אבי גבאי מציב יעד: ראשות הממשלה

אבי גבאי, שמתמודד לראשות מפלגת העבודה, מביא עמו משהו רענן שמזמן לא ראינו – ענייניות ניהולית וראיית המדינה כחברה מסחרית שצריך להבריא. האם זאת נאיביות פוליטית או גישה מנצחת?

20/06/2017
קרן הבר קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

אבי גבאי במערכת סלונה

אם יש משהו שתופס אותך בשיחה עם אבי גבאי, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה, זה הסגנון. הוא מגיע בלי אגו, אך לא נטול הערכה עצמית והוא מדבר לעניין וללא סיסמאות, נינוח ועם ביטחון שקט בעצמו ובדרך. זה לא מותיר אותך אדיש, גם אם הגעת סקפטי מהבית. ההתנהלות שלו מעוררת את המחשבה ה"מסוכנת" שאפשר וצריך לנהל את המדינה אחרת ושזה יעשה לכולם, ימין ושמאל, הרבה יותר טוב.

גבאי, אחד מהמועמדים לראשות מפלגת העבודה, הגיע ביום רביעי לפגישה עם מערכת סלונה. יש משהו בדרך שאדם מציג את עצמו שמעיד על אדם אפילו יותר מאשר המילים עצמן. כשגבאי מציג את עצמו הוא עושה זאת בקצרה. חולף על פני ילדותו במעברה בירושלים, הלימודים, עבודתו במשרד האוצר, המינוי למנכ"ל בזק בינלאומי ולמנכ"ל בזק, הכניסה לפוליטיקה, המינוי לשר להגנה על הסביבה, מתווה הגז וההתפטרות. גבאי לא מדבר על עצמו, הוא בא לדבר על פוליטיקה. הענייניות שהוא מקרין היא יוצאת דופן בנוף הפוליטי היום.

 המדינה כחברה על סף פירוק

כבר שנים מערכות הבחירות ודעת הקהל מתרכזות סביב סוגיות מדיניות, ביטחון/שלום ונגזרותיהן. יש בזה המון היגיון - זה מפחיד ומניע ובסופו של דבר זה הכלי הכי יעיל אם מדברים במספרים, כלומר במנדטים. גבאי לא מסתיר את האידיאולוגיה שלו, הוא שמאל סוציאל-דמוקרטי, מגדיר עצמו כרביניסט ובעד פתרון של שתי מדינות והשארת גושי ההתנחלויות. האם גבאי מעדיף לדבר בקווים כלליים כי הוא יודע שהמצב מחייב פרגמטיות? ייתכן, חובת ההוכחה תוטל עליו אם וכאשר. אבל השיח של גבאי נשמע פחות כמו שיח פוליטי ויותר ניהולי.

ניהול המדינה, מערכות רווחה, בריאות וחינוך שצריך להבריא ולחזק, ניהול כספים, משא ומתן, ניהול עובדים,שרים מקצועיים, קביעת יעדים של משרדי ממשלה ומבחני עמידה ביעדים – אלה הדברים עליהם גבאי מדבר והוא בא עם תכניות. בלי ששמנו לב, תמצית השיח הישראלי הפכה ימין-שמאל פוליטי וביטחוני וניהול המדינה הפך משני. גבאי מביא לראש סדר בעדיפויות שלו ניהול יעיל ותקין, ראיית המדינה במידה רבה כמו חברה מסחרית שצריך להבריא. השאלה היא אם זה מספיק? גבאי מדבר על אידיאולוגיה סוציאל-דמוקרטית והוא לא בא בידיים ריקות, השאלה היא אם זה יעמוד במבחן המציאות ולא רק ישמע טוב על הנייר.

גבאי, שבניגוד לאחרים שהיו בממשלה ויצאו ממנה לספר, לא מדבר על פאשלות של אחרים, אלא על תיקון ניהולי. במידה רבה הוא נטל על עצמו את הטיקט של "הייתי בפנים, ראיתי את הקלקול, יצאתי ואני חוזר לתקן". זה מעניק לו אמינות ויושרה, אלא שספק אם ניתן לתקן מן היסוד את המערכת ולשנות אותה כפי שהוא מתכנן. מצד שני, במצבה של מפלגת העבודה המבחן הראשון שלו כמייצר שינוי אם ייבחר הוא כבר מעבר לפינה.

אבי גבאי במערכת סלונה

נאיביות של טירון או פוליטיקה חדשה?

בעוד סיסמאות כמו "פוליטיקה חדשה" התגלו לאורך השנים כחלולות, כשמקשיבים לגבאי ולתוכנית העבודה שלו, שנשמעת כמו הכלאה רציונלית של פוליטיקה וניהול עסקים, אי אפשר להימנע מלתהות אם בכל זאת יש פוליטיקה חדשה. יש בו המון פרגמטיות, אולי פרי של ניהול ארוך שנים של מערכות גדולות. הענייניות שלו בולטת בכל נושא, מהגבלת מספר הקדנציות של ראש ממשלה, דרך מינויי שרים מקצועיים ושיקולים עניינים גם במינויים פוליטיים ועד לקביעת מדיי עבודה ופיטורי שרים. הפרקטיקה היא המגרש שלו, והנחת העבודה ברורה – מדינה היא סוג של עסק ופוליטיקה היא ניהול עסקים. זה נשמע טוב בתיאוריה ומעורר ספקות בפועל, כולל השאלה אם אולי שווה לנסות.

התוכנית שגבאי מציג היא תכנית ניהולית בה המדינה משולה לחברה מסחרית, הוא מודע להבדלים והוא בטוח שבכל זאת אפשר ליישם. יש להניח שכמו הרבה תכניות, גם תכניתו, אם תוצא לפועל, תאלץ להיות גמישה יותר כי לפוליטיקה יש דרכים משלה. זה בא לידי ביטוי גם בבניית קואליציה, בעוד הנטייה של מרבית הפוליטיקאים לדבר על שותפים לדרך, הגדרות מהותיות וקווים אדומים, גבאי מדבר במונחים של משא ומתן ומקסום תועלות, הוא לא פוסל אף אחד אך מציב את המדד לכניסה לקואליציה - כמה שפחות פשרות ערכיות. בשורה התחתונה החישוב הזה זהה לכל מי שמרכיב קואליציה, אבל גבאי מדבר על זה.

לפי הסקרים יש לו את כל הסיכויים להגיע לסיבוב השני בבחירות לראשות מפלגת העבודה, הוא מעריך שזה יהיה מול פרץ. נראה שגבאי בטוח בניצחונו, אבל במקרה שלא הוא מבטיח לא להיעלם, לתמוך במועמד הנבחר ולפעול כחבר כנסת, כמו שזה נראה מכאן, הוא לא מהאסכולה שמפזרת הבטחות. מצד שני, גבאי בא לרכוב על סוס חצי מת, כמו שזה נראה כרגע מפלגת העבודה היא זו שזקוקה לתוכנית הבראה וזה יהיה מבחנו הראשון של מי שב- 4.7.2017 ייבחר לתפקיד.

אבי גבאי עם מערכת סלונה

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה