הבלוג של azm

azm

עדכונים:

פוסטים: 18

החל מדצמבר 2013

עקב שביתת הנכים הגדולה שהתקיימה לפני כעשור, בחנה המדינה מחדש את אפשרויות הסיוע לשילובם של נכים ובעלי מוגבלויות בענפי התעסוקה השונים. מסקנות ועדת לרון הובילו לשינוי הדרגתי, ולמהפכה בהתייחסות החברתית והתרבותית של החברה והמדינה למגזר זה.

ההטבות בחוק להשתלבות נכים בעבודה

בעבר נדרש נכה שמצא עבודה לוותר על קצבת הנכות וההטבות הנלוות אליה, ובמידה שנכותו החמירה והוא נדרש שוב לקבל קצבאות היה עליו לעבור את כל הליך בקשת הזכאות מחדש. כיום, על פי חוק שוויון הזדמנויות בתעסוקה לאנשים עם מוגבלויות, נכה שמוצא עבודה עדיין שומר על זכויותיו, ואם הוא מרוויח משכורות שמתחת לשכר המינימום ההפרש יוענק לו מקצבת הנכות. יתרה מכך, גם למעסיק אדם נכה קיימת זכות לקבלת החזרים כספיים בגין התאמות שבוצעו במקום העבודה על מנת לשלב בו נכים. זאת למשל עבור התאמת מסך מחשב, מתן הכשרות אישיות לעובד, או רכישת רכב מחברת א.צ.מ עם התאמות למוגבלות הנכה. כך יצרה המדינה תמריצים חיוביים עבור מעסיקים וגם תמרצה את הנכים לצאת לעבודה.

מעבר לשוק החופשי

אם בעבר היה הפתרון להעסקת נכים מסגרות שיקומיות ומפעלים מוגנים, הרי שכיום גישה זו השתנתה והנכים מעודדים להשתלב בשוק החופשי. השתלבות זו מושגת באמצעות רצף תעסוקתי  המתחיל בשילוב הנכה בעבודה שיקומית בסביבה מוגנת, ומוביל לתעסוקה נתמכת בשוק החופשי באמצעות ליווי והכשרה מתאימים. בסיום ההליך יוענקו לנכה כלים להשתלב באופן מלא, וליהנות מיחסי עבודה רגילים בשוק החופשי.

שיפור אפשרויות הניידות של נכים

גורם נוסף התורם להשתלבות נכים בעבודה הינו שיפור אפשרויות ואמצעי הניידות שלהם. פתרונות אלו המסופקים על ידי חברת אצמ עושים לעיתים קרובות את ההבדל בין כדאיות העסקת נכים, לבין היותה משימה בלתי אפשרית.

השינוי בפועל בתעסוקת נכים במדינת ישראל

למרות השינויים בחוק, קצב השתלבות הנכים בשוק החופשי עדיין נמוך. הסיבה העיקרית לשינוי האיטי הינו תפיסה חברתית שקיימת בקרב מעסיקים וגופים הממשלתיים, ואף בקרב הנכים עצמם. גופים ממשלתיים נדרשים לשנות דפוסי התנהלות שהשתרשו במוסדותיהם במשך עשרות שנים, ולהיפתח לתפיסות חדשות. גם מעסיקים נדרשים לעבור את מחסום הרתיעה מפני העסקת נכים ובעלי מוגבלויות, להשתרר מהחשש כי מדובר בהעסקת צדקה שאינה כדאית לעסק, ולהבין  כי בעזרת התאמת סביבת העבודה והכשרות מיוחדות הממומנות על ידי המדינה יכול עובד נכה לתרום באופן שווה כמו כל עובד אחר. גם ציבור הנכים, ובעיקר המבוגר יותר, נדרש לשנות תפיסות שנשענות על האמונה לפיה הם אינם יכולים לתרום לחברה, ועל החשש כי יאבדו את זכויותיהם וקצבתם אם ינסו לעשות שינוי. לשם כך יש צורך במערך הסברה והכוונה לכלל המגזרים שמטרתו לשנות תפיסות וחששות קיימים, ולהחדיר את ההבנה כי שינויים אלו בהחלט אפשריים ואף ייטיבו עם החברה בכלל ועם הנכים בפרט.

עוד מהבלוג של azm

א.צ.מ למען ובשביל הקהילה

אחד התחומים בהם משקיעים בחברת א.צ.מ. מאמצים ניכרים מראשית הקמתה הוא התחום החברתי ולכן החברה מתנדבת ומשתתפת בפרויקטים קהילתיים רבי חשיבות. לקריאה נוספת ...

תגובות

פורסם לפני 6 years

השתלבות הנכים בשוק העבודה

כאשר התקשורת בישראל דנה בשוק העבודה, מקובל להזכיר מושגים כגון אבטלה, אחוז השתתפות בכוח העבודה, השכר הממוצע במשק וכיוצא באלה. מעט מדי עוסקים בשאלת מקומה של אוכלוסיית הנכים בשוק העבודה. נקודה זו מפתיעה שכן רמות התעסוקה של...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 6 years

השמיים הם לא הגבול - נכות

בימים עברו נחשבו נכים שהגיעו להישגים כיחידי סגולה וזכו להערכה ולהשתאות, אך כיום המצב שונה לחלוטין. למעשה, בפני ציבור הנכים פתוחות בימינו אפשרויות רבות לחיים מלאים ועצמאיים, עם נגישות למתחמים, יכולת לרכוש השכלה רלוונטית...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה