הבלוג של baruchbiniamin

baruchbiniamin

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מנובמבר 2015

“גבר” ו”אישה” ברוחניות הם מושגים פנימיים, שני כוחות שמתקיימים בכל אדם באשר הוא, גם אצל גברים וגם אצל נשים.

בני ברוך

אם כך, מהי משמעות הברכה “ברוך שלא עשני אישה” שמקוממת כל כך הרבה אנשים? מרצי בני ברוך מסבירים על הכוחות הפנימיים המניעים את האדם.

גבר מי שמתגבר
מטרת הבריאה היא להביא את האדם לאחדות עם הבורא, ולשם כך עלינו להתגבר על הטבע האגואיסטי שלנו, שאיתו נולדנו, ועל הרצון שלנו להינות בלי התחשבות באחרים. המילה “גבר” נגזרת מהמילה התגברות. המילה “אישה” היא צורתו של האגו האנושי לפני שמתחיל תהליך תיקונו. אין בכך כדי לפגוע בנשים חלילה, אלא שורש רוחני ארגון בני ברוך.

את התכונות האגואיטסיות שלנו אנו מתקנים טיפין טיפין, שלב אחר שלב, ובכל פעם, אחרי שאנו מתקנים תכונה מסוימת, נותנים לנו מלמעלה מדרגה חדשה של אגו גדול יותר, גס יותר, ותהליך ההתגברות מתחיל מחדש. הברכה “ברוך שעשני כרצונו” מתייחסת לשלב הזה בהתפתחות, בו אנו נמצאים במצב שנקרא ברוחניות “אישה” או “נקבה”, וכפי שאמרנו – המצבים האלה מתקיימים בכל אחד ואחת מאיתנו. אחרי שהצלחנו התגבר על האגו ולתקן אותו, בכל מדרגה ומדרגה, אנו נמצאים במצב של “גבר”, כלומר שהתגברנו על האגו, ואז אנו מברכים “ברוך שלא עשני אישה”, כלומר תודה שעזרת לי להתגבר על שלב נוסף.

אור וכלי
התכונה הזכרית היא תמיד התכונה הפועלת, הממלאה, ואילו התכונה הנקבית היא התכונה שיש בה חיסרון שצריך להתמלא על ידי פעולתו של הזכר. זהו השורש הרוחני, ואת תוצאותיו אנו רואים בכל פרט בטבע, אפילו בביולוגיה של האדם. ביחסים של האדם והבורא, למשל, הבורא הוא התכונה הזכרית, האור העליון הממלא את הבריאה כולה, והאדם הוא התכונה הנקבית, שיכולה לקבל בתוכה את האור. כדי לקבל בתוכנו את האור העליון בצורה נכונה אנחנו צריכים לתקן את התכונות האגואיסטיות שלנו, כאמור.

עבודת הלב
מכל האמור לעיל, אומרים בני ברוך, אפשר להבין כי כאשר אנו מדברים על תיקון רוחני פנימי ועל עבודת תיקון הלב, אין הבדל בין גבר לאישה וכולנו צריכים לעבור את אותו תהליך תיקון. תהליך התיקון הזה נקרא ברוחניות “קיום תורה ומצוות”.

הברכות המופיעות בסידור וצריכות להיאמר כל בוקר הן מנהג גשמי שיש לו שורש רוחני, כפי שתיארנו להלן. היום היהודי מתחיל בערב, עם שקיעת השמש. הבוקר, שבו נאמרת הברכה, הוא סופו של התיקון, שמתחיל בערב הקודם, הארת האור לתוך הכלי. אם עדיין לא התגברנו על האגו אנחנו אומרים “ברוך שעשני כרצונו”, ושמחים על עצם האפשרות לקשר עם העליון. אם כבר התגברנו על האגו, אנו אומרים “ברוך שלא עשני אישה”, כלומר שהצלחתי להתגבר ולקבל את האור בצורה טובה יותר.

את הסידור כתבו מקובלים, אנשים שכבר הצליחו לעשות את התיקונים הדרושים ולקבל את האור העליון במלואו, ואת ההלכות והמצוות הם כתבו מתוך ההשגה הפנימית, כביטוי חיצוני. ואת זה מדגישים בעמותת בני ברוך, אנו נוטים לשכוח.

עוד מהבלוג של baruchbiniamin

Thumbnail

האם אגואיסטים יכולים לאהוב?/ בני ברוך

האהבה חשובה לכל אחד מאיתנו, ובעצם אין לנו קיום ללא אהבה, אבל אהבה בצורה הנוכחית שלה אינה ממלאת אותנו, והיא אקראית, רנדומלית וברת חלוף. מרצי עמותת בני ברוך מזמינים אתנו למסע...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

שבת שלום כמעט/ בני ברוך

לוח השנה, הלועזי והעברי, נקבע בהתאם לסיבוב כדור הארץ: הימים והלילות נקבעו לפי סיבוב הכדור סביב עצמו, החודשים בהתאם לסיבוב הירח סביב כדור הארץ, והשנים לפי סיבוב כדור הארץ מסביב...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים