הבלוג של נירית בן יוסף

berlinirit

האתר שלי: http://nirit-berlin.de

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מאוגוסט 2010

אני מודה ומתביישת שקצב כתיבת הפוסטים שלי היה יכול להיות הרבה יותר מהיר, אך כנראה שאני צריכה שמש שתמשוך אותי אל הרחוב עם המצלמה והנה היא זרחה והחלטתי הפעם להציג בפניכן את השכונה שלי. לא שהיו לי התלבטויות לגבי כך, בתור מדריכת תיירים אני מעדיפה לא לקחת את העבודה הביתה, אך למענכן אני פותחת את שערי השכונה כדי שגם אתן תוכלנה להנות ממנה.

רובע פרנצלאורברג היה מרכז התנועה שניסתה והצליחה ליצור שינוי בחיים הפוליטים בגרמניה המזרחית. מצבו הכלכלי של הרובע אחרי האיחוד היה מהרעים בעיר אך מאז האיחוד הוא הפך לאחד הרובעים המבוקשים ביותר בעיר. בתחילה עברו לגור כאן הפריקים ממערב העיר שהוקסמו מצד אחד מהאוירה הזרוקה שבו ומצד שני ממחירי הדירות הנמוכים. אחריהם הגיעו כמובן המשקיעים שהחלו קנות ולשפץ את הבנינים המוזנחים בעזרת סובסידיות ממשלתיות ולהפוך אותם לבנינים יפיפים שדירותיהם נמכרות במחירים שלא מביישים דירות בשכונות הטובות במערב העיר. כמובן שעם השיפוץ השתנתה גם אוכלוסית הרובע. 60 אחוז ממנה התחלף במשך 10 השנים האחרונות. תושבי הרובע עזבו לשכונות מרוחקות וזולות יותר וברובע מתיישבים יותר ויותר תושבי מערב ברלין ומערב גרמניה שעברו לברלין. למרות זאת האוירה ברובע עדין בוהמית ופתוחה ונעים מאוד לחיות בה, בעיקר למשפחות. מכיון שרוב תושבי הרובע התחלפו לאנשים צעירים שחלק קטן מהם גם יולד, רמת הילודה בפרנצלאורברג היא מהגבוהות ביותר בגרמניה ומחזיקה את השיא של 2,1 ילדים למשפחה. שינוי האוכלוסין משפיע מאוד על סוג החנויות, המסעדות והבילוי. סופרמרקטים של אוכל אורגני יש כל כמה רחובות, על המדרכות כמעט אין מקום ללכת מרוב עגלות ילדים וההיצע בשיעורי הפילאטיס והיוגה הוא מהעשיר בעיר.

בברלין אי אפשר ללכת לבית הקפה השכונתי בלי להתקל בהסטוריה והנה אבני הכשל לזכרם של קלרה וגוסטב זליג שנרצחו באושוויץ ב 1943, אני עוברת לידם ויודעת שנעצרו בפעולת בתי החרושת בשבת ה 27 למרץ ונשלחו אחרי חמישה ימים למותם. זה המינימום שאני יכולה לעשות, לדעת את גורלם, אחרת יעלמו.

התחנה הראשונה שלי בבוקר היא האיטלקי השכונתי, סלבטורה, שלשמחתי מדבר קצת עברית כי היתה לו חברה ישראלית. הקפה שלו מצוין ולא פחות ממנו ארוחות הצהריים הטעימות ולא יקרות שהוא מציע. התפריט היומי כתוב על הלוח והכל מתנהל בקריאות ובצעקות כיאה לטבלו קלדה של בחור מנאפולי.

בדרך אל ההלמהולץ פלאץ עומדת כנסית Gethsemane ובעברית גת שמנים או בעצם הר הזיתים. הכנסיה הזאת היתה אחת מהכנסיות שבהן התאספו המתנגדים לשלטון הקומוניסטי ויצאו להפגנות ימי שני המפורסמות בעיקר בלייפציג, ברלין ודרזדן.

Gethsemane Kirche
Stargarder Str. 77

10437 Berlin

משמרת מחאה בכנסיה ב 1989

לפני הכנסיה עובר רחוב Greifenhagener ובמספר 15 גרה לה פיית הסוכר ומפתה את העוברים והשבים התמימים עם דברי מתיקה ועם עיצוב מתקתק. כל העוגות הן מאפה בית.

בסוף השבוע כדאי להזמין שולחן מראש.

בחזרה לשטרגרדר שטרסה אנחנו פונות ימינה ומגיעות לשלוש חנויות בגדים שונות מאוד אחת מהשניה. הראשונה נמצאת במספר 9 ונקראת Janisch ולא רק מציעה בגדים ואביזרים מאוד יפים מספרד ומדנמרק, אלא גם מעוצבת מאוד יפה:

הספה לבעל

 • Janisch
 • Stargarder Strasse 9
 • 10437 Berlin
 • Tel 030 40574567


במספר 10 נמצאת חנות לבגדי יד שניה עם השם הפרגמטי no socks no panties

ואכן גרבים ותחתונים לא קניתי שם אף פעם, אבל לעומת זאת, חצאיות, כובעים, צעיפים וגם מכרתי בגדים שלי שנס ליחם בעיני. המחירים מאוד סבירים ולפעמים אפשר למצוא פריטים איכותיים ממש.

אמנם נחשים וקרוקודילים, אבל הם מתו כבר לפני המון שנים…

 • no socks no panties
 • stargarder strasse 10
 • 10437 Berlin
 • tel 030 23272234
 • nosocknopanties.de

mo-fr 12-1 sa 12-16


צמודה אליה חנות קטנטנה עם שם קולע Hall of Fame Fashion ואכן היא מציעה אופנה איכותית של מעצבים מקומיים, מה שנקרא הקו הברלינאי, אבל ברמה גבוהה ולא שמעטס:

תראנה את החלק העליון המתוחכם הזה שזכה גם בפרס על עיצובו:

 • Hall of Fame
 • Stargarder Strasse 11
 • 10437 Berlin
 • tel 030-44715646
 • Tue-Fr 12-19 Sa 12-16

בהמשך Stargarder Strasse פינת Lychenerstrasse נמצאת חנות עתיקות לא זולה לצערי, אך תראנה מה מוצג בחלון הראווה שלה:

איך הכרובים כורעים לפני המנורה… וגם הבובות האלה מצאו חן בעיני, כל זמן שהן בחנות ולא אצלי ב”סלון”:

עתיקות “מודרניות” ויותר זולות ושימושיות אפשר למצוא בהמשך הרחוב לפני פינת Schliemannstrasse ולרהט איתן את הבית בסגנון מזרח גרמני טיפוסי:

ֿ

וגם למצוא הרבה אביזרים שימושיים לעיצוב הפנים:

גם של בית יהודי כשר:

עכשיו בבקשה תחצו את הכביש אל מספר 60 אל בית הקפה המקסים Fräulein Dickes של חברתי אנדריאה ולשתות קפה ולאכול עוגה מעשה ידיה או כבר לפצוח בארוחת צהריים קלה של סלטים מצוינים או פסטות. שלא כשם בית הקפה, אנדריאה לא גברת שמנה ובזאת אתם יכולים להיווכח בצילום:

ברגע שהשמש זורחת כולם מתחרדנים בחוץ עטופים בשמיכות:

Fräulein Dickes

Stargarderstrasse 60

10437 Berlin

Mo-Sa 9-19, Sun 10-19

tel 030-77904900

www.frauleindickes.de

אנחנו הולכות עכשיו לאורך ה Schliemannstrasse  ועוברות ליד האינטרסופ, שהוא תערובת של מסעדה של מרקים אסייאתים, מועדון ומקום שבו מתחילים או מסיימים את הלילה, תלוי על איזה צד קמתן. הבלגן בתוכו הוא רק בגלל שהם היו באמצע ניקוי אביבי, בדרך כלל יש יותר בלגן:

Intersoup

Schliemannstrasse 31

10437 Berlin

Mon-Thu, Sun 18-3

Fri-Sat 18-5

www.intersoup.de

את הפסל הזה יצר לפני כמה שנים ידידי היקר אקי שהיתה לו חנות קטנה ברחובנו לצעצועים ופסלונים מעץ, אבל הדבר האמיתי שאקי עשה בכל שעה פנויה ובכל פעם שהיה לו מספיק כסף לדלק, היה לחפש בתי קברות יהודים עתיקים במזרח גרמניה וחלק של פולין שהיה שייך עד לסוף מלחמת העולם השניה לגרמניה. אקי היה מוצא את בתי הקברות, מתעד אותם ומנסה לשקם אותם. אני עזרתי מעט, מעט בתרגום העברית על המצבות וביחסי ציבור על מנת שימצא תומכים לעבודתו. לצערי הרב, אקי נפטר באופן פתאומי לפני כשנה בחנות הקטנה שלו. הנה לינק למאמר באנגלית על עבודתו והמניעים שלו:

http://www.dsjv.com/2008/05/world-file-saving-europes-cemeteries.html

בפינת הרחוב עם ה Lettestrasse נמצא בית הקפה המפורסם בטרשיות של רהיטיו ובשמש הכי טובה בכיכר, Wohnzimmer , כלומר חדר המגורים או בפולנית יום יומית, הסלון. במשך היום צובאים על דלתותיו אנשי הלאפטופ ואמהות גוררות ילדים מגן השעשועים שזקוקות דחוף לקופאין. בערב הוא מתמלא בצעירים שפה מתחילים את הלילה.

Wohnzimmer

Cafe-Bar-Klub

Lettestrasse 6

10437 Berlin

Tel 030 4455458

Mo-So 10 open end

www. wohnzimmer-bar.de

הכיכר עצמה שנקראת על שמו של המדען הגרמני הלמהולץ, חולקה לכמה חלקים שאמורים ליצור יחסי שלום בין קבוצות האוכלוסין השונות שגרות כאן בכפיפה או בחפיפה אחת לשניה. במרכז הכיכר ניצבים שולחנות הפינג פונג שמשמשים כחדר האוכל או הבאר של האלכולהוליסטים המקומיים, מצד אחד שלהם נמצא גן השעשועים לקטנטנים עם בית קפה! וחנות לבגדים יד שניה לילדים. מצד שני של הכיכר נמצא גן השעשועים לילדים היותר גדולים ומגרש הכדורסל/ כדורגל. וכולם אמורים להסתדר אחד עם השני. שלא תהיינה אשליות, הם לא. אין גן עדן…

אגף הקטנים

אגף ה”אלכיז” (קיצור לאלכוהוליסטים) ומאחוריו אגף הגדולים

ומקפה לקפה כוחנו עולה וגם דפיקות הלב בשל הקופאין בדם, אני ממש מתנצלת, אבל מסביב לכיכר יש כל כך הרבה בתי קפה טובים והתחשבתי בכן ובחרתי רק בכמה מהם. בית הקפה הבא בדרכנו הקשה, חדש יחסית ונקרא Malinikoff ולמרות שהשם מעורר אסוציאציה רוסית, מדובר בקפה צרפתי עם בולנג’רי. חלקו הקטן הוא ממכר עוגות ולחמים וחלקו הגדול הוא בית קפה שמציע גם ארוחות צהריים. שמש כל היום. כלומר, בימי שמש.

הבולנג’רי

בית הקפה

Malinikoff

Café Boulangerie

Lettestrasse 1

10437 Berlin

Tel 30-68811738

www.malinikoff.de

אם באתן עם הילדים ולהם נמאס מבתי קפה וחנויות, הביאו אותם למוזיאון הילדים בכנסיה שיצאה מהשמוש ב Senefelderstrasse 5. המוזיאון נקרא “עשה איתנו” ואכן כל התערוכות בו מעוצבות כך שהילדים מתנסים וחווים יותר מאשר צפיה פסיבית בתערוכה. התערוכה העכשווית נוצרה בעזרת  477 ילדים שבחרו בשש הזכויות העיקריות לילדים:

כל הילדים שווים

זכותך שידאגו לצרכיך

זכותך שיקשיבו לך

זכותך לקבל הגנה בזמן מלחמה

זכותך לבקר בבית ספר

זכותך לקבל מזון, שתיה ותרופות

בחלל הכנסיה נבנה מבוך ענק מעץ שמגיע עד לתקרה הגבוהה. הילדים מטפסים בו, קופצים, נופלים, מתחלקים, זוחלים ובעיקר צועקים. ליד המבוך יושבים ההורים בבית קפה עם אטמי אוזניים וקוראים עיתונים ואחרי שעתיים זוחלים פנימה עם גרביים כדי להוציא את הילד העייף אך המבסוט. איך אני שמחה וגם עצובה שעבורי חלפו עברו השעות הללו…

Machmit Museum für Kinder

Senefelder Str. 5

10437 Berlin

Tel 30-74778200

Tue-So 10-18

www.machmitmuseum.de

האמהות חוזרות עכשיו בבקשה אל הכיכר ופונות שמאלה אל ה Raumerstrasse ובמספר 12 הן מוצאות אלף דברים יפים בחנות הבגדים ששמה Tausendschön. באמת בגדים מאוד יפים באיכות מצוינת, למשל חצאית מקשמיר שמאוד דיברה אלי, אך אני לא יכלתי לענות לה עדין, אני מחכה ל sale… תראנה את ארון הבגדים הזה:

וכל השמונצ’סים משובבי הנפש הללו

Tausendschön

Raumerstrasse 12

10437 Berlin

mo-fr 12-19

sa 11-18

tel 015252485492

בית הקפה האחרון שלנו, באמת האחרון, לא רק שפותח כבר בשש וחצי בבוקר עבור כל ההורים ששכחו לקנות לחם וקונים לילד סנביץ בדרך לבית הספר, אלא בחלקו האחורי יכולים הורים וילדים לעשות רעש כמה שהם רוצים:

בקדמת בית הקפה מוצגות העוגות ה”מועטות”

Schrippenschuster Berlin

Raumerstrasse 9

10437 Berlin

tel 030-95598553

everyday 6.30-20.00

מה עדין לא קנינו? תיק! בחנות התיקים הזאת את לא קונה תיק אחד פשוט, אלא תיק שמחליף את עורו לפי רצונך. את יכולה לשנות את החלק החיצוני של התיק ולגוון כך את חייו ואת חייך בלי לשכוח את הנייד שלך בתיק של אתמול. שם החנות הוא גם הקונצפט “להחליף” tausche ואם נשמיט את האות u נקבל את המילה Tasche תיק בגרמנית.

tausche

Raumerstr. 8

10437 Berlin

tel 30-40301770

mo-fr 11-20

sa 11-18

www.tausche.de

ולא משנה אם הילדים איתכן או לא, לחנות הבאה אתן חייבות להכנס כי צריך להביא מתנות וחוץ מזה, אם אנג’לינה ג’ולי פשטה על החנות הזאת עם נבחרת הכדורגל שלה, אז איך שאתן לא?

מרוב יער לא רואים צעצועים

Ratzekatz

Raumerstrasse 7

10437 Berlin

tel 30-6819564

www.ratzekatz.de

תתקשרנה כשתהיינה בסביבה ונשתה קפה ביחד….

עוד מהבלוג של נירית בן יוסף

תצוגה מקדימה

יום חופשי בקרויצברג

יום חופשי בקרויצברג נגיף לא מסוכן גרם לכך שהסיור שהייתי אמורה לערוך היום בוטל וזכיתי ביום חופשי עם...

תגובות

פורסם לפני 10 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 10 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה