אבירות השולחן

בחדרי חדרים מתקבלות ההחלטות הרות הגורל. הדירקטוריון עדיין מורכב מרוב גברי. בכנס הדירקטוריות שייערך ביום ב' הקרוב יעלה הנושא לדיון מחודש

09/03/2011
איילת נחמיאס-ורבין קבלו עדכונים מאיילת
  • RSS
» עולם של גברים. צילום: thinkstock

בפעם הראשונה שהתיישבתי לשולחן הדירקטוריון, לפני אחת עשרה שנים, עוד לא החשיבו כל כך את השולחן הזה כגורם ניהולי בעל השפעה, ולא היה עדיין מקום להתפלא על כך שמצאתי עצמי כאישה יחידה סביב השולחן. ככל שהמגזר העסקי התפתח, ומקומו בחברה התחזק באופן משמעותי (עד כדי האפלה מסויימת על מקומה של הממשלה), הואר זרקור  לכיוונו של שולחן הדירקטוריון בשאלה חשובה: מהו הדירקטוריון? מה הוא עושה ומה תפקידו האמיתי? כמובן שעיקר השאלות נשאלו לאחר קטסטרופות עסקיות כאלה ואחרות.

אבל ככל שהתעצבה והתחזקה ההתייחסות לדירקטוריון כגוף המנהל של המנכ"ל, כמי שנבחר מטעם בעלי המניות לייצג אותם, לא יכולנו עוד שלא להתייחס לעובדת העדרותן של נשים משולחן זה. לאחר אחת עשרה שנים כדירקטורית, עובדת היותי דירקטורית יחידה במרבית החברות בהן אני מכהנת (למעט הממשלתיות, בהן תוקן החוק כך שיהיה ייצוג הולם ושיעורן עלה עקב כך ללמעלה מ 40%), היא לכל הפחות משונה ומצערת.

אז למה אנחנו לא שם?  כי אנחנו לא רוצות, או לא רוצות מספיק? כי אין מספיק נשים מתאימות? כי אנחנו לא מספיק מקושרות? כי לא רוצים למנות אותנו? התשובה מגוונת כל כך, ותלוי את מי נשאל.

הסיבה שהחלטנו שותפיי (ראו מטה תחת תודות) ואני, לכנס בפעם השניה דירקטוריות ישראליות לכנס מקצועי בבורסה לניירות ערך, נובעת בין היתר מטיעון ששמעתי לא אחת ביחס למידת יכולתן של נשים להשתלב בדירקטוריונים - והיא כי "אין די נשים מתאימות לשבת סביב השולחן הזה". בשנת 2011, לטיעון הזה באמת אין כבר תוקף, והוא אולי המקומם מבין כולם. נשים בעלות כישורי ניהול, הבנה במערכות גדולות, יכולת קבלת החלטות ותקשורת רבת רבדים, ניתן למצוא כיום אינספור. צריך רק לחפש. ולרצות, כמובן. ובכל זאת, תוך לקיחת הסיכון שאקבל טוקבקים נזעמים, נשים לא מעזות לשחק במגרש המשחקים של הגברים, על פי החוקים שלהם, ופשוט לומר לאנשים הרלוונטיים – "רוצה אני". זה נשמע מאוד טריוויאלי אולי, אבל אני מוצאת, וחברותיי המוכשרות, שכפי שאנו יותר נבוכות לדבר על כסף, רובנו גם נאלמות דום כשאנו צריכות לבקש ליטול חלק במגרש המשחקים העסקי. מגרש שהדירקטוריון הוא חלק מבלתי נפרד ממנו.

בכנס הדירקטוריות השנה, שייערך בבורסה לניירות ערך ביום שני הקרוב, נשיק בישראל, לראשונה, את הסניף המקומי של הארגון הבינלאומי של הדירקטוריות, ה- Women Corporate Directors. ארגון שלו 27 סניפים בעולם כולו, וכ- 900 חברות. הארגון הוא רשת מקצועית, ניהולית ונשית, הנותנת הזדמנות ייחודית לנשים דירקטוריות להיחשף ולחלוק מידע מקצועי גלובלי. במסגרת הכנס וההשקה נזכה לארח דירקטוריות מנוסות מארה"ב, שיחלקו איתנו את ניסיונן - גם כדירקטוריות וגם כנשים-דירקטוריות.

זאת הזדמנות מיוחדת, כשהפלטפורמה כולה שלי, להודות לשותפים המקצועיים והנעימים שזכיתי לערוך איתם את הכנס, ולומר שבלעדיהם באמת לא יכולנו להוציאו לפועל: מהבורסה לניירות ערך - אסתר לבנון המנכ"ל, עידית יערון, אורנה גורן ושירה בן אהרון; מלהב, הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב - אודי אהרוני המנכ"ל,  איילת אלון ואורי קורל; מסומך חייקין KPMG – עדה רונן, שותפה בכירה ונורית שמואלי; היזמיות שמאחורי ה- WCD שפנו אלי בעקבות הכנס הקודם: Susan Strautberg  ו- Joanne Landau  (ולנוגה קינן על ההפניה); ולכל המשתתפים והמשתתפות שהסכימו לחלוק את ניסיונם העצום על מנת לקדם אותנו לשלב הבא, שבו נשאל האם אנו מכירים את האדם המתאים ביותר ולא "איזו אישה שהיא בסדר".

לפרטים נוספים והרשמה.

הכנס משנה שעברה:
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה