הבלוג של איילת נחמיאס-ורבין

איילת נחמיאס-ורבין

איילת נחמיאס-ורבין היא יו"ר תבליט פלסטיק; דירקטורית ויועצת בתחום הממשל התאגידי; עוסקת בפעילות ציבורית והתנדבותית.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מפברואר 2010

מדינת ישראל קמה כמדינת רווחה. מקום שאמור לשלב בין חלוציות המשתקפת לא אחת ביזמות הכלכלית, לבין היכולת של המדינה לטפל באלו שגורלם שפר עליהם פחות. בשבועיים האחרונים אנחנו שוב פותחים את העיתונים ומזדעזעים לקרוא על תנאי העבודה של העובדים הסוציאליים, ובעיקר על השפעת העומס המטורף על מידת היכולת שלהם לטפל במצוקה הגואה כמגיפה – לא פחות – בישראל. אז יזמות כלכלית – יש. רווחה? תלוי למי.

ואז נזכרתי שבמשך ארבע שנים לא שמענו על סכסוכי עבודה מצד העובדים הסוציאליים, לא איומים לפתוח בשביתות ולא היתקלות אינסופית במחסור בתקציבים (שעודנו קיים). וגם נזכרתי למה: למשרד הרווחה היה בעל בית. היה שר. במשך ארבע שנים ניהל השר יצחק (בוז’י) הרצוג משרד ממשלתי מהקשים ביותר שישנם, שבמהלך עשורים רבים היה רק תיק נוסף אצל אחד השרים, מעין סרח עודף. לפתע, הייתה כתובת אמיתית שניסתה לפתור, יחד עם אנשי הצוות המסורים שהביא איתו, את הבעיות המורכבות ביותר בחברה הישראלית.

מישהו באמת דאג

בשנות כהונתו כשר, היה ניסיון כן ואמיתי “לתפור” את השסעים החברתיים; ניסיון שגם אם לא צלח במלואו, את טביעות האצבעות ניתן יהיה להרגיש עוד זמן רב מכוח המינויים המקצועיים (רבים מהם של נשים, אגב) שביצע במשרדו ובגופים “קטנים” כמו הביטוח הלאומי. הוא ואנשי צוותו לא דיברו וליהגו על עקרונות כמו “חכות במקום דגים” וכו’, אלא חיפשו דרכים אמיתיות לייצר את החכות האלה- למשל במאבק לטובת אמהות חד הוריות: כיום, לאמהות חד הוריות אסור לעבוד במשרה שתכניס לכיסן יותר מ”סכום תקרה” של 2,000 ש”ח. אם ירוויחו למעלה מכך, תישלל מהן קצבת הבטחת הכנסה.המאבק נבלם. נחשו על ידי מי ? האוצר, כמובן.

במטרה לעודד יותר נשים לצאת לעבודה, קידם הרצוג מהלך של סיוע לאמהות של ילדים עם לקויות. עוד נושא קריטי, שאין בו עניין ציבורי. אפשר להמשיך בתיאור מהלכים נוספים שמבהירים כמה חשוב היה שמשרד הרווחה נוהל מתוך השקפת עולם חברתית בשלה, שאינה חוששת לגעת בפצעים החברתיים העמוקים ביותר, וגם בנושאים בעלי גוון חברתי עקרוני – כמו אימוץ על ידי זוגות חד מיניים, פונדקאות לחד מיניים ומענקי לידה למשפחות שזכו לילד כתוצאה מפונדקאות- דברים התורמים להפיכתה של ישראל למקום שנכון וכדאי לחיות בו.

לא פוחד ללכלך את הידיים

גילוי נאות: אני מכירה את בוז’י הרצוג 20 שנה. מאז ומעולם חשבתי שתדמית “הנסיך” שנקשרה בו עשתה לו עוול, ולא נמניתי עם אלה שהתפלאו מכך שלא חשש לדחוף את ידיו לתוך הביצה הטובענית של החברה הישראלית. בעיצומו של התפקיד, הוא אפילו הצליח לכתוב ספר המתייחס לגישתו הסוציאל דמוקרטית ולהציע רעיונות פרקטיים כיצד לטפל בבעיות העמוקות ביותר של מדינת ישראל. חשבתי שכבר רוויתי מספרי עיון/מצע שכאלה, עד שקראתי את ספרו: הוא מציע רעיונות- חלקם פשוטים, חלקם מורכבים ליישום – אבל רובם ככולם חיוניים בכל מנהיגות המבקשת לייצר חוסן אזרחי-חברתי, ולא להמשיך במתכונת שבה החוסן האזרחי מוזנח לטובת החוסן הבטחוני.

הוא מציע לייצר חיסכון לאומי-אישי לכל ילד כדי למנוע “עוני התורשתי” (הדבר נוסה בהצלחה בכמה מדינות), ליצור איזון ברווחיהם של פרויקטים מסוג “פינוי-בינוי” כך שהדיירים יוכלו ליהנות מהרווחים לצד הקבלנים, והוא אינו חושש להציע פתרונות חדשים בתחומי החינוך, מיסוי התורם לחלוקת הון אחרת והצלת מערכת הבריאות.

חברתי אמיתי

הרצוג, הוא מנהיג חברתי מזן חדש. גדל בקרב האליטות, אבל אינו חושש לייצר שיח אזרחי חדש שבוחן את המתכונת שבה התנהלנו עד כה ואת הבעיות שהיא ייצרה לאורך שנות קיומנו. ועכשיו, העובדים הסוציאליים ישבתו – וזוהי בעיה רב מגזרית, חוצת שכבות ואנשים. שוב, קשה להתקיים בתחתית שרשרת המזון החברתית – הגיע הזמן להבין ששם מצויות הסכנות האמיתיות לקיומנו. חבל שהיה שר שהבין זאת, ואינו שם. חייבת להיות דרך ליהנות שוב מהמנהיגות שלו.

עוד מהבלוג של איילת נחמיאס-ורבין

תצוגה מקדימה

זה מה שאני רוצה, להיות חברת כנסת

אני לא בטוחה שתוכלו להבין את ההחלטה שלי להתמודד בפריימריז. שוב. להתמודד. המילה הזאת, "להתמודד", שמתייחסת לאופן שבו אנחנו חווים ארועים מכוננים בחיים. 23 שנים אני בפוליטיקה והחלטתי להתמודד לראשונה רק לפני שנתיים. קמתי בוקר...

יש גבול?

יש גבול. באמת יש גבול - ואינני מתכוונת לתנועה שיש להניח שנופלת לגדר התנועות ה"מסכנות את קיומה של ישראל". בסוף השבוע האחרון הייתי תחת הרושם שכולם כתבו את כל מה שצריך. זעקו...

תגובות

פורסם לפני 9 years

לדאוג לעצמנו

בתחילת השבוע עמדתי בשעת בוקר בבורסה והקשבתי לאסתר לבנון, מנכ"לית הבורסה (ואישה מיוחדת), מדברת על המוטיבציה שלה להירתם ולתרום להעלאת המודעות...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה