או מי שעומדת בתוקף על כך שמעולם לא ריירה על גבר אחר – משקרים הם. הפער הוא בין הרצון לבין הביצוע, כולנו יודעים שאין בעיה (למעט הלכתית) לחמוד או לחשוק במישהו, אבל ללכת ואשכרה לפעול לפי זה – זו הבעיה. כולנו רוצים עוד, כולנו רוצים להיות עם אנשים אחרים ולחוות חוויות חדשות ושונות בחיינו, ומבחינתנו זה בסדר, זה הגיוני שנרצה – אבל שבן/בת הזוג שלנו ירצו? את זה לעולם לא נקבל.

כולנו רוצים מין (יסלחו לי הא-מיניים), אבל רובנו לא יכולים להשלים עם המחשבה שנפגע בבני הזוג שלנו. רובנו אנשים אכפתיים שנמנעים מבגידה בכוח רב, אבל עצם המשיכה הברורה לאדם אחר יוצרת מתחים בחיים שאין לנו אפשרות לפרוק. עם זאת, המחשבה על פגיעה ברגשות אדם שכה חשוב לי היא כל כך איומה, שכשמשווים אותה לרצון בסקס עם אדם אחר – הצורך הזה מתגמד יחסית לכאב ולנזק שפעולה כזאת תגרום. אבל לא כל סקס מחוץ למערכת יחסים הוא בגידה. או יותר נכון, הוא לא חייב להיות בגדר בגידה – יש מערכות יחסים שמכניסות אותו כחלק ממערכת היחסים עצמה.

“זה לא מתאים לכל אחד”. זהו המשפט הראשון שחשוב לפתוח בו כל דיון על מערכת יחסים שפתוחה מבחינה מינית. לפעמים זה פשוט לא – לא מתאים, לא יושב טוב, לא אפשרי ולא יעלה על הדעת. אבל צריך להבין שלפעמים זה כן מתאים, לזוג הספציפי הזה, לקונסטלציה הזאת, לתקופה הזאת, לסוג מסוים ומאד ספציפי של פתיחות.

“איך אתה יכול להגיד דבר כזה? זה הבנאדם שאני הכי אוהבת בעולם שעומד מולי, לא אוותר עליו עבור אף אחת אחרת!”. זה בסדר, גם לא ביקשתי שתוותרי עליו. יש סוגים שונים של מערכות יחסים פתוחות וברמות פתיחות שונות. הרעיון שעומד מאחורי מערכת יחסים פתוחה היא ההבנה שמגע מיני, או הבעת חיבה כלפי אדם אחר, לא בהכרח אומרת שאתה מעוניין בקשר עמוק או בבניית עתיד משותף עם אותו אדם. מדובר פה בהוּק-אפ עם מישהו שמוצא חן בעיניך, במשהו כיפי ומהנה, ולא בבניית בית-אב חדש בישראל. בסופו של הערב – את חוזרת לבן-זוגך האוהב והאהוב, ואתה שב לזרועותיה של האישה החשובה לך עד כדי כך שבניתם עתיד יחד והבאתם ילדים לעולם.

אז מהי בגידה, בעצם?

בעיני, משמעות המילה בגידה היא פגיעה קשה באמון בין בני הזוג. זהו אקט קשה וחריף שעלול להרוס מערכת יחסים – ובצדק. השאלה הנשאלת היא – מה נחשב כבגידה? ואיפה עובר הגבול: בחיבוק? בליטופים? בהחזקת ידיים? בשיחות עמוקות ואינטימיות? במין מלא? באוננות הדדית? במין חד-מיני? ומה בנוגע לכל אותם דברים שאתם לא יכולים/רוצים לתת לבן זוגכם? ומה בנוגע לשלישיות? וגם, האם הגבול שונה עבור נשים או גברים?

אנשים שונים מחשיבים אקטים שונים כבגידה, אבל העיקרון שעומד מאחורי מערכת יחסים פתוחה הוא שהאקט המיני הוא לא הבגידה – אלא השקר עצמו, ההסתרה, השבירה של החוקיות שהוסכמה בין שני בני הזוג מראש.

מערכת יחסים פתוחה לא צריכה להיות פתוחה בהכרח כמו הפה של סטיבן טיילר בהופעה חיה, וגם לא חייבת להיות פתוחה כמו סניף של בנק אוצר החייל במעלות תרשיחא. לכל מערכת יחסים פתוחה שבה נתקלתי הייתה מערכת חוקים שונה המבוססת על עקרונות אחרים, אבל המשותף לכולן היה שהן בוססו על אהבה, על כבוד הדדי, ועל הרבה מאד אמון. יש מערכות יחסים פתוחות שהעיקרון המנחה אותן הוא Don’t Ask Don’t Tell – תעשי מה שאת רוצה, רק שאני לא אדע מזה. אחרות מבוססות רק על צירוף אנשים למיטה הזוגית ולא על הרפתקאות סולו. יש כאלה שבהן חובת הדיווח היא הבסיס לכל המערכת, מה שהופך את ההסתרה לבגידה ולא את האקט המיני עצמו.

חשוב לציין שמערכות היחסים הפתוחות שמצליחות הן אלו שמושתתות על מערכת יחסים בריאה, יציבה, מבוססת ומאושרת. נסיון לבנות מערכת יחסים פתוחה מתוך משבר בקשר רק יחריף אותו, ועלול ליצור יותר בעיות מפתרונות. כמו כן, פתיחת המערכת המינית לא מעידה בהכרח על בעיות ביניכם – תזכור תמיד, שגם אם תהיה בן זוג מדהים, אדם אוהב, מפנק ואכפתי, יש דבר אחד שאתה לא יכול – וזה להיות גבר אחר.

לעמוד הפייסבוק של יוני@לינגם


(המחבר אינו רופא, מטפל או יועץ מיני. אין לראות בכתוב כאן כחוות דעת מחייבת, כייעוץ/טיפול מקצועי או כתחליף לייעוץ/טיפול)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה