אולי הפעם אבא ישאר עם הילדים בממ"ד?

כשהנשים נשארות בבית כדי להוריד את הילדים לממ"ד, והגברים הולכים לעבודה - המעמד שלהן בעולם התעסוקה הולך ומידרדר. ח"כ עליזה לביא, יו"ר הועדה למעמד האישה בכנסת, רוצה לבלום את המעגל הזה

30/07/2014
ח''כ ד''ר עליזה לביא קבלו עדכונים מח''כ ד''ר עליזה
  • RSS

בימים בהם כולנו קשובים לחדשות, חרדים לגורל בן, נכד, אחיין ושכן, רצים להלוויות וניחום אבלים ומתפללים לשלומם של חיילים, נדחים נושאים כמו מעמד האישה לשולי השיח. אבל דווקא בימים קשים הנשים משלמות מחיר כבד יותר. חברת "עוקץ מערכות" בדקה את נוכחות והיעדרות עובדים ממקומות עבודתם מאז תחילת מבצע צוק איתן. אין זה מפתיע, אבל מקומם בכל פעם מחדש להיווכח שכשיש בעיות בבית, ואין מי שיישאר עם הילדים, האישה היא זו שתוותר כפול מהגבר.

בעוטף עזה, שבו נרשם שיעור היעדרות של כ-36.48% מקרב הגברים וכ-65.58% מהנשים. בשדרות כ-56% מקרב הנשים וכ-32.7% מקרב הגברים לא הגיעו למקום עבודתם. באשקלון, כשליש מהעובדות לא הגיעו למקום העבודה וכ-18.56% מהגברים. בקרב העובדים בבאר שבע – כ-20.16% מהנשים וכ-11.81% מהגברים. גם בגוש דן נרשמו שיעורי היעדרות של כ-11.69% מהנשים וכ-6.89% מהגברים.

בסיור בשדרות של הוועדה לקידום מעמד האישה בראשותי בשבוע שעבר, התרשמנו מקבוצה פעלתנית ודעתנית של מנהיגות מקומיות, שסיפרו שלמרות שהקייטנות פועלות, ילדים רבים אינם יכולים להגיע לקייטנות, בגלל שהדרכים אינן ממוגנות, וכך, בעיר הסובלת ממטחים בלתי פוסקים, כמחצית מהילדים נותרו בבית. בשבוע שעבר גם הסתיימו שם הקייטנות.

צילום: רויטרס

במציאות שלנו,  פערי השכר עדיין עומדים על עשרות אחוזים בין נשים לגברים, ולפני ימים אחדים דנו בוועדה על דוח מבקר המדינה המתריע על מספרן הזעום של נשים בעמדות בכירות בשירות הציבורי (בשוק הפרטי המצב עגום הרבה יותר). במצב זה קשה לשפוט משפחה שנתקעת עם ילדים קטנים ללא סידור, המחליטה החלטה כלכלית – מי שמרוויח פחות, מי שתרומתו הכלכלית לרווחת המשפחה פחותה, הוא שיישאר בבית. וכך אנו לכודים במעגל הקסמים שכל כך קשה להשתחרר ממנו – אם הנשים הן אלה שתמיד נשארות עם הילד בבית, אז גם המעסיקים מוותרים על כישרונותיהן המוכחים, מחשש שביום פקודה הן תעדרנה הרבה יותר מהגבר שלצדן.

וכך אותה אישה שתמשיך להסתפק במשכורת צנועה יותר, שלא תעמוד על זכותה לקבל רכב ממקום עבודתה, שתמהר הביתה אל הילדים, ושתחשוש לגשת למכרז לתפקיד בכיר, היא גם זו שתישאר עם הילדים בממ"ד. בן-זוגה  הרי מרוויח יותר, קיבל רכב מהעבודה וגם מועמד לתפקיד בכיר, ואם הוא יישאר בבית מישהו עוד עלול להרים גבה. ולפעמים הוא בכלל במילואים, ואז אין לה בכלל ברירה.

אז שירימו גבה, וגם יעקמו את האף. קבלו פעם אחת החלטה שהפעם אבא, אם הוא לא גויס בצו 8, הוא זה שנשאר בממ"ד. מה, הוא לא יכול לשעשע את הילדים? הוא לא יכול להרים ביד אחת את התינוק וביד השנייה את בן השלוש, להעמיס על הכתף את התיק הארוז ולטוס למקלט? הוא לא יכול לחפות עליהם בגופו כשהצבע האדום תופס אותם בדרך מהמעון לגן? הוא לא יכול ללחוש להם מילות הרגעה כשהם מצטופפים לחסות לצד גופו הגדול, המגונן?

לאימהות וגם לאבות מגיע שלנשים ולגברים תינתן זכות הבחירה. מציאות כזו תאפשר ליותר נשים ולפחות לאלו המעוניינות בכך (והן רבות)  להגיע לעבודה, לעשות את תפקידיהן ואת תפקידם של עוד כמה גברים ונשים שנקראו בצו 8, להישאר אחרי שעות העבודה להשלים את חלקם, ולהמחיש שוב שהיא מסוגלת לבצע כמה תפקידים במקביל. אולי אז היא תזכה סוף סוף בקידום המיוחל? וכשהבוס יודיע לה על כך, וישאל מי שומר על הילדים? הסבתא? היא תענה לו בפשטות: "יש להם אבא".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה