הבלוג של בלה בלייכר

bellableicher

יועצת עסקית, מאמנת, יוצרת, מטפלת הוליסטית. מחברת שותפה למספר שיטות לפיתוח חשיבה בתחומי ניהול שונים חלקן נהפכו אף לגלובליות. בין השיטות השונות :"לחשוב כמו זברה" יחד עם שרי בראל , "קוראים בכוחות" עם לביא סיגמן ,... +עוד

יועצת עסקית, מאמנת, יוצרת, מטפלת הוליסטית. מחברת שותפה למספר שיטות לפיתוח חשיבה בתחומי ניהול שונים חלקן נהפכו אף לגלובליות. בין השיטות השונות :"לחשוב כמו זברה" יחד עם שרי בראל , "קוראים בכוחות" עם לביא סיגמן , על זאבים פיות ואנשי עסקים" יחד עם יפעת יפה גיל וישראל טופר. עוסקת באימון ובהנחיה, יוצרת....כותבת....ממציאה..מאפשרת...מרצה מעניקה השראה ......חולמת....יוזמת... קרדיט צילום - עדי ארד

עדכונים:

פוסטים: 11

החל ממאי 2014

 ”אוטו – השראה “

 

אפשר לראות מזוויות ראייה שונות

אפשר לראות מזוויות ראייה שונות

 

מי שרוצה ל”קבל” השראה לחיים שלו צריך גם  ליצור אותה  !!!

 

הרבה פעמים אנשים ניגשים אלי ואומרים לי שאני מעניקה להם השראה בתחומים שונים. זה מאוד משמח להעניק השראה . הפעם ההשראה שלי היא לתת לכם טיפים שיעניקו לכם את ההשראה ליצור השראה בעצמכם. “אוטו – השראה”   - שיקח אותכם לכל מקום שתרצו .

אז  בואו נתחיל :)

אני מאמינה בהשראה  כגורם ממנף לעשייה ופעילות מסוג אחר בחיים ובעסקים. “אם תמיד נעשה את מה שעשינו” נהיה באותם המקומות לכן אם אנחנו רוצים ליצור שינוי אנחנו נדרשים ליצור השראה וחדשנות.  כדי לקבל השראה אנחנו צריכים להתחבר, ליצור אותה בחיים שלנו. ליצור השראה זה עניין של תשומת לב והשקעה חשיבתית. בבלוג הזה צירפתי מספר עקרונות שמסייעים  לי ( כשאני רוצה ליצור שינוי ) ליצור, להמציא, לקבל השראה ולחשוב מחוץ לקופסא אפה שאני בוחרת בכך.  6 העקרונות שלי  לקבלת השראה הם: גיוון , שאילת שאלות, יצירת אילוצים, חשיבה דרך מטאפורות, ערכים וטרנדים, רכישת כמה “מקלות קסמים”  (תמיד טוב)  וגם לעשות מפת  ”רשת  תוכן ” לנושא בו אנחנו רוצים ליצור השראה.

עיקרון מספר 1 : גיוון ועוד גיוון ועוד גיוון ועוד גיוון

להיפגש עם אנשים שונים מכם, לקרוא ספרים שאתם לא הייתם קוראים בחיים שלכם, להיות חברים ברשתות חברתיות של אנשים ממקומות אחרים. גיוון הוא כלי ראשון בעיני להרחבת הפרספקטיבה והחשיבה. אני אפילו מנסה לשנות את הצד שאני ישנה בו במיטה (זה ממש ממש קשה אני מודה להזיז את הבן זוג שלי שכבר ממש תפס בעלות “טאבו ” על הצד שלו עם השעון המעורר שלו, המשקפים …. הצלחתי לעשות את זה כשעברנו דירה) . בכל שנה אני לומדת קורסים מתחומים אחרים אני בטוחה שזה משחק נעים לנוירונים שלי במוח. ללביא וסיגמן  ולי מפתחי שיטת  “קוראים בכוחות” נולדה ההשראה לכתוב ולהמציא את השיטה המסייעת לנהל ולזהות את 22 הכוחות הפנימיים אחרי שלמדנו לימודים הקשורים על ארכטיפים וסמלים באמצעות קלפי הטארוט, כמובן שההשראה הזאת הייתה רק הסטארט הראשון בפיתוח השיטה שמשלבת אלמנטים רבים ויחודים.

 

עיקרון מספר 2 : לשאול שאלות

אנחנו ממהרים לעולם התשובות. עם יד על הלב כמה מאתנו עוצרים, חושבים, שואלים שאלות חדשות על בעיות שצצות לכם בחיים. חברה פרודה אמרה לי שהיא אמרה לבת שלה שאם היא תמשיך בהתנהגות המרדנית היא תעבור לגור עם אבא שלה. בעיני הפתרון  הזה לא טוב כי הוא מעניק  תחושת דחיה לילדה וגם באמת לדעתי אין לה כוונה לעשות את זה אלא רק כאיום והפחדה לילדה שהיא כבר בת 17. אפשרי לפני שקופצים לתשובות לשאול את עצמנו  שאלות חדשות  (אני מזכירה את זה גם לעצמי מפעם לפעם) .  נניח אם אותה  האימא של הילדה הייתה שואלת שאלות אחרות כמו:  איך אפשרי לפתור את הסכסוכים בחוש הומור? למה הילדה שלי מתמרדת? מה המחיר של ההתמרדות האם באמת קורה משהו נורא? מה יקרה אם לא נתייחס לזה? מה יקרה אם נבקש סיוע מחברות אחרות של הבת?  אם הייתה לי מצלמה דמיונית והייתי מצלמת את החיים מבעד לעדשה של הבת שלי מה הייתי רואה? איך אפשרי למנף את האירועים גם השלילים למשהו חיובי? איזה הזדמנויות יש באירוע הזה? עבורי ? עבורה? עבור אחרים?

 

עיקרון מספר 3 ליצור אילוצים ובעיות חדשות – במילים פשוטות הגדילו את הבעיות שלכם במקום לפתור את אילו הקיימות

כשאנחנו מבינים שקשיים, מגבלות הם מתנה בתחפושת אנחנו פתוחים לאפשרויות חדשות ואחרות . לפעמים במפגשים וסדנאות אני מבקשת מהנוכחים להמציא הגבלות  ואילוצים נוספים  ולחשוב דרכם על פתרון כאילו שלא דיי והותר הם הבעיות שאנחנו מתמודדים איתם. נניח ואתם  אנשי צוות בבית ספר ויש לכם בעיות של תקשורת בין הילדים  ואתם מחליטים שאתם מכניסים אילוץ נוסף לחיי בית הספר והוא שמעכשיו אין יותר הודעות שליליות להורים על ילדיהם אלא מעכשיו ההודעות הם רק חיוביות או בכלל לא. האילוצים החדשים  עשויים  להוביל לכיוונים מרתקים של פעילות ותקשורת של הורים ילדים, בית ספר. ממליצה לכם לצפות בסרטון בטד של  לינדסי פולק מוזיקאי אוסטרלי איך הוא מדגים איך הוא מכין קלרינט שגם בסוף מנגן  מהירק גזר תוך מספר דקות . (הוא משתמש בסוגים שונים של מקדחות להכין את כלי הנגינה).  דמיינו שאתם בקפה  בשם פארדיי בוונקובר שאוסר על הלקוחות שלו להשתמש במכשירים שמנתקים אותכם  מהתקשורת הבינאישית כמו  סלולר ואו מחשב נייד  ואולי בזכות ההגבלות והאילוצים האלו זוכה להצלחה  מתוך חזון של יצירת תקשורת אמיתית של אחד עם השני.

 עיקרון מספר 4 : לחשוב דרך  מטאפורות, ערכים, טרנדים והרעיונות מגיעים מעצמם

כמו בתהליכי חשיבה רבים יש חשיבות לחשיבה דרך מטאפורות. מטאפורות הם כלי יעיל בעבודה עם ממלכת הדמיון. כשאנחנו מתחברים למטאפורות אנחנו משתחררים מכבלי החשיבה הרגילה והמוח שלנו יוצר קישוריות חדשה ומפתיעה.  כאשר חושבים על המצאת מוצר חדש וחושבים מה ההשראה שאנחנו יכולים לקבל מכל מטאפורה אקראית שנכרית על דרכינו  -  אנחנו נפתחים לשפע של רעיונות ללא מאמץ כלל. ישנם שיטות רבות של חיקוי מעולמות הצבא לעולם הרפואה.  

טיפ קטן : אם נשאל את עצמנו מה יקרה אם נחשוב כמו …(כל מטאפורה שאתם בוחרים) או נטמיע ערך של (כל ערך שנבחר ) או נתחבר לטרנד ( כל טרנד שנבחר..) נגדיל את הרעיונות. אתם מוזמנים להתאמן בשאלות האלו ולראות שמיד צצים לכם אינספור רעיונות ללא מאמץ מצדכם.

שרי  בראל  ואני קיבלנו השראה לפיתוח שיטת החשיבה הבנלאומית שלנו “לחשוב כמו זברה” לאחר ששבנו מטיול השראה בקנייה חשבנו על איך  נתרגם את ההשראה שלנו מהמיפגש האישי שלה  עם  חיות הגו’נגל  לשיטה מאתגרת לחשיבה יצירתית.  וכשחשבנו באמצעות מטאפורות החיות (לחשוב כמו לטאה, זיקית, אריה וגם קרציה ואפילו פרעוש….)  הפכנו כל חיה לחיית אימון המגלה סוד לאסטרטגיה יצירתית מפתיעה ואחרת.

 

עקרון מספר   5   : לדמיין שיש לנו “מקלות קסמים”  שדרכם ניתן להמציא את כל מה שאנחנו רוצים – המקלות קסמים משחררים אותנו  מהאמונות המגבילות שלנו עצמנו

נסו לחשוב כאילו הכל אפשרי . מה הייתם ממציאים או יוצרים בעולם ללא מגבלות  וגבולות. הנטייה שלנו היא לפסול רעיונות עוד בטרם המצאנו אותם. פעמים רבות אנחנו מוצאים את עצמנו אומרים על רעיון שהוא בלתי אפשרי עוד בטרם בחנו אותו לעומקו או לפחות חשבנו איך הוא כן יכול להיות אפשרי.  ולכן מקלות קסמים, פיות או כל דימוי אחר מסייע לנו לחשוב מדויק על מה אנחנו בעצם רוצים שיקרה בלי שההיגיון עוצר בעדינו.  מקלות קסמים מסייעים לנו להרחיב את גבולות היכולות שלנו. ואז כל מה שנותר לנו לעשות זה לשאול שאלות כמו :מה נדרש לעשות כדי להגשים את החלום ? (עיקרון מספר 2 זוכרים?).

עקרון מספר 6 : להסתכל לא רק על התמונה השלמה אלא גם על הפרטים המרכיבים אותה –  גם חשיבה אנליטית בתהליך סיעור מוחות מרחיבה את הרעיונות.

חשיבה  אנליטית  על כל מי שהוא מושא לעולם התוכן בו אתם מבצעים את פעולת סיעור המוחות עשויה להרחיב את סל הרעיונות שיש בידכם. מפות אילו שבו רשמתם את כל הגורמים שניתחתם הקשורים עם עולם התוכן שלהם פשוט מזכירה לכם גורמים שהתעלמתם מקיומם  והם עשויים  להיות מקפצה זמינה  לרעיונות שונים.  אם אתם רוצים לבצע סיעור מוחות בתחום קשרי לקוחות  לדוגמא : נסו לזהות ככל האפשר את כל הקהלים שנוטלים חלק בעולמכם ומכל קהל וקהל עשויים לנבוע לכם רעיונות רק מעצם רישום וניתוח הקהלים השונים. ציירו את “רשת התוכן ” (כאילו הייתה  רשת חברתית ) של הקהלים שלכם לדוגמא  ורשמו את כל התובנות שקופצות לכם לראש. אתם מוזמנים לעשות “רשתות תוכן” מסוג זה לכל גורם אחר מהותי בתחום הנושא שלכם  למשל: לתהליכי העבודה אצלכם בארגון, לתהליכי קבלת החלטות וכן הלאה. ההסתכלות האנליטית לצד ההסתכלות ההוליסטית מעניקים השראה ענקית. אתם יכולים לאחר שציירתם את רשת התוכן שלכם להחליט שאתם עושים בה שינוי. אני עכשיו לומדת קורס שיווק של רשתות חברתיות   בניו מדיה  מאוד נהנית :) (עיקרון מספר 1 גיוון ללמוד דברים שהם שונים ממך – הקושי שלי הוא בשימוש בכל הטכנולוגיה, כל הכפתורים וההוראות ….)  עכשיו אנחנו בשיעור שיווק לפייסבוק ואני נדהמת מחדש על כל האפשריות שיש בשיווק דרך הפייסבוק. אפשרי להגדיר קהלי יעד לרזולוציות שונות, אפשרי לשווק מודעה או פוסט ואו אפליקציה ואו קופון ואו ואו ואו….והשיווק יכול להיות  למי שחבר שלך או למי שלא חבר שלך או לחבר של חבר שלך ….או למי שנכנס לאתר שלך אבל לא רכש בסוף …..בטווח גילאים שאתם בוחרים, לאנשים  שמפרסמים אירועים ולא מפרסמים אירועים …כל כך הרבה פרטים שיכולים לייצר יצירתיות שיווקית מדהימה.. עולם בלתי רגיל של אפשרויות שאפשרי לגלות אותו רק אם מנתחים את כל האפשרויות באופן אנליטי ומוקפד.

שלכם בהשראה,

בלה

הבלוג איננו תחליף ליעוץ או המלצה

הפניה בלשון זכר היא מטעמי נוחות בלבד

כל הזכויות  על סדרת הבלוגים  - שמורות לבלה בלייכר 

עוד מהבלוג של בלה בלייכר

תצוגה מקדימה

לראות יותר ויותר ויותר ויותר ...

  למה החלטתי להתחיל להזמין חתולות ל"שבת" (חלב....)   לפני חצי שנה כאשר נכנסה לה חתולה לקליניקה שלי כאורחת קבע.  אסטרונאוטית שכמוני לא שמה לב. וכך חזרתי בתום סוף שבוע ארוך לקליניקה שכולה הייתה הפוכה ומבולגנת. "גנב"...

תצוגה מקדימה

שבוע הספר זה יום ההולדת השני שלי

עוד מעט מתקרב שבוע הספר. וכל שנה אני מאוד מתרגשת מהשבוע הזה במיוחד.  שבוע של מסיבות וחגיגות  לסופרים ולספרים.  תמיד רציתי להיות סופרת.  חשבתי שאכתוב מחזות כי הפלגתי...

אזעקה

 והעיקר לא לפחד כלל ... בין אזעקה לאזעקה מצאתי את עצמי פוחדת מהפחד.  אני שמשתמשת בטכניקות רבות ועושה ניסויים על בן אדם  (הכוונה על עצמי :) ) . בטיפולי שיניים עם רבע זריקת הרדמה –  אני  מצליחה להוסיף שלושת רבעים  הנוספים של...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה