הבלוג של עו"ד יעקב בלס

עורך דין גירושין יעקב בלס

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מיולי 2018

עורך דין לענייני משפחה - מי הוא?

עורכי דין לענייני משפחה עוסקים בכל תחומי האישות והתא המשפחתי, המגיעים לפתחם של בתי המשפט לענייני משפחה או לבתי הדין הדתיים. על מנת להבין ולהכיר את עיסוקו של עורך דין לענייני משפחה, יש להכיר את תחום דיני המשפחה. במאמר זה נסקור: מהו תחום דיני המשפחה בישראל, נסביר על הערכאות העוסקות בדיני משפחה ועל מרוץ הסמכויות, שהוא מינוח הנוגע לאופן פעולת שתי הערכאות הנוגעות לאותו תחום משפטי, וכן על החלוקה ביניהן.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה.

דיני משפחה:

תחום דיני המשפחה, נכלל במשפט האזרחי ועוסק בנושאים הנוגעים לתא המשפחתי, הורות ומעמד אישי. להלן, חלק מהנושאים המוגדרים תחת תחום דיני המשפחה: נישואין וגירושין על פי דת, נישואים אלטרנטיביים והתרת אותם נישואים (ידועים בציבור, תעודת זוגיות, נישואים בחו”ל, חד מיניים וכדומה), נושאים הנוגעים לטרום נישואים (הסכם ממון והפרת הבטחת נישואים), שלום בית, הסדרת נושאים הקשורים לאלימות במשפחה, סיום קשר נישואים, חלוקת רכוש, משמורת ילדים, הסדרי ראייה, טובת הילד (אפוטרופוס, אימוץ, צו יציאה מהבית, תהליכי פונדקאות), צוואת וירושות (ירושה על פי דין, קיום צוואה, התנגדות לצוואה) ועוד.

ערכאות העוסקות בדיני משפחה:

מכיוון שדיני משפחה כוללים גם את הדין האישי, יש להכיר כי הדין האישי בישראל ליהודים, הינו על פי ההלכה היהודית, ובדתות אחרות – על פי כל דת. בנושאים מסוימים, ניתנת סמכות בלעדית לערכאה דתית, והיא בתי הדין הרבניים. לערכאה זו ניתנת סמכות בלעדית לדון בנושאי נישואין וגירושין, מכוח חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), התשי”ג–1953 (להלן:” חוק שיפוט בתי דין רבניים”).

מלבד סמכותו הבלעדית, יכול בית הדין הרבני לדון בכל נושא הקשור מטבעו לנושאים שבסמכותו הבלעדית. הדבר מכונה “כריכה”. במקרה כזה, נוצרת סמכות לבית הדין הרבני, לעסוק באותם נושאים שלכאורה לא הייתה לו סמכות לדון בהם. לרוב, יעסוק בנושאי מעטפת מהליך הגירושין המרכזי, כגון: חלוקת רכוש, משמורת ילדים, הסדרי ראייה, מזונות אישה ומזונות ילדים. הערכאה העיקרית העוסקת בדיני משפחה, הינה בית המשפט לענייני משפחה. זוהי ערכאה שנועדה לענות על הצורך בשופטים מקצועיים, בעלי הבנה בתחומים הרגישים הללו. ערכאה זו פועלת מכוח חוק בתי משפט לענייני משפחה, התשנ”ה–1995 (להלן: “חוק בתי משפט לענייני משפחה”).

“מרוץ הסמכויות”:

מאחר וקיימות שתי ערכאות שונות הנוגעות באותם תחומי משפט, הן בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה, ישנו נוהל לגבי הסמכות הנתונה לערכאות, לדון בבקשה. על פי הנוהל, הערכאה אשר אליה תוגש הבקשה, ראשונה בזמן – לה הסמכות. דהיינו, במידה ותוגש בקשה מהצד הנגדי, בערכאה השנייה בזמן, וזאת תדון באותו עניין, אזי החלטתה תוגדר “חריגה מסמכות” ויהיה ניתן לבטלה.

משום שמדובר בערכאות הפועלות בדפוס פעילות שונה, האחת על פי דין דתי הלכתי והשנייה לפי ערכי השוויון והדמוקרטיה, ישנו שוני בתוצאות ההחלטה באופן מהותי, ומכאן נולד המושג “מרוץ הסמכויות”. כל אחד מבני הזוג ממהר להגיש ראשון את התביעה בערכאה המטיבה עם נסיבותיו, על מנת להקנות סמכות לאותה ערכאה. התפיסה הרווחת בחברה היא שלגברים עדיף להגיש את בקשותיהם לבית הדין הרבני, משום שמעמד הנשים אינו שוויוני באותה ערכאה בנושאים מסוימים, ולרוב יש לגברים עליונות בדיונים המובאים שם.

נשים, לעומת זאת, ימהרו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, במטרה להוביל לשוויוניות וצדק על פי ערכים מודרניים התואמים את התקופה. חשוב לציין כי הסברה ובחירת הערכאות בצורה הזאת, אינן מוחלטות, שכן כל מקרה הוא לגופו ועל פי נסיבותיו. לכן, יש לבחור את הערכאה הרלוונטית בהתאם למקרה המובא.

סיכום:

תחום דיני המשפחה הוא תחום המערב אמוציות רבות, כחלק מעיסוקו – בעיקר בדיני נפשות. כמו כן, כל החלטה המתקבלת בתחום זה, היא בעלת משמעויות רבות על חייו של אדם, ובמקרה ויש כאלו – גם לחייהם של ילדיו. עורך דין לענייני משפחה, עם ידיעותיו ומקצועיותו בתחום, יוכל להכיל את התחומים הללו, אשר לעיתים משלבים קושי רגשי. כמו כן, הופעה וייצוג בבתי הדין הדתיים וכן בבתי משפט לענייני משפחה (שביניהן כאמור קיים שוני מהותי), מצריכים מהמייצג, הכרת דרכי ההחלטה בכל אחת מן הערכאות, וכך – קבלת החלטה שקולה הנוגעת לפנייה לערכאה הרלוונטית ביותר למצבו של הפונה, זאת בהתאם לנסיבותיו.

עוד מהבלוג של עו"ד יעקב בלס

תצוגה מקדימה

ידועים בציבור - מיתוסים

בישראל, בשונה ממדינות משפט מתקדמות, הדין האישי הינו דין דתי, כל בני דת על פי ההלכה הרלוונטית להם. אי לכך ובשל הגבלות דתיות כלפי חיתון זוגות שאינם עומדים בקריטריונים ההלכתיים, מוצאים עצמם זוגות שונים, נעזרים באלטרנטיבות...

תגובות

פורסם לפני 9 months
תצוגה מקדימה

משמורת והסדרי ראייה - להלכה ולמעשה

לאחר גירושין של הורים, או פרידה בין השניים, יש צורך ממשי וחשוב להסדיר את אופן גידול הילדים. אלא מה? בנושא זה "מתערב" המשפט הישראלי, במטרה לקיים את אמנת האג ואת עיקרה: שמירה על טובת הילד. זהו עיקרון מנחה, בכל הנוגע לקטינים...

תגובות

פורסם לפני 8 months
תצוגה מקדימה

גט

הליכי גירושין כוללים מספר רב של תחומים משניים, אשר מתמזגים יחדיו למונח אחד כולל, הנקרא "הליך גירושין". הליך גירושין כולל גם תביעת מזונות, גם תביעת משמורת ילדים והסדרי ראיה וגם תביעה לחלוקת רכוש משותף. הליכי גירושין...

תגובות

פורסם לפני 7 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה