אבי נשר חוזר עם סרט חדש ומסקרן: ''החטאים''

הבמאי האהוד חוזר לתודעה עם סרט שכבר מעורר באזז ומגולל סיפור, המתרחש בישראל בשנות השבעים של המאה הקודמת, ומציב זרקור על שתי אחיות שגדלות בצלו של סוד שאינן יודעות את פשרו. סלונה מחלקת הזמנות לסרט אז אל תפספסו!

10/11/2016
מרלין וניג קבלו עדכונים ממרלין
  • RSS

פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה ננעל השנה עם סרטו החדש של אבי נשר ״החטאים״. אם נדמה עד כה שנשר עלה על נוסחה מדוייקת של מינונים ״על״ תחושתיים בסרטיו ויש אף שהעניקו לו את הכינוי סטיבן ספילברג הישראלי, הרי שסרטו החדש ״החטאים״ הוא הפתעה קולנועית משמחת ועוצמתית בעיקר בשל הבחירה לעסוק בראשיתו של הפמיניזם הישראלי, על רקע טראומת השואה וההגירה, באופן יצירתי ושובר מוסכמות שמגיע הפעם מצדו של במאי (-גבר), מבוסס בקולנוע הישראלי.

בקלות הוא יכול היה בקלות לדלג על הסוגייה המורכבת אבל בחר להעמידה במרכז סרטו החדש והמפעים שלא יכול להשאיר את הצופות אדישות למאבק הפנימי והמוכר, המתחולל בין דפי הסבטקסט המושחז של הגיבורות. את ״החטאים״ ניתן בקלות לנתח מתוך תחנות פמניסטיות במרחבי העלילה כאשר בחירה אחר בחירה של הבמאי מצדיקות ניתוח זה.

רוצות לזכות בכרטיס? מלאו את הטופס למטה ואולי תהיו בין הזוכות!

חטאים

הסיפור שמבוסס על תרחישים אמיתיים, מתרחש בישראל בשנות השבעים של המאה הקודמת ומציב זרקור על שתי אחיות, דור שני לניצולי שואה, שגדלות בצלו של סוד שאינן יודעות את פשרו. את האחיות מגלמות באופן רענן ואטרקטיבי השחקניות נלי תגר וג׳וי ריגר ואת ההורים מגלמים באופן מדויק ושובה לב דורון תבורי ויבגניה דוידינה.

הבחירה המדוייקת הראשונה של נשר היא בחירת התקופה. נשר בוחר את השנה בה הפציע הוא עצמו כבמאי לעולם הקולנוע הישראלי (1977) עם סרטו המוזיקאלי הראשון ״הלהקה״. בחירת התקופה אינה מקרית, זוהי התקופה שמסמלת יותר מכל את הדור השני לניצולי השואה, דור התקומה שגדל בצל השתיקות. תקופה שידעה מאבקים פוליטיים, לצד מאבקים אומנותיים על חופש וסגנון.

nel_634

גם במאפייני הדמויות נשר מטפל באופן מופתי. כאשר אב המשפחה באופן סימבולי מאוד,  גניקולוג במקצועו- המקצוע הכי קרוב לניסיון הלוגי להבין את הביולוגיה הנשית (ואם נוסיף לכך את העובדה כי הגלולה למניעת הריון, שסימלה את המאבק הפמיניסטי, הגיעה לישראל בשנות השישים של המאה ה20 והיוותה סמל למתירנות המינית, נגלה תרכובת מעניינת במיוחד).

ואילו הבנות הן מראה הפוכה זו לזו כאשר האחת (נלי תגר) עיתונאית, פרובוקטיבית ומשוחררת שנשואה לעורך עיתון פרובוקטיבי וחתרני שמעמיד במרכזו צילומי ערום נשי (את תפקיד הבעל מגלם השחקן תום אבני) ואילו השנייה, ספי (בגילומה של ג׳וי ריגר) היא מוסיקאית עצורה ומופנמת. לכאורה שתי השלכות הפוכות כתגובה לבית המשותף בו הן גדלו.

חטאים נלי

הקוד של הסרט אם כך הוא נשי מובהק, בין אם מדובר במבנה החיצוני ובין אם מדובר במבנה הפנימי של הייצוג הנשי. גם הבחירה לפתוח את הסיפור במקום ה״תופת״ של הזיכרון הקולקטיבי, כאשר נשלחת משלחת מיוחדת של האקדמיה למוסיקה לקונצרט בפולין, וגב׳ ז׳ילינסקי מזהה את השם הארור, היא בחירה מוזיקאלית לא פחות כמו ירייה בלב.

נשר מחזיר את הבת לזירת הפשע כדי לפתוח מחדש את פצעי העבר ולפתוח בחקירת התעלומה שמעכשיו המוסיקה תהיה חלק בלתי נפרד ממנה. זהו גם מסע פילוסופי עמוק ומשכנע לעבר ה״אני״ המוסיקאלי, החי. נשר בוחר להציב במוקד הסיפור שתי נשים צעירות שנלחמות על האמת ובמקביל גם על האמת הפנימית- הרצון ליצור ולממש את הקולות הפנימיים.

נלי תגר

עליהן להתגבר על הפחד ולבחון את הרגש החזק והמטלטל מכל ״הבושה״ הנשית כאשר המציאות אט אט נפרמת לנוכח פסיפס האינפורמציה הנחשף בהדרגתיות. האם אביהן של השתיים, שלכאורה אמון על הבאת חיים לעולם, הוא רוצח? מה טיבה של זוגיות? ומה המרחק המוסיקאלי בין שני זרים? כעת נרקמת ברית בין שתי האחיות סביב סיפור שהוסתר מהן במסווה החיים הבטוחים במשך שנים רבות.

העניין של נשר בסיפור עליו מבוסס הסרט, החל במפגש שלו עם המוסיקאית אלה מילך שריף, שיותר מההיבט ההיסטורי של סיפורה המשפחתי, סיקרן אותו האופן בו ניהלה את מאבקה הנשי והאופן בו נאלצה לפלס לעצמה מקום בעולם הגברי של המוסיקה הקלאסית. נדמה שנשר קושר את המוסיקה המחוללת של הנפש הנשית לנימי הסיפור במרקם שהוא לא פחות מאידאולוגי מובהק.

נלי תגר בחטאים

גם אחותה של מילך שריף, מבקרת התיאטרון שוש אביגל ז״ל שהייתה נשואה לעורך המגזין השערורייתי והאירוטי ״בול״ סקרנה אותו וכן הקשר ביניהן על רקע העבר המסתורי של משפחתן. ואכן, נשר ״לש״ היטב את תווי המציאות לסיפור העלילתי ובכך נוצרת הרמוניה קולנועית לא פחות ממטלטלת.

כוכבים-5
מבחן מרלנה: עובר ++. סרט שבוחן ונוגע בדקויות רבות של סוגיות רגישות וגם לנוכח העובדה שהסרט יזכה לגרסה מותאמת לציבור הדתי (פחות 8 דקות) כדי לאפשר לאיכויות של הסרט להגיע ולגעת לכולן/ם.

הנה הטריילר: 

רוצות להגיע להקרנה? מלאו את הטופס ואולי תהיו בין הזוכות! ההזמנה זוגית

ההקרנה ל"חטאים" תתקיים ב-27/11, שעה שבע בערב, סינמה גלילות

אחרי ההקרנה תהיה שיחה עם אבי נשר ונלי תגר

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה