הבלוג של בלה בלייכר

bellableicher

יועצת עסקית, מאמנת, יוצרת, מטפלת הוליסטית. מחברת שותפה למספר שיטות לפיתוח חשיבה בתחומי ניהול שונים חלקן נהפכו אף לגלובליות. בין השיטות השונות :"לחשוב כמו זברה" יחד עם שרי בראל , "קוראים בכוחות" עם לביא סיגמן ,... +עוד

יועצת עסקית, מאמנת, יוצרת, מטפלת הוליסטית. מחברת שותפה למספר שיטות לפיתוח חשיבה בתחומי ניהול שונים חלקן נהפכו אף לגלובליות. בין השיטות השונות :"לחשוב כמו זברה" יחד עם שרי בראל , "קוראים בכוחות" עם לביא סיגמן , על זאבים פיות ואנשי עסקים" יחד עם יפעת יפה גיל וישראל טופר. עוסקת באימון ובהנחיה, יוצרת....כותבת....ממציאה..מאפשרת...מרצה מעניקה השראה ......חולמת....יוזמת... קרדיט צילום - עדי ארד

עדכונים:

פוסטים: 11

החל ממאי 2014

מה יקרה אם כולנו  יום אחד  נהיה סינסתזיים  אפילו רק לכמה רגעים ….

במפגשים  שלי עם מאומנים בתחומים עסקיים ופרטיים נשאלת פעמים רבות השאלה האם כל אחד יכול  לחשוב קצת אחרת ?  האם דמיון וגמישות חשיבתית  הם  לא מתת  אל  ששמורים  רק למי שקיבל את המתנה.

אני מאמינה  שכולנו יכולים לחשוב אחרת  וההוכחה לכך היא שכולנו  יוצרים כל הזמן פתרונות לצרכינו השונים בחיים ובעסקים. השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא רק איך נוכל  ”להקפיץ” את החשיבה שלנו למחוזות חדשים.

אתחיל בווידוי

וידוי אישי אני “סינסתזית”– יש לי עירוב חושי  (סינסתזיה)   כמו שיש  ליוצרים  קנדינסקי, מרלין מונרו, מוצרט ועוד רשימה של אנשים מכובדים מתחומי תעשיה שונים ומגוונים שלחלקן מכנה משותף שהוא יצירתיות. הסינסתזה  שלי באה לידי ביטוי בכך  שאני רואה צבעים  לצלילים שונים.   לתופעת  הסינסתזיה  יש   דרכי ביטוי שונות ויצירתיות בפני עצמן  כמו להרגיש צורות לטעמים שונים (עירוב חושי  בין טעם לצורה)  מי שיש לו תופעה מסוג זאת  עשוי  לאכול פיצה ולומר שיש לה טעם של משולש או  שיאכל אבטיח וירגיש שיש לו טעם של עיגול או כמובן כל צורה אחרת שהמוח שלו מקשר.או יוצר בשלב הילדות המוקדמת (בסינסתזיה  מולדת)   נשמע מוזר אבל כשחיים עם זה מתרגלים לזה. ולפעמים אפילו שוכחים לשים לזה לב.

ישנם מחקרים שמראים ש ל-  4% מהאוכלוסייה  יש את “המתנה” הנפלאה ואני זכיתי להיות  ביניהן.

אצלי הסינסתזיה היא מולדת.  סינסתזיה מולדת  נוצרת  בשלב  הילדות המוקדמת – כאשר    מוח  התינוק  מתפתח ומסדר   את התחומים השונים של אינפורמציה  ”במגירות”  שונות . אצל אנשים שיזכו להיות  ”סינסתזים”   נוצרים קשרים בלתי קשורים שהם  בעצם “העירוב החושי”  וכך  נוצר בלאגן יצירתי מפתיע וחדשני  בתחומי חושים  שונים.

בלינקדאין ובפייסבוק יש קבוצות סנסתזיות של אנשים  מיוחדים ויצירתיים בקשת רחבה של עיסוקים (מחקר, עיצוב, שיווק, אומנות  ועוד) והם מבטאים את החששות שלהם בפורומים השונים לקשת רחבה של נושאים  כמו  למשל החשש שהיצירתיות הנפלאה הזאת אולי פעם תעלם חלילה והעירוב החושי יתאדה לפתע.  כל אחד בקבוצה מספר על הסינסתזיה המיוחדת שלו ומשתף במחשבות שונות מעולמו.

הרבה שנים הפריע לי העירוב החושי  בחי היומיום, הרגשתי הצפה חושית של צבעים  – כל מה שאני שומעת מתרגם מידית  לצבעוניות. מתפרצת.  הזיכרון השמיעתי  שלי מושתת על  צבעים ועובר דרכו.  נניח ולמישהי  קוראים נורית אני אזכור את השם שלה  לא בדרך המקובלת אלא דרך הצבעים שיש לכל צליל  בשמה  למשל  לצליל נון יש  צבע צהוב והר’ בצבע לבן והתף’   בצבע כחלכל. ולכן אני  עשויה לקרוא לנורית בשם אחר שיש בו צלילים צהובים או כחלחלים רק שזה לא תמיד  לפי הסדר של בעל השם המבוקש. ראיית הצבעים  של הצלילים היא ראיה פנימית של צבע למשמע קול הצליל  לאילו מכם המסתקרנים היכן נראים הצבעים  המסתוריים J.

מלבד היצירתיות בעצם  התופעה, המיוחדת של העירוב החושי,  לכל סינסתזי  יש  עירוב חושי באופן אחר וייחודי. הצליל ב’ אצל סינסתזים שונים יכול להיות צבע אחר שהם רואים עם אמירת הצליל ב’.  אצלי הב’ היא בצבע אדום בוהק ומלא תשוקה.

בשנים האחרונות יש מחקרים רבים שמצביעים שאנשים עם סינסתזיה  הם יצירתיים במיוחד שכן המוח שלהם עושה באופן טבעי  מה שפעולת יצירתיות עושה בהתאמה להגדרות יצירתיות  מילוניות שונות – יצירת קשרים בין גורמים לא קשורים.

נסו בעצמכם להיות “סינסתזים  לרגע” לחשוב על קשרים לא קשורים בין נושאים שונים ותראו אילו שפע של רעיונות יעלו לכם בקלילות.

אתם מוזמנים לראות שפע של רעיונות שכולם מבוססים על הרעיון הסינסתזי – ליצור רעיונות לא קשורים זה לזה כמו הפלאפונים  (טלפון + מחשב+ מצלמה) מעניין מה העתיד מזמן לנו עוד בהמשך?  אילו קשרים בלתי צפויים עשויים להיות מעורבים במכשיר הפלאפון. ? או בכל המצאה, רעיון, פתרון שמשלב  קשרים לא צפויים.

באחת הסדנאות  שלי לאחד  מארגוני הנשים   “קפץ” רעיון מהנשים שהשתתפו בתהליך  להביא למודעות ושינוי את הנושא המגדרי בשמות הרחובות. התופעה שבה רוב רחובות קרויה על שמות של גברים היא תופעה  ממנה סובלות מרבית הערים בישראל.   בסדנא שהנחיתי באותו ארגון עלה  על ידי אחת המשתתפות “הרעיון הסינסתזי”  שבו כל אישה תצלם את עצמה בחיבור ובקשר לא צפוי שלה עם שם רחוב גברי תוך כדי ביצוע “תיקון” לאפליה הקיימת.  לצערי הרעיון נבחר אולם לא מספיק נשים נתנו לו ביטוי והוא לא קיבל את ההד שיכל לזכות בו.  כאות הזדהות עם התהליך הכנתי גם אני סרטון תוכלו לצפות בו  ביוטיוב. בסרטון  אני  יוצרת מציאות חדשה “ומתקנת”  לאפליה המגדרית הקיימת  בשמות הרחוב.. “בתיקון” שערכתי לשם  הרחוב המקורי – שהוא  רחוב דויד וולפסון  יצרתי  ”קשר סינסתזי”  בין האישיות שעל שמה קרויה הרחוב דויד ווולפסון לבין  אשתו, כלתו, ביתו, נכדתו (כל גורם נשי אחר לאיזון היה אופציה נפלאה למשימה) ובכך אני יוצרת את “הקשר הסינסתיזי החדש”   בין משפחתו הנשית האמתית או הדמיונית   לבין שם הרחוב המקורי.  אגב הצבעים בצלילים של שם  הרחוב דויד וולפסון    צבעונים למדי הצליל ד’ הוא בירוק דשא והצליל ל’ הוא ירוק זוהר כל זאת לצד הצליל פ הסגולה והס’ בצבע המתכת כסף והנון בצהוב כל זאת יצר חגיגה  צבעונית  ושמחה של צלילים   וצבעים  .

מזמינה אותכם לנסות – ולהתנסות בחוויה של להיות סינסתזים  ל-5 דקות :)

שלכם בסינסתזיה,

בלה 

https://www.youtube.com/watch?v=iX1js6fZ34k

ליצירת קשר אתם מוזמנים להתקשר אלי בלה בלייכר  0544220678 או לשלוח לי מייל  [email protected]

 

עוד מהבלוג של בלה בלייכר

Thumbnail

לראות יותר ויותר ויותר ויותר ...

  למה החלטתי להתחיל להזמין חתולות ל"שבת" (חלב....)   לפני חצי שנה כאשר נכנסה לה חתולה לקליניקה שלי כאורחת קבע.  אסטרונאוטית שכמוני לא שמה לב. וכך חזרתי בתום סוף שבוע ארוך לקליניקה שכולה הייתה הפוכה ומבולגנת. "גנב"...

Thumbnail

שבוע הספר זה יום ההולדת השני שלי

עוד מעט מתקרב שבוע הספר. וכל שנה אני מאוד מתרגשת מהשבוע הזה במיוחד.  שבוע של מסיבות וחגיגות  לסופרים ולספרים.  תמיד רציתי להיות סופרת.  חשבתי שאכתוב מחזות כי הפלגתי...

אזעקה

 והעיקר לא לפחד כלל ... בין אזעקה לאזעקה מצאתי את עצמי פוחדת מהפחד.  אני שמשתמשת בטכניקות רבות ועושה ניסויים על בן אדם  (הכוונה על עצמי :) ) . בטיפולי שיניים עם רבע זריקת הרדמה –  אני  מצליחה להוסיף שלושת רבעים  הנוספים של...