הבלוג של בת חן זוהר

batzohar

יחצנית עצמאית מבית שאן- פייסבוק: LIKE ME יחסי ציבור bat hen zohar

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מנובמבר 2013

בשנתי האחרונה ללימודי באוניברסיטה, נתבקשתי לכתוב כתבה לעיתון של הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה המעודדת משפטנים להתמחות בפריפריה. למרות שאינני בוגרת הפקולטה למשפטים עדיין, יש בי את ההבנה המקצועית ואת הקשר הרגשי לעידוד התמחות בפריפריה. מקווה שפוסט זה ישנה במקצת את הדעה על הפריפריה.

03/12/2013

על מה אתם חושבים שאתם שומעים את המילה פריפריה? חלקכם בודאי חושבים על ערי פיתוח נידחות, הגירה שלילית, מחסור בתעסוקה וכדומה. ישנן שתי אמיתות לדבר: האחת היא, שאנחנו תושבי הפריפריה חושבים על מקום מגורינו והולדתנו כמקום קטן, מחבק, שקט, פסטורלי עם אנשים חמים. האמת השנייה והעצובה היא, שאתם תושבי מרכז הארץ תל אביב רבתי שאתם שומעים את המילה פריפריה אתם לא רק חושבים על ערים כמו בית שאן, נצרת עלית וירוחם אתם גם חושבים על ערים כמו חיפה, קריות, חדרה ובאר שבע שעד לפני עשור היו ערי הדגל של ישראל וכעת הן נחשבות כ”פריפריה” כערים רחוקות, מנותקות ולא “איניות”.

מהי באמת הפריפריה? פריפריה הם ישובים אשר הוגדרו על הממשלה כבעלי מדד חברתי- כלכלי מסוים שהוגדר על ידי משרד הפנים, ישובים בעלי רמת איום ביטחוני גבוה, אזורים סמוכי גבול וישובים חדשים שהוקמו ב 5 שנים האחרונות. ישובים אלו הוגדרו כבעלי עדיפות לאומית במגמה להשיג את היעדים הבאים: עידוד פריסת האוכלוסייה בארץ והגדלת האוכלוסייה באזורי פריפריה, צמצום פערים והזדמנויות בין הפריפריה למרכז ושמירה וחיזוק החוסן לאומי באזורי פריפריה.

הבעיות בהגדרה זו,בלי להיכנס לסוגיות משפטיות מורכבות ישנה אם כך שתי בעיות: האחת היא, שישנן ערים אשר לא נכללים בהגדרה זו של הפריפריה כמו באר שבע, הקריות ואפילו חיפה שהן ערים וותיקות, ללא איום ביטחוני וגם לא נמצאות על הגבול ולמרות זאת תושבי המרכז רואים בהן כפריפריה ועדיין סובלות מבריחה של צעירים למרכז ומחסור בתעסוקה עתירת ידע וצווארון לבן ממש כמו ערי פריפריה כהגדרתן הרשמית. הבעיה השנייה היא, אם ישוב חדש שהוקם באזור כזה או אחר ובעל אוכלוסייה ברמה סוציו אקונומית גבוהה, אז גם הוא נחשב פריפריה וזכאי למענקים וההטבות להן זכאיות ערי פריפריה כהגדרתן הרשמית וזאת מכספי הציבור. אין לי לכך פתרונות קסם בצורת חקיקה כזו או אחרת הבעיה המרכזית המשותפת לכל ערי הפריפריה היא אותה בעיה: חוסר רצון של אנשי עסקים, חברות ויזמים מכל התחומים השונים: היי טק, מדע, פרסום, חשבונאות, עריכת דין וכדומה להתיישב בפריפריה. לעיתים עושה הרושם שהמדינה לא עושה מספיק על מנת לעודד התיישבות בפריפריה ופותרת את בעיית התעסוקה בהינף יד של “מדינה קטנה, נסיעה קצרה” אולם אין זה פשוט לצעיר שזה עתה סיים את לימודיו לנסוע בתחבורה ציבורית מסורבלת, אין זה פשוט להורה העובד לצאת מוקדם מעבודתו הרחוקה למקום מגוריו להספיק להוציא את ילדיו מהגן ואין זה פשוט למשפחה בכלל לשאת בהוצאות הדלק הגבוהות.

אם כך מהו הפתרון לכך? הפיתרון טמון בנו, בכולנו: בתושבי הפריפריה, בשלטון המקומי ובתושבי המרכז. על מנת לגרום לבעלי חברות ועסקים תושבי המרכז להתיישב בצפון ובדרום על ידי שינוי דימוי ויצירת תעסוקה עצמאית. כפי שהזכרתי לעיל, הצפון והדרום סובל מדימוי שלילי ולא תמיד נכון. עלינו התושבים ליצור דימוי טוב, כל אחד ואחת מאיתנו הוא שגריר של הפריפריה (ולהזכירכם גם תושבי חיפה ובאר שבע נחשבים “פריפריה”) בכל מפגש עם איש ציבור, תושב המרכז, איש עסקים ואפילו עם תושב עוזב לשוחח איתו, לשכנע אותו כמה טוב לחיות פה, כמה שליו ורגוע כאן ולמה כדאי לו להישאר כאן או להשקיע כאן.

אנשי הציבור בשלטון המקומי באשר אתם, אני קוראת לכם להפסיק להיות תלויים בממשלה ולפעול באופן עצמאי בעזרת שני אמצעים: האחד, ליצור מערך דוברות, הסברה וקשרי חוץ אשר יפעל לשנוי תדמית של העיר, יחזק קשרים עם ערים חזקות וישכנע בעלי חברות להתיישב בפריפריה ולא רק מהסקטור היצרני אלא גם הסקטור העליון (צווארון לבן). האמצעי השני הוא ליצור תעסוקה לתושבים על ידי התושבים עצמם: לעודד יזמות קטנה, לעודד אירועי תרבות ותיירות לחיצוניים ולעודד רכישה של המקומיים. ברגע שתהייה פריחה תעסוקתית, תהייה פריחה של התיישבות, חזרה של צעירים לערים וכלכלה חזקה. רק כך בעזרתנו ובעזרת השלטון המקומי נצליח להרים את הפריפריה ויצור שוויון הזדמנויות, פריחה ויציאה מהגדרת הפריפריה.

למה כדאי להתיישב בפריפריה? בגלל שפע של סיבות: כי בפריפריה ישנה שלוות חיים מדהימה: סביבת מגורים שקטה, שלווה וירוקה. ניתן לקבל איכות חיים במלוא מובן המילה, בית צמוד קרקע עם גינה במחיר שפוי, מערכת חינוך טובה יותר (חינוך לא תמיד נמדד על פי ציונים אלא גם לפי ערכים ואם אתם לא מאמינים לי תבדקו מהיכן הגיעו רוב חיילי הסיירות המובחרות), תשתיות טובות יותר, לא צריך לנסוע שעות ממקום העבודה למגורים “ולבלות” זמן רב בפקקים. מי שחלם לגדל את ילדיו במרחבים הפתוחים עם משחקי ילדות כמו של פעם בלי חשש לביטחונם זה המקום!, התעסוקה בפריפריה מאפשרת שעות עבודה גמישות ונוחות יותר המאפשר זמן איכות רב גם באמצע השבוע לבילויים, פנאי וזמן איכות עם הילדים. בנוסף והכי חשוב, תושבי הפריפריה מחבקים ומעריכים עסקים מקומיים בין היתר משרדי עורכי דין ונותנים להם עדיפות תעסוקתית כמו כן, בעוד שבמדינת תל אביב קיים שפע של עובדים במקצועות חופשיים, בפריפריה ישנו מספר מצומצם יותר של העוסקים בענף זה ולכן הם מתבלטים יותר ומוערכים יותר בקהילה. כך גם עורך דין הפעיל בפריפריה יבלוט יותר ויזכה יותר לחום מסביבתו מאשר עורך דין הפעיל במדינת תל אביב. בנוסף כיום יש את מגוון התרבות, הפנאי והבילוי בפריפריה- ממסעדות גורמה דרך הצגות איכותיים ועד רשתות הבגדים המוכרות. בנוסף לכך ישנם הטבות ומענקים וסיוע במציאת תעסוקה מהרשויות.

עוד מהבלוג של בת חן זוהר

Thumbnail

חתיכת ת\שיק- עשרת התיקים הכי מגניבים לחורף 2013- בת חן זוהר

10. ג'יל סאנדר- קבלי לייק על המקוריות של מיקום הידית 9. סלין- זו לא רפורמית עם טלית בדרך לבית הכנסת זה פשוט התיק של סלין ...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...