הבלוג של בלה בלייכר

bellableicher

יועצת עסקית, מאמנת, יוצרת, מטפלת הוליסטית. מחברת שותפה למספר שיטות לפיתוח חשיבה בתחומי ניהול שונים חלקן נהפכו אף לגלובליות. בין השיטות השונות :"לחשוב כמו זברה" יחד עם שרי בראל , "קוראים בכוחות" עם לביא סיגמן ,... +עוד

יועצת עסקית, מאמנת, יוצרת, מטפלת הוליסטית. מחברת שותפה למספר שיטות לפיתוח חשיבה בתחומי ניהול שונים חלקן נהפכו אף לגלובליות. בין השיטות השונות :"לחשוב כמו זברה" יחד עם שרי בראל , "קוראים בכוחות" עם לביא סיגמן , על זאבים פיות ואנשי עסקים" יחד עם יפעת יפה גיל וישראל טופר. עוסקת באימון ובהנחיה, יוצרת....כותבת....ממציאה..מאפשרת...מרצה מעניקה השראה ......חולמת....יוזמת... קרדיט צילום - עדי ארד

עדכונים:

פוסטים: 11

החל ממאי 2014

69

האילוצים שעשויים לאלץ אתכם להיפרד מהתירוצים:

משחקי אילוצים במשחקי  תאטרון המעניקים השראה, דימיון ומסייעים “בקפיצה” למרחבי חשיבה אחרים 
לפני מספר שנים למדתי קורס לימודי  סטנד אפ.  חלק מתרגילי המשחק בקורס  היו משחקי תאטרון באילוצים שונים למשל : לנהל דיאלוג, שיחה, ויכוח …דרך אותיות הא’ ב. המשחק התנהל בזוגות או בשלשות כך שלמשל כל פעם האחד בתורו מתחיל משפט כלשהו לפי סדר האותיות וחברו משיב לו באות הבאה בסדר האותיות. במשחק זה מנהלים דיאלוג שבדרך כלל יוצא מצחיק בטירוף. אם היו מבקשים מאיתנו לנהל דיאלוג ללא האילוץ היה זה קשה שבעתים לבצע את המשימה הזאת ואילו בעת ביצוע המשחק הדיאלוג זורם ומצחיק ברוב המקרים. ישנם אופציות לאילוצים נוספים אחרים במשחק הזה כמו לדבר במגבלה של מספר מילים (למשל לאחד מותר לדבר במילה אחת ולשני ב- 3 מילים ולאדם השלישי ב-5 מילים בלבד) או כל מגבלה אחרת כיד הדמיון.

השבוע נסעתי עם הבן זוג שלי והיה לנו זמן איכות בנסיעה מכיוון  שהבן שלנו היה הנהג (סוף סוף סיבה טוב למימון שיעורי נהיגה לילדים) . במהלך הנסיעה הצעתי לבן זוגי הצעה מפתה ובלתי חוזרת “בוא נריב” בכאילו באמצעות משחק תפקידים . “אבל על מה, וליד הילד? ” הוא הלין . “נמצא נושא אל תדאג ….( וחוץ מזה הילד כבר בן 50 סתם רק בן 18 ) אבל נעשה את זה במשחק דרך הא’- ב”. ” משחק שאנחנו אוהבים לשחק באמת כשאנחנו רבים  גם על אמת. משחק זה משחרר ומצחיק וכשמשחקים אותו  שוכחים על מה באמת רבים בסוף המשחק.  היה לנו מגוון של נושאים למריבה היינו צריכים רק לבחור. החלטנו לריב תחת הנושא “מי יהיה הנהג מהעצירה  הקרובה הבאה”. נתתי את הכבוד לבן זוגי להתחיל את הדיאלוג  במשחק התאטרון – למרות שזה גם יכל להיות נושא חמוד למריבה מי מתחיל את המשחק קודם. בן זוגי התחיל את הדיאלוג באות א‘ – “את” אמר כייריית הפתיחה לויכוח בקול מלא עוצמה, המשפט- “מילה” שלו היה מתומצת אומנם למילה אחת אבל מלאת נוכחות. עכשיו היה תורי להשיב במשפט שמתחיל באות ב’ – “בטח שאתה רוצה שאני אנהג אבל לא זה לא” . עכשיו היה תורו לענות באות ג’גם על זה את רוצה לריב” ד‘ היה תורי – “די כבר לריב, תסכים איתי  וזהו ” ה’ הוא השיב “הצחקת אותי רק התחלנו”.
. ו’ היה תורי – “ויכוח מיותר, של אנשים משועממים” וכך …בלי לשים לב המשכנו עוד לריב … והיה משעשע למדי ….באות ת’ בעלי אמר “תל אביב”. השבתי לבן זוגי בקול אסטרטיבי “מה הקשר לוויכוח התל אביב הזה? ” “לא קשור” הוא אמר “הגענו כבר לתל אביב “.
נסו לריב להתווכח בצורה אחרת ושונה. ויכוח שיתנהל תוך כדי אילוצים שונים למשל: כל מילה שלישית בוויכוח צריכה להיות המילה גלידה או כל מילה מסוימת שתחליטו. את חוקי המריבה צריך לקבוע לא בעת המריבה אלא כאשר אתם נינוחים רגועים ורצוי שלווים. בסיטואציה נינוחה זאת עליכם להחליט מה הקונספט של המריבה העתידית שלכם בבוא הרגע המיוחל.

למה כדאי להתאמץ “להתאלץ”
אילוצים הם כוח מניע אדיר עוצמה. כמדינה כל האילוצים היו יכולים לשמש כנגדנו ובמקום זאת הם היתרון שלנו שבזכותם פיתחנו מדינה עם יכולות טכנולוגיות מרשימות. את המגבלות שלנו כמדינה : אין משאבים (אולי עוד נופתע בגדול בעתיד אבל כרגע…) , מוקפים אויבים (אולי גם זה ישתנה…מזרח תיכון חדש), מספר תושבים יחסית קטן הפכנו ל”מתנות” – לעם קטן אבל חכם.
אילוצים אצל חברה, תאגיד, אדם בודד יכולים להיות מנוף לשינוי, יצירתיות ואפשור של רעיונות רבים ליישום ולביצוע.
אני מרגישה שיש לי המון אילוצים שהיו עשויים למנוע ממני להצליח בתחומים שונים ודווקא הם “המפריעים”, “מגבילים” , “עוצרים” נהפכו לכוח תורם, מפרה, חיוני בהתפתחות האישית והמקצועית שלי.

חלק מהאילוצים שלי ( יש לי עוד הרבה..)
הסנסתזיה שהקשתה עלי את החיים בבית הספר ויצרה לקויות למידה שונות כמו: לימוד שפות, שינון בעל פה של טקסטים ועוד…
הכישורים הטכניים- הקלוקלים שלי כמו שאמא שלי אומרת “ידיים שמאליות” ואני עוד שמאלית במציאות אז אולי זה מכפיל את זה אפילו ל”ידיים שמאליות בריבוע”. אני לא יודעת להפעיל את הכפתורים, דוושות..אייקונים ..בקלילות כמו אדם מהישוב . עברתי טסט שישי אצל מורה ששילמתי לו את מחיר הלימוד כעסקת קבלנות ( בקבלנות משלמים סכום אחד ועד שעוברים טסט לא משלמים יותר. המורה התרשם מאימא שלי שלמדה אצלו בקבלנות ועברה טסט ראשון ללא מאמץ ניכר) קרס כלכלית מהמהלך. אחרי הטסט ה- 5 הוא כבר ביקש סיוע רוחני להצלחתי בטסט לדבריו , למדתי פעמים קורס הקלדה עיוורת, לקחתי מיליון שיעורים פרטיים באנגלית..
ויש עודדדדדדדד………………………………….
דווקא, בזכות האילוצים האלו המוח שלי היה פתוח תדיר לאפשרויות חדשות. הקשיים יצרו גמישות למציאת פתרון ברמה האישית ואילו התגלו כמתנות רבות ערך לי ולסביבתי . הייתי שותפה להמצאה של שיטה מיוחדת לחשיבה יצירתית  גלובלית “בשם לחשוב כמו זברה” , ולשיטת רבת עצמה בשם “קוראים בכוחות” בשותפות עם לביא סיגמן – שיטה שבה אנחנו מזהים ומתחברים ל- 22 הכוחות שטמונים בנו.
אל דאגה בקשר לנהיגה, לאחר כמה שיעורים במשאית התרחשה מטמורפוזה חזקה, לפתע פתאום בלי שליטה מצידי שמתי לב כי נהיגה במכונית הייתה קלה מיום  ליום יותר ויותר. דווקא במקומות של מגבלות וקשיים אנחנו מגלים שהאילוצים הם המתנות היפות שלנו המעניקים לנו ייעוד ומשמעות.

המצאות רבות נוצרו כתוצאה מאילוץ או טעות כמו סיפור הדבקיות המפורסמות. גרסאות שונות נכתבו בספרים שונים כיצד נוצרו דבקיות אילו. הגירסא השכיחה שמוזכרת בספרי עסקים רבים מסבירה שדבקיות אילו נוצרו בטעות וסיעור מוחות של החברה תוך כדי מחשבה מעמיקה העלתה רעיונות רבים ויצירתיים בהקשר של אפשרויות שונות לשימוש במלאי המוצר שנולד כתוצאה מתקלה. החברה שבוודאי שאלה את עצמה היכן יהיה השימוש המיטבי למלאי הדבקיות לצרכים ומטרות שונות ואחרות מצאה תשובות בדמות של קהלי יעד חדשים ומכאן הכל כבר שייך להיסטוריה. ישנן גם גרסאות אחרות הטוענות שזאת הייתה יזמות של עובד שמצא מוצר שעשוי לענות על צורך כמו סימוני עמודים לצורכי נוחות בספר התפילה האישי שלו. כך או כך הסיפור יפה וממחיש איך אילוץ יכול להיות מנוף ליצירת הזדמנות שונה ואחרת.

בסדנאות ואימונים בווירטואל קואצ’ אני משתמשת באילוצים ככוח מניע ומפרה ליצירת חשיבה מאפשרת  ומקפיצה. ישנם חברות רבות שאילוץ סייע להם למצוא רעיון אחר. חברות אילו גילו כי החופש נמצא בתוך עולם המגבלות ודווקא כשאנחנו רוצים  להקפיץ את החשיבה – המצאת מגבלות באופן מכוון עשויה לסייע לנו ליצור באופן משוחרר ופורה.
אתם מוזמנים לרשום את כל האילוצים בחיים שלכם:
כל מה שאין לכם …….כל מה שחסר לכם ….כל מה…שמפריע לכם …… וגם אתם יכולים להוסיף למשחק עוד אילוצים נוספים שאתם נוטלים על עצמכם בכוונה תחילה…..

ועכשיו עברו לחלק השני של המשחק:
מהם הרעיונות “המאפשרים” שעולים לכם כעת? איך אתם שוברים את גבולות החשיבה  ו”מקפיצים”  את החשיבה למחוזות אחרים.

 

קוראים יקרים, מצטערת נאלצת לסיים את הבלוג
כבר אחרי חצות!

שלכם,


בלה

קרדיט צילום – עדי ארד

 

 

עוד מהבלוג של בלה בלייכר

תצוגה מקדימה

לראות יותר ויותר ויותר ויותר ...

  למה החלטתי להתחיל להזמין חתולות ל"שבת" (חלב....)   לפני חצי שנה כאשר נכנסה לה חתולה לקליניקה שלי כאורחת קבע.  אסטרונאוטית שכמוני לא שמה לב. וכך חזרתי בתום סוף שבוע ארוך לקליניקה שכולה הייתה הפוכה ומבולגנת. "גנב"...

תצוגה מקדימה

שבוע הספר זה יום ההולדת השני שלי

עוד מעט מתקרב שבוע הספר. וכל שנה אני מאוד מתרגשת מהשבוע הזה במיוחד.  שבוע של מסיבות וחגיגות  לסופרים ולספרים.  תמיד רציתי להיות סופרת.  חשבתי שאכתוב מחזות כי הפלגתי...

אזעקה

 והעיקר לא לפחד כלל ... בין אזעקה לאזעקה מצאתי את עצמי פוחדת מהפחד.  אני שמשתמשת בטכניקות רבות ועושה ניסויים על בן אדם  (הכוונה על עצמי :) ) . בטיפולי שיניים עם רבע זריקת הרדמה –  אני  מצליחה להוסיף שלושת רבעים  הנוספים של...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה