הבלוג של גלריית בבלי

גלריית בבלי

בלוג העיצוב והאמנות של פארק בבלי, תל אביב.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מפברואר 2014

שיטוט מצולם בין מבחר קטן מן הפארקים והגנים הפזורים במטרופולין העסקים והבילויים העמוס ביותר בישראל

25/08/2014

על אף התדמית שעלולה להיות לתל אביב, של עיר אפורה וסואנת, עם יותר מדי מכוניות ובניינים ופחות מדי מקומות חניה, מי שמכיר היטב את העיר יודע שהפינות הירוקות הרבות הפזורות בה מהוות חלק בלתי נפרד ממרקם החיים היומיומי של התושבים.

אין כמעט שכונה בעיר שבה לא נמצא לפחות גינה אחת ירוקה, פינת חמד מוצלת ובה ספסלים, עצים ופרחים, לפעמים דשא ומתקנים לילדים, לפעמים מקום מגודר שבו כלבים יכולים לרוץ חופשי ולשחק ובעיקר – פינה שמשמשת מקום מפגש קהילתי ושכונתי שבו תוכלו למצוא, כמעט בכל שעה ביום, אמהות עם עגלות, קשישים עם מטפלים, ילדים מתרוצצים ומשחקים או משפחות שלמות שיושבות על הדשא ונהנות מהשקט והשלווה.

מגוון הגינות הפזורות ברחבי העיר הוא עצום ומדהים. ישנם גנים גדולים ומוכרים שאין איש שאינו מכיר, אבל גם תל אביבים ותיקים מתפלאים למצוא אותן מדי פעם, אותן גינות קטנות שנחבאות בין הבתים ומאחורי השבילים, מסתתרות ומוכרות רק לאנשי השכונה.

הנה מבחר ממש קטן מהגינות היפות בעיר:

גן מאיר, שמחבר בין רחוב המלך ג’ורג’ ובין רחוב טשרניחובסקי, הוקם ב-1944. הגן מפורסם בין השאר בזכות המרכז הגאה, תיאטרון “מלינקי” ובית הקפה “לנדבר” השוכנים בגבולותיו. זהו כנראה הגן עם האוכלוסיה המגוונת ביותר בעיר: בבוקר תוכלו לראות בו סבתות ומטפלות עם עגלות, אחר הצהריים הורים צעירים בעשרות, מלווים בהמוני ילדים קטנים בגן השעשועים שבפינה, לקראת ערב יבואו בעלי הכלבים עם חבריהם ההולכים על ארבע שאוהבים להשתולל בחלק המגודר המוקדש להם ובשעות הערב המאוחרות והלילה הופך הגן למשכנם של בני נוער פאנקיסטים ושאר טיפוסים צבעוניים שפוקדים את הספסלים והשבילים.

בבלי גינות גן מאיר. צילום:  Majento

בבלי גינות גן מאיר. צילום: Achi Razגן מאיר. צילומים: Majento ,Achi Raz

פארק הירקון, הריאה הירוקה הגדולה ביותר בעיר, משתרע על פני כ-3500 דונם על גדותיו של נחל הירקון. הפארק מחבר בין רחוב אבן גבירול במערב ובין אצטדיון רמת גן במזרח, והוא הוקם ב-1951 כיוזמה של ראש העירייה הראשון של תל אביב, מאיר דיזנגוף. ב-1982 ניתן לפארק השם הרשמי “גני יהושע”, על שמו של ראש העיר בשנים 1969-1974. בין מגוון הפעילויות הרחב שמציע הפארק לקהילה אפשר למצוא את הרכבת המפורסמת לילדים, שיט באגם על סירות מנוע או פדלים, את תיאטרון הבובות הוותיק שמציג מדי שבת ואת הצפארי. דרך הפארק עוברים מסלולי הליכה מסודרים ושבילי אופניים מסומנים ולאורך כל שעות האור תוכלו למצוא בהם חובבי פעילות וספורט צועדים במרץ או מדוושים. זו גם פינת חמד מושלמת לפיקניקים, ועל כך יוכל להעיד יום אחד בשנה – יום העצמאות כמובן – שבו לא נותרת פיסת דשא פנויה שעליה לא התמקמה משפחה עם מנגל.

פארק הירקון בבלי גינות. צילום: Amir Yalon

בבלי גינות, פארק הירקון. צילום: Shlomi Fishפארק הירקון. צילומים: shlomi fish ,Amir Yalon

גינת ירושלמי היא אחת הגינות בשכונת בבלי – בין הירוקות שבשכונות תל אביב שמדרום לנחל הירקון. בבלי נחשבת לשכונה ה”שכונתית” ביותר בעיר, וזאת בזכות המיקום הייחודי שלה שמבודד אותה מכבישי מרכז העיר הסואנים מחד, אך משאיר אותה בלב העניינים מפאת הקרבה לשאר חלקי מרכז העיר מאידך. הגינה צמודה לשטח בית הספר היסודי “בבלי-ירושלמי” ומכילה מגרשי ספורט ושטחי משחק ופעילות לתלמידים ולילדי השכונה, בשעות הלימודים וגם אחר הצהריים. מלבד פעילויות שונות כמו חוגים ומשחקי כדור, משמשת הגינה כמקום מפגש קהילתי למשפחות הרבות המתגוררות בשכונה ולאורך כל שעות היום אפשר לפגוש בה ילדים בכל הגילאים רצים ומשחקים, אימהות רבות לתינוקות ותושבי השכונה בכל הגילאים שבאים להתרענן על הספסלים הפזורים בה, מתחת לצל העצים הירוקים.

בבלי גינות. ירושלמי בבלי. צילום: רביד גולדשטיין

בבלי גינות. ירושלמי בבלי. צילום: רביד גולדשטייןגינת ירושלמי בשכונת בבלי. צילומים: רביד גולדשטיין

גן פייר ז’ילבר הוא מהוותיקים שבגני שיכון למד – שכונת מגורים השוכנת מצפון לנחל הירקון, בין רמת אביב לכוכב הצפון, הגובלת בשדה דוב ממערב. שיכון למד, או תוכנית למד, הוקמה בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת, ושמה נגזר, ככל הנראה, משמה של תוכנית בניין לאיזור עבר הירקון שנהגתה עוד בימי המנדט הבריטי וכונתה PLAN L (אשר תורגמה ל”תוכנית ל’”). הגן משמש כיום כמקום מפגש לילדי השכונה הרבים, בו בין השאר מתקיימות הפעילויות של שבט הצופים “אופק” השוכן בקרבת מקום.

 בבלי גינות. גן פייר ז'ילבר שיכון למדגן פייר ז’ילבר בשיכון ל’

גן קריית ספר משתרע על שטח של כ-12 דונם בין הרחובות יהודה הלוי, סעדיה גאון, וילסון ולינקולן שבלב תל אביב. הגן, שכיום משמש כמקום מפגש ירוק ומוצל לתושבי השכונות הסמוכות, עמד במשך מספר שנים בלבו של מאבק תושבים עיקש אל מול העירייה, שאישרה את הקמתו של חניון בשטח האמור. החל מיולי 2008, אז קיימו התושבים פעולת גרילה ונטעו על דעת עצמם כ-60 עצים כדי לקבוע עובדות בשטח ולהפסיק את בניית החניון, קיימו פעילי השכונות פעולות מחאה על בסיס שבועי, ובהן נטיעות של עצים ופרחים, הופעות, פיקניקים קהילתיים ומופעי אמנות. במרץ 2013 נפתח הגן לציבור לרווחת המשפחות הרבות שמתגוררות ברחובות הסמוכים לו.

 בבלי גינות. קרית ספר. צילום: Zachi Evenorגן קרית ספר. צילום: Zachi Evenor

הגינה בשכונת רמת אביב ג’ גובלת במרכז המסחרי “שוסטר”, שבסמוך אליו ממוקם גם המרכז הקהילתי “רוזין”, המשמש את ילדי השכונה הרבים כמתנ”ס, כאולם למופעים וכספריה. השכונה, שהתחילה כשלוחה צפונית של רמת אביב, התפתחה במהלך שנות ה-80 וה-90 ונבנו בה רבי קומות ומגדלי יוקרה, ובעשורים האחרונים נודע שמה כאחת היוקרתיות שבשכונות עבר הירקון, בין השאר בזכות אופרת הסבון “רמת אביב גימל” ששודרה בין השנים 1995-2000. גינת רמת אביב ג’ מטופחת וירוקה כשאר שטחי השכונה, ומשמשת כמקום מפגש לחיי הקהילה של התושבים שחיים בכ-4500 יחידות דיור הפזורים בה.

 בבלי גינות רמת אביב ג'. צילום: Shlomi Fishהגינה ברמת אביב ג’. צילום: Shlomi Fish

גינת דובנוב, הנושקת למוזיאון תל אביב, ספריית בית אריאלה והמשכן לאמנויות הבמה, ממוקמת ברחוב דובנוב בעיר ומלאה במדשאות רחבות ידיים, מתקני שעשועים לילדים, עצים וספסלים רבים. הגינה, הקרובה גם לבסיס הקריה התל אביבי, מארחת מדי צהריים גם חיילים רבים במדים, הבאים לנפוש בה בזמן הפסקות הצהריים. בשעות הערב מתמלא בית הקפה שסמוך לגן, “דובנוב 8″, ברבים מבאי בית ציוני אמריקה ותיאטרון צוותא, ובשעות היום אפשר למצוא בה ילדים בכל הגילאים, קשישים תושבי האיזור וסתם בליינים שמגיעים ללגום כוס קפה אחרי או לפני פעילות תרבותית.

בבלי גינות. דובנוב. צילום: רביד גולדשטייןגינת דובנוב. צילום: רביד גולדשטיין

עוד מהבלוג של גלריית בבלי

תצוגה מקדימה

האם אדריכליות נשים בונות טוב יותר?

זה היה ערב חמים של חורף קיצי במיוחד. ענן האובך שנחת על העיר בשבוע שעבר צבע את השמיים בוורוד וסגול לאורן של קרני שמש אחרונות, ויצר את התאורה המושלמת לאירוע קבלת הפנים האקסקלוסיבי והנשי במיוחד שנערך בפארק בבלי ביום חמישי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

המעצבים: הדור הבא

כותבת: אודית לורן בלקין כמו בכל שנה בחודש יולי, גם השנה, ולמרות המצב הביטחוני והמורלי הקשה, הציגו בוגרי בתי הספר לאמנות ועיצוב את תערוכות הגמר שלהם. הסטודנטים במחלקות השונות, החל באדריכלות, דרך עיצוב תעשייתי ועד עיצוב...

תצוגה מקדימה

אופניים: הטרנד שסחף את העולם

 מאת: שרון דובז'ינסקי מי מאיתנו לא זוכר את חוויית לימוד הרכיבה על אופניים בתור ילד. גלגלי העזר, הנפילה, ההצלחה, החופש! נראה כי ישנה איזו תמימות בכלי הזה, שקיים למעלה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה