הבלוג של גלריית בבלי

גלריית בבלי

בלוג העיצוב והאמנות של פארק בבלי, תל אביב.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מפברואר 2014

האם עלינו לעודד את בנותינו להפוך לאדריכליות? באירוע של עמותת האדריכלים בפארק בבלי, שנערך לרגל יום האישה, סבורים שכן: התכונות שאופייניות לנשים הופכות אותן לאדריכליות טובות יותר וסביבתיות יותר

11/03/2014

זה היה ערב חמים של חורף קיצי במיוחד. ענן האובך שנחת על העיר בשבוע שעבר צבע את השמיים בוורוד וסגול לאורן של קרני שמש אחרונות, ויצר את התאורה המושלמת לאירוע קבלת הפנים האקסקלוסיבי והנשי במיוחד שנערך בפארק בבלי ביום חמישי האחרון.

פארק בבלי (צילום: אבישי פינקלשטיין)אירוע קבלת הפנים בפארק בבלי. אווירה נשית 

הפארק הפורח, שקם כאילו יש מאין אבל באופן משונה נדמה שתמיד היה קיים שם, יוצר כמעין שלוחה טבעית של פארק הירקון הסמוך. כבר בכניסה לפארק נוצרת התחושה של הגעה ליקום מקביל. קשה להאמין שבמרחק יריקה מציר התנועה המרכזי של דרך נמיר מתקיים עולם קטן ושקט כזה, שכולו פסטורליה רכה ומזמינה: ספסלים נטועים בין השבילים המתפתלים, צמחייה טרופית בצדי הדרך וקוביות זכוכית שפאותיהן לוכדות את קרני השמש האחרונות ובתוכן מוצבות יצירות אמנות מעוצבות שכמו צמחו מתוך האדמה עצמה.

ספריית הזכוכית בפראק בבלי. פסטורליה ירוקה בלב הכרך הסואן

.

במוקד האירוע עמדה קבלת פנים לשלוש אדריכליות מובילות שהגיעו לישראל על מנת להשתתף בסימפוזיון השנתי של עמותת האדריכלים, שהתקיים למחרת בתיאטרון חולון כחלק מ”פסטיבל אשה”:

הראשונה היא פרופ’ גוונדלין רייט מאוניברסיטת קולומביה  http://www.gwendolynwrighthistory.com)/)  

השנייה היא כריסטיאן שמוקלה-מולר Cristiane Schmukle Mollard)), בין השאר הממונה על המונומנטים הלאומיים של צרפת

השלישית היא נטלי רוזנצוויג הישראלית מ-Rare  אדריכלים, שמלמדת בלונדון ומתמחה בתכנון סביבות עכשוויות מפתיעות בקונטקסט היסטורי.

כותרת הסימפוזיון, שמתקיים זו השנה השמינית לרגל יום האישה, הייתה “שימור וחדשנות / אדריכלות / נשיות: אדריכליות משמרות ומחדשות את המרחב הפיסי העכשווי”.

bavli2_collage_650מימין: נטלי רוזנצוויג, כריסטיאן שמוקלה-מולר וגוונדלין רייט 

.

אוצרת הכנס, אדריכלית בתיה סבירסקי-מלול, מפרטת: “השתלבות השימור באדריכלות ועיצוב עירוני חדשני היא משימה לא פשוטה הדורשת מגוון תכונות ויכולות. אנו מאמינות כי התכונות האופייניות לנשים, כגון הכלה וכבוד למרחב הקיים, רגישות לניואנסים ולפרטים, ותפיסה פרקטית ורב תחומית, ממקסמות את הפוטנציאל שלהן כאדריכליות בתחום העוסק במדרג של התמודדויות תכנוניות”.

פארק בבלי (צילום: אבישי פינקלשטיין) האדריכלית בתיה סבירסקי-מלול (משמאל) עם אשת יחסי הציבור הילה רהב ופרופ’ מיכה לוין 

.

לא היה זה מקרה, אם כך, שקבלת הפנים נבחרה להתקיים דווקא בפארק בבלי. הפארק, שתכננה האדריכלית גל נאור, הוא פארק מגורים ייחודי שחרט על דגלו השתלבות טבעית בסביבה תוך התחשבות בצרכי הקהילה. הפארק, שמתוכנן להוות מעין שלוחה לריאה הירוקה של פארק הירקון, כולל מעל 100 דונמים של שטח טבעי שבתוכם ישתלבו 6 מגדלי מגורים ומרכז מסחרי לרווחת התושבים.

פארק בבלי (צילום: אבישי פינקלשטיין)האדריכלית גל נאור, מתכננת פרויקט פארק בבלי, באירוע של עמותת האדריכלים

.

שוחחנו עם נאור, שהיתה הדוברת המרכזית באירוע, ושאלנו אותה על נשיות, על שילוב האדריכליות במקצוע שנחשב לגברי, ועל ההשראה לתכנון פארק בבלי.

- למה לדעתך אין הרבה נשים אדריכליות?

“אני חושבת שיש עלייה משמעותית באחוזי הנשים שלומדות בפקולטות לאדריכלות. אני בתחום כבר 15 שנה וכבר כן מבחינה בשינוי בהלך הרוח. אני רואה שנשים מקבלות יותר ביטחון והן יותר נינוחות להביא את האני האמיתי הנשי באדריכלות. זה תהליך איטי וצריך להמשיך בו כל הזמן. אנחנו צריכות לקבל את המקום שלנו ללא צורך להתנצל”.

- האם אפשר לאפיין אדריכלות נשית?

“אני רואה עבודות של אדריכליות מסביב לעולם. העבודות הן מרעננות ומקסימות, רואים שיש איזה רוגע והשתחררות. לנשים יש כישרון להיות ערניות לסביבה ולתכנן בתים ‘אינסייד אאוט’ – לקבל, להכיל את הסביבה ולספוג אותה גם בתהליך התכנון”.

- ואיך זה בא לידי ביטוי בתכנון פארק בבלי?

“פארק בבלי הוא קודם כל קהילה. קודם כל הקשבה לצרכים של אנשים, לדרך שבה הם היו רוצים לחיות. הרעיון הוא קודם כל להרגיש את הסביבה, את המקום, את הקהילה, את האנשים. זאת בנייה ירוקה אמיתית, אנחנו מחוייבות למצות את הפונטציאל, לעשות את זה אחרת”.

- מה היה כאן קודם?

“תכנון הפרויקט התחיל למעשה כבר ב-1987 על ידי האדריכלים משה צור ויצחק ישר ז”ל. כשאני הגעתי לכאן ב-2005 מה שראיתי היה שדה ענק של חרציות. זה חימם לי את הלב. כבר בתב”ע (תוכנית בניין עיר) דובר על רצף ירוק, על הצורך והרצון לחזק את הירוק ההמשכי. להקים שלוחה של פארק הירקון. הייחודיות של הפרויקט היא ההקמה הראשונית של הפארק, שמתוכו ינבטו המגדלים, שבסופו של דבר יתפסו רק 20% מהשטח כולו”.

- איזו סביבת מגורים את רוצה ליצור?

“אנשים כמהים לקהילה. חשובה להם הסביבה, לפני שהם מסתגרים בדל”ת אמותיהם בתוך דירה. הם רוצים להישאר בעיר אבל לראות ירוק מסביב, לחוות טבע, להיות חופשיים להסתובב. גלריות העיצוב השקופות, הספריה – אלו מקומות לקהילה, כבר עכשיו יש כאן מפגשים כל הזמן”.

- וכמה מילים לרגל יום האישה:

“אני מעודדת נשים להיכנס למקצוע האדריכלות. אני רואה בזה העצמה נשית, ומרגישה שבשנים האחרונות יש יותר ביטחון. אנחנו מרשות לעצמנו יותר, מצליחות להוציא דברים מיוחדים, שופכות רוך נשי לעולם גברי, ואני חושבת שזה דווקא נעים להם”.

מאת: קרין לויט פרידריך/ צילום: אבישי פינקלשטיין

עוד מהבלוג של גלריית בבלי

תצוגה מקדימה

המעצבים: הדור הבא

כותבת: אודית לורן בלקין כמו בכל שנה בחודש יולי, גם השנה, ולמרות המצב הביטחוני והמורלי הקשה, הציגו בוגרי בתי הספר לאמנות ועיצוב את תערוכות הגמר שלהם. הסטודנטים במחלקות השונות, החל באדריכלות, דרך עיצוב תעשייתי ועד עיצוב...

תצוגה מקדימה

אופניים: הטרנד שסחף את העולם

 מאת: שרון דובז'ינסקי מי מאיתנו לא זוכר את חוויית לימוד הרכיבה על אופניים בתור ילד. גלגלי העזר, הנפילה, ההצלחה, החופש! נראה כי ישנה איזו תמימות בכלי הזה, שקיים למעלה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ללבוש איסי מיאקה בחולון

מתוך התערוכה "קיפולים" במוזיאון העיצוב חולון. צילומים: Itay Benit כותבת: אודית לורן בלקין חזאית הטרנדים והאוצרת ההולנדית לי אדלקורט חוזרת למוזיאון העיצוב בחולון ומציגה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה