הבלוג של בתיה גלעדי

בתיה גלעדי

עדכונים:

פוסטים: 2

החל מיוני 2010

פורטיס משתתף באקס פקטור. האיש ששר “רד מעל מסך הטלוויזיה שלי” ואף יצא בעבר כנגד “כוכב נולד” לסוגיו, משתתף בריאליטי מוזיקלי. הלם ותדהמה בקרב צקצקני ישראל שלא מבינים כיצד יכול אדם למכור את נשמתו לכסף בשעה שהם בסך הכל אומרים כן לבוס שלהם, שגם הוא, עבד של איזה מיליונר

24/10/2013

פורטיס (צילום: הילה בר)פורטיס משתתף באקס פקטור. זאת עובדה. אני חוזרת: פורטיס משתתף בתכנית ריאליטי למציאת כישרונות מוזיקליים בתכנית טלוויזיה מושקעת ונוצצת במיוחד. האיש ששר “רד מעל מסך הטלוויזיה שלי” ואף יצא בעבר כנגד “כוכב נולד” לסוגיו, משתתף בריאליטי מוזיקלי. וואו. הלם ותדהמה בקרב צקצקני ישראל שלא מבינים כיצד יכול אדם למכור את נשמתו לכסף בשעה שהם בסך הכל אומרים כן לבוס שלהם שגם הוא, עבד של איזה מיליונר.

מודה, את השאלה הזו “איך יכול להיות שפורטיס משתתף בתכנית כזאת?” שאלה הבת שלי בת העשר שמעריצה את פורטיס יותר מכל דבר בערך. אבל זהו, שהיא בת עשר וכבת עשר העולם עדיין יכול להיות שחור או לבן. או שאתה בצד שלנו ואז אתה בטובים, או שאתה שם, ואז – מן הסתם, אתה שייך לרעים. משתף פעולה עם זרוע השטן, מכשיר את הרע בהתגלמותו.  אין צבעים נוספים, החלוקה ברורה – או שאתה כאן או שלוקחים אותך מפה. וזהו שלא כך. כי בעולם האמיתי כולנו לפעמים, משנים את דעותינו. בעולם האמיתי אמון נבנה על סמך דברים שעשית או לא עשית. בעולם האמיתי, לא באמת תולים אותך אם לא עמדת בכללים המצופים. בעולם האמיתי, צריך גם לשלם חשבונות ויודעים מה? אפשר לפנטז על פנסיה ואולי להגזים, על איזה חשבון טוב לילדים. ככה, כי מגיע לנו אחרי עבודה קשה.

לבת שלי אני אומרת את מה שאני אומרת לכולם: אם משתמשים במושגי מלחמה, חושך או אור – אז פורטיס בעצם ניצח. לא מכר את נשמתו, לא הפך לאדם אחר בשביל כסף, בטח לא ירד לזנות, כפי שהטיבו להסביר. פורטיס מהשוליים מצליח לעשות כסף מהמיינסטרים. אותו מיינסטרים שאנחנו תמיד אוהבים להגיד שהוא מציג בפנינו רק דברים לא איכותיים, מציף את חיינו בזבל ואל לנו, אלא להימלט מהאסון שמא ניחשף לזוהמה. לא ברור לי כיצד ניתן לקחת 35 שנות יצירה, להשליך אותה לפח ואז  לפצוח במסע קינה על מות האמת, הטרגדיה הנוראה; אנשים נורמליים נמצאים על מסך הטלוויזיה שלנו! והם מתערבבים עם אנשים שאנחנו אוהבים להגדיר כלא איכותיים, הו, האימה.

embedded by Embedded Video

אבל הפסקנו, רובנו, ללכת להופעות, ואם עשינו את זה, אז חיפשנו מבצע טוב או חבר שמכיר מישהו כדי שתהיה לנו הזמנה או הנחה טובה לפחות. הפסקנו גם לקנות אלבומים, כי הכל בחינם ברשת וכדאי שהמוזיקאים יבינו את זה ויתרגלו לעולם החדש! הפסקנו בעצם, לשלם להם, אם הם רוצים לשיר – שישירו – לנו אין כסף לכאלה הנאות! ובכל הופעה כזו, בכל אלבום שיוצא עובדת תעשייה שלמה, קבוצה גדולה של אנשים, כמה משפחות, שמחכות לגמור את החודש ולשלם חשבונות. אבל מה אכפת לנו בעצם? אנחנו רוצים את האמנים שלנו מיוסרים, נלחמים על העקרונות ושחלילה לא יראה כאילו הם נהנים גם מהכסף.
ופורטיס, האיש שעשה כאן מהפכה מוזיקלית של ממש, יישב לצד שירי מימון, משה פרץ ועברי לידר ויעשה כסף. והוא לא יעשה זאת  רק מהתכנית, הוא יעשה כסף כי פתאום, אותם אנשים שדווקא כן קונים כרטיסים להופעות  אבל עד כה הייתה להם דעה קדומה וברורה על פורטיס. דעה מוצקה וחדה גם אם לא ממש שמעו אותו, הם ידעו שהוא לא משלהם, הוא מהשוליים, הוא משוגע הוא לא זמר שהם יאהבו לשמוע, כי ככה לימדו גם אותם, לפעול על פי תבניות. ויודעים מה? הם הולכים לאהוב אותו. הם הולכים לאהוב אותו ולגלות שקיים סיכוי קטן שהם, בדיוק כמו מבקרי פורטיס העכשוויים, באו עם דעות קדומות.  לכו תדעו, אולי מישהו ממש יקנה אלבום או יזמין כרטיסים מראש להופעה מחוץ לטווח הקילומטרים ההגיוני של מועדון הבארבי. ואם זה יקרה,  שום תמונה עם שירי מימון או משה פרץ – שום מעבר לפרסומת, לא יקלקלו לי את ההנאה משיריו ומההופעות שלו.

הרי אחת התופעות הידועות בעולם המוזיקה בישראל, בטח לאמנים מסוגו, היא מעגלי הקהל. מעטים האנשים שנחשפים למוזיקה חדשה של אמן ותיק עם טייפ קאסט מסוים ומוציאים את היד מהכיס כדי לקנות כרטיס או אלבום.  האמן שיגיד שהוא לא רוצה להיחשף לעוד קהלים ישקר. בדומה לסופר שזקוק לקוראים כדי שיקראו את יצירתו, כך גם מוזיקאי זקוק לקהל. ואולי היום,  דווקא בשל העובדה שפורטיס כבר לא צריך להוכיח שום דבר, את האמנות שלו הוא עשה, את זעקותיו הוא זעק, את החדשנות הוא כבר הביא עוד לפני שידענו מה זה בכלל – דווקא עכשיו הוא מספיק בשל כדי להיחשף גם בפני קהלים שמעולם לא חשבנו שיאהבו אותו ואולי גם אותם אנשים שזוכרים אותו ואוהבים אותו, יקנו מראש כרטיס להופעה ולא יחכו לרגע האחרון, כי אולי יהיה איזה גרופון.

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של בתיה גלעדי

תצוגה מקדימה

והיום ילדים נלמד: אונס יכניס אתכם לכלא

"הם לא אנסים, הם אנוסים", אמר אברי גלעד בשידור חי בגלי צה"ל כאשר שוחח על פרשת אונס הילדה בת ה 12. למי שלא הבין הוא אף הסביר -  קרבנות של החברה בה הורים עובדים שעות עבודה רבות וקרבנות של האינטרנט. ואף מילה על הילדה שנאנסה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה