הבלוג של גלריית בבלי

גלריית בבלי

בלוג העיצוב והאמנות של פארק בבלי, תל אביב.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מפברואר 2014

קולקציה חדשה של מעצב העל היפני מוצגת בימים אלו לראשונה במוזיאון העיצוב חולון, כחלק מתערוכה בינלאומית שמפנה תשומת לב מיוחדת למלאכות יד מסורתיות ולשימוש בחומרים בני קיימא

04/08/2014

בבלי קיפולים חולון. צילום: Itay Benitמתוך התערוכה “קיפולים” במוזיאון העיצוב חולון. צילומים: Itay Benit

כותבת: אודית לורן בלקין

חזאית הטרנדים והאוצרת ההולנדית לי אדלקורט חוזרת למוזיאון העיצוב בחולון ומציגה תערוכה חדשה בניחוח בינלאומי. התערוכה, “קיפולים, ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי”, מורכבת משני חלקים: האחד, קולקציה של מעצב האופנה היפני האגדי איסי מיאקה, שמוצגת לראשונה במסגרת מוזיאלית, ואילו בחלק השני, 60 מעצבים מקומיים ובינלאומיים מציגים עיצובים עכשוויים המייצגים מלאכות ביתיות בטכניקות משוכללות.

בבלי קיפולים חולון. צילום: Itay Benitדגמים של איסי מיאקה מתוך התערוכה

“כיום, כאשר אנחנו נמצאים על סף תחייתם של תהליכי ייצור משמעותיים, אנו עדים לדור של מעצבים צעירים החשים דחף להמציא מכונות משלהם או לשכלל מכונות קיימות, מתוך העניין בתהליך עצמו ולא רק בתוצר הסופי” אומרת אדלקורט.

נוסחאות לבישות

הקולקציה פורצת הדרך .5 132 של המעצב המשובח איסי מיאקה מוצגת בגלריה התחתונה של המוזיאון, ובה כ-60 מערכות לבוש שמודגמות על גבי בובות תצוגה דקיקות וקוקטיות. כל פריט בקולקציה הייחודית, שמכילה שמלות, חולצות ומכנסיים, מבוסס על בד בודד שמקופל לצורה דו ממדית והופך לפריט תלת ממדי ברגע שהוא נלבש. הקולקציה המרהיבה נוצרה במעבדת המציאות בסטודיו של מיאקה והיא תוצר של עבודה מאומצת של מדעני מחשבים ומהנדסי טקסטיל ותבניות, שהצליחו להמיר נוסחאות מתמטיות לכדי דגמי לבוש תלת ממדיים.

בבלי קיפולים חולון. צילום: Frdrique_Dumoulinמתוך הקולקציה של מיאקה

עוד על תהליך העבודה על הקולקציה של מיאקה אפשר לראות בסרטון המרהיב הזה

“הקולקציה, הנאמנה לרעיונות כמו ‘תחייה’ ו’יצירה מחדש’, היא עבודה של תקווה המביעה דאגות כלפי העתיד” אמר המעצב היפני, שפועל רבות בתחום העיצוב בר הקיימא. “תמיד התעניינתי בייצור בגדים לאנשים בעולם האמיתי. חשוב לייצר בגדים שיהיו שמישים לטווח ארוך ולא רק לעונה אחת או שתיים. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להמשיך לזרוק דברים בקצב כזה”.

בבלי קיפולים חולון. צילום: Itay Benitהקפלים של איסי מיאקה, מתוך התערוכה 

 כשתבקרו בתערוכה תוכלו להבחין מיד בקשר הישיר שבין הקולקציה של מיאקה לנושא הקיפולים. פריטי הלבוש האלגנטיים והמעודנים נראים בדו ממד ובתלת ממד כשהקפלים הנותרים עליהם מהווים חלק בלתי נפרד מהצללית, הגרפיקה והמרקם שלהם. “הקפלים של מיאקה הם הזהב שבו הוא משתמש” אומרת אדלקורט, “עקרון שינוי הצורה בה בחר הוביל אותו להשרות, לרחוץ, לקמט, לשרוף, להתיך, ליישן, לשחוק, לכווץ וליצור קפלים בכדי לגלות ממדים חדשים ולפתח דרך ייחודית הנותנת ביטוי לרוח הזמן”.

בבלי קיפולים חולוןאדלקורט. “אנחנו חברה פרומה”

אומנות עתידנית

בגלריה העליונה, הגדולה יותר, מוצגים פריטי ריהוט של כ-60 מעצבים מקומיים ובינלאומיים שעושים שימוש בשלל מלאכות מסורתיות מעולם הטקסטיל והאופנה באמצעים טכנולוגיים חדשניים, המאפשרים את התפתחותן ועיצובן של צורות חדשות.

התערוכה, שמחולקת למספר קטגוריות, מחברת נושאי עיצוב עכשוויים שמשקפים מלאכות מסורתיות ביתיות, בניסיון לשמר את הקשר עם האותנטי. מלאכות מסורתיות וטכניקות (בעלות שמות משונים למדי, בעיקר למי שאיננו מיטיב לכת בתחום העיצוב) כמו דיגום חופשי, קיפול, קפלול, יצירת שכבות, עיטוף, ליבוד, ריפוד, עבודת מחט, שימוש בסרטים, קפלול, מאחז ואפייה. אלו עוברות בידיהם של המעצבים תהליך של טרנספורמציה על ידי שימוש בטכנולוגיות חדשות וכך מאפשרות להם לייצר כמעט כל חלום שצץ בדמיונם.

 בבלי קיפולים חולון. צילום: meike hardeעבודה של meikeharde מתוך התערוכה

“יצירתם של קפלים וקיפולים בחומר מובילה להתהוותן של צורות חדשות וחדות יותר, יוצרת ארכיטקטורה חדשנית במרחב החיים, ומאפשרת לעצב ולתכנן עבור החברה” אומרת אדלקורט. “הקמטים במרקם ובחומר מסייעים בהעברת מסר של יופי צנוע. אנחנו מטליאים יחד פיסות בדים על מנת להעניק פן חדש לעיצוב רהיטים. סרטים מעוררים השראה ליצור מישורים ספירליים, בעוד שרקמות מעטרות את המשטחים שלנו. ליבוד וסריגה מחיים מחדש את העבר, וכן גם עיצוב סדרתי של קולקציית מוצרים”.

 בבלי. קיפולים. עבודה של Tokujin Yoshioka, Louisampbel, Kiki van Eijk Tokujin Yoshioka  ו-Louise Campbel Kiki van Eijk

בין המוצגים בתערוכה ניתן לראות את “כסא הטווס” של דרור בן שטרית העושה שימוש בקפלול שכמו מעניק חיוּת למוצר דומם. כמו כן ניתן לראות את “כסא הקשרים” של מעצב העל מרסל וונדרס ואת גוף התאורה “זרימת חוטי מתכת” של המעצב אריק לוי שעושה שימוש בעבודת מחט מעולם מלאכת היד לטובת עקרונות ייצור חדשים.

 בבלי קיפולים חולון. צילום: Itay Benit“הטווס”, דרור בן שטרית 

התערוכה היא תולדה של תחיית עולם מלאכת היד. המיאוס והשעמום שמעורר השוק הגלובלי והפחד מהפיכתה של החברה האנושית לווירטואלית, הובילו מעצבים ואמנים שונים ליצור עבודות המדגישות את הפן האנושי של תהליך הייצור, בהקשר של אורח חיים אחראי יותר. מלאכת היד, שהפכה לאחת התנועות המרכזיות של ימינו, מהותית להישרדותם של כישורים חשובים שעברו מדור לדור במשך מאות שנים ונמצאים כיום על סף הכחדה.

 בבלי קיפולים חולון. צילום: Itay Benitמתוך התערוכה

“אנו חברה פרומה הסובלת ממשבר סוציו-אקונומי מתמשך שגורם לבני אדם להיות מרוכזים בעצמם ולהיות עסוקים בהגנה עצמית. נדמה שהגיע הזמן לפעולה מתקנת שתשקם את האריג החברתי הפרום” מסכמת אדלקורט.

התערוכה “קיפולים, ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי” מוצגת במוזיאון העיצוב חולון. אוצרי התערוכה: לי אדלקורט ופיליפ פימאנו, נעילה: 25/10/14.

עוד מהבלוג של גלריית בבלי

תצוגה מקדימה

האם אדריכליות נשים בונות טוב יותר?

זה היה ערב חמים של חורף קיצי במיוחד. ענן האובך שנחת על העיר בשבוע שעבר צבע את השמיים בוורוד וסגול לאורן של קרני שמש אחרונות, ויצר את התאורה המושלמת לאירוע קבלת הפנים האקסקלוסיבי והנשי במיוחד שנערך בפארק בבלי ביום חמישי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

המעצבים: הדור הבא

כותבת: אודית לורן בלקין כמו בכל שנה בחודש יולי, גם השנה, ולמרות המצב הביטחוני והמורלי הקשה, הציגו בוגרי בתי הספר לאמנות ועיצוב את תערוכות הגמר שלהם. הסטודנטים במחלקות השונות, החל באדריכלות, דרך עיצוב תעשייתי ועד עיצוב...

תצוגה מקדימה

אופניים: הטרנד שסחף את העולם

 מאת: שרון דובז'ינסקי מי מאיתנו לא זוכר את חוויית לימוד הרכיבה על אופניים בתור ילד. גלגלי העזר, הנפילה, ההצלחה, החופש! נראה כי ישנה איזו תמימות בכלי הזה, שקיים למעלה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה