הבלוג של איילת נחמיאס-ורבין

איילת נחמיאס-ורבין

איילת נחמיאס-ורבין היא יו"ר תבליט פלסטיק; דירקטורית ויועצת בתחום הממשל התאגידי; עוסקת בפעילות ציבורית והתנדבותית.

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מפברואר 2010

כשאני מסתכלת אחורה (בבהלה…) ומבינה שמאחורי כבר 20 שנות עבודה, אני מתקשה לברור את ההצלחות מהטעויות. זה לא כל כך פשוט לאישה ביקורתית להסתכל וליהנות מההישגים, אני תמיד מוצאת עצמי נתקעת במחשבות על הטעויות שעשיתי. היום אני יודעת לומר שהטעויות האלה היו מעכב קריירה אבל גם “סטרטר” לא רע לתיקון עצמי, לשיוט בשבילים שונים מכפי שצפיתי – ובעיקר הן חלק מהחיים. השאלה האמיתית היא (וסליחה על הקלישאה)  האם אנחנו יודעות להפוך את הלימונים ללימונדה.

החלטתי לשרטט כמה טעויות המוכרות לי באופן אישי וגם מחברים (חברים באמת – תפסיקו להיות ציניות כל כך! אני עושה טעויות אבל לפעמים גם נמנעת מהן!) והנה הן לפניכן לא לפי סדר חשיבות:

 1. אמביציית יתר. אמביציה היא חרב פיפיות – מצד אחד אי אפשר להצליח בלעדיה ומצד שני אסור להיות מונעות רק על ידה, משום שהיא עשויה להפוך לגורם מעכב במקום לווקטור. מסקנה: מחד לחשוב על האמא הפולניה ועד כמה האמינה בנו, ומצד שני להעיף אותה מהראש וליהנות מהדרך.
 2. לחשוב על התפקיד הבא יום אחרי שנכנסנו לתפקיד חדש. אמביציה כאמור היא דבר טוב, אבל להירגע ולמצות כל תפקיד לא פחות חשוב כמנוע להישגים וצמיחה אישית. מסקנה: לכל תפקיד יש בחיים שלנו תפקיד….
 3. לשדר תסכול החוצה. אין דבר יותר אנטי–יצרני מתסכול ובמיוחד כזה שמרגישים אותו. נכון יותר לחשוב איך פותרים את הבעיות, איך פורשים כנפיים, ולא נכון “לדמם” לתוך הארגון את חוסר שביעות הרצון. מסקנה: חושבים על פתרונות, הולכים לממונה, מנסים לייצר דברים חדשים ואם זה לא עובד… אולי הגיע הזמן לשנות מקום.
 4. לטוות קשרים רק עם חלונות גבוהים ולוותר על עמיתים ודרגים נמוכים יותר. קואליציה פנים ארגונית או רשת פנימית של כל אחד ואחת בנויה מכל הרבדים בארגון וגם מחוצה לו – עמיתים כפיפים ויועצים שהם מליצי יושר אינם פחות חשובים מסמנכ”ל שמעריך אותך. מסקנה: למצוא זמן לתת תשומת לב לכל ערוץ קשר בארגון ולייצר מפת עוצמה אישית.
 5. הדבר היחיד שהוא יותר גרוע מטעות מס’ 4, הוא מצב שבו לא בנית לעצמך נטוורק בכלל! העולם מבוסס על נטוורק ולכן המסקנה: פשוט לא להגיע למצב הזה ! (לנושא הנטוורק אקדיש טור מיוחד בקרוב).
 6. טעות אחרת היא ויתור על תפקיד שמעניין אותנו כי התואר לא מספק, כי המשכורת קצת יותר נמוכה וכו’. אל תטעו – אני לא חושבת שאנשים או נשים צריכים להסכים בכוח לכל עבודה בכל תנאי. עם זאת כל המחקרים מראים שבעוד כסף ותואר אינם מייצרים אושר, הנאה וסיפוק מעבודה מתגמלות גם רגשית וגם פיזית. מסקנה: תתחברו לאינטואיציה שלכם, לפני שאתם מסרבים לתפקיד (וגם לפני שאתן ממהרות לומר כן)
 7. אי מיצוי פוטנציאל התפקיד. הגענו לתפקיד. כבר אמרנו כן. ובכל זאת לא לילד הזה פיללתן. אז אפשר לוותר ואפשר לנסות לבנות אותו בצורה התפורה למידותיכן – יש אינספור אפשרויות להרחיב ולהעמיק משימות בכל ארגון, זה אמנם לא תלוי רק בנו אבל למידת הנחישות יש כאן מקום לא קטן. מסקנה: אתן כבר פה, לא ? אז בואו נהיה אלה שאמרו עליהן “זאת האישה שעושה את התפקיד”.
 8. כבר נמאס לכן? מיציתן? קיטרתן? איימתן לעזוב, אף אחד לא התרגש, ונשארתן? חייכו, אכלתן אותה ! נפלתם למלכודת הידועה יותר בכינוי if you want to shoot, shoot. מסקנה: אל תאיימו לעזוב אם אתן לא משוכנעות שזה מה שתעשו אם לא יקבלו דרישותיכן. זהו כלי שיש להשתמש בו במשורה or else…
 9. נגעתן-נסעתן או שברתן-שילמתן: יציאה מארגון צריכה להיות חכמה, אלא שמעטים האנשים שמקדישים זמן ומחשבה לדרך בה הם יצאו ממקום עבודתם. מסקנה: זוכרות שאמרנו שלכל תפקיד יש תפקיד ? אז תיפרדו יפה, תשמרו על קשרים ואל תשרפו גשרים.
 10. לא אחרונה (כי יש עוד מיליון טעויות, אבל להיום די !) וממש לא חביבה  – הנטיה במצבים רבים להשליך את האחריות לכישלון על אחרים במקום ללמוד היכן אנחנו שגינו או מתי יכולנו לפעול בצורה טובה יותר. מסקנה: אנחנו נייר הלקמוס של עצמנו – אם אנחנו לא נבדוק עצמנו, אף אחד לא יעשה זאת עבורנו. וחשוב יותר – בלקיחת אחריות יש עוצמה בלתי רגילה.
 11. לפחד. מסקנה: לא לפחד…..עוד יהיו זמנים לפחד בהם באמת.

עוד מהבלוג של איילת נחמיאס-ורבין

תצוגה מקדימה

זה מה שאני רוצה, להיות חברת כנסת

אני לא בטוחה שתוכלו להבין את ההחלטה שלי להתמודד בפריימריז. שוב. להתמודד. המילה הזאת, "להתמודד", שמתייחסת לאופן שבו אנחנו חווים ארועים מכוננים בחיים. 23 שנים אני בפוליטיקה והחלטתי להתמודד לראשונה רק לפני שנתיים. קמתי בוקר...

יש גבול?

יש גבול. באמת יש גבול - ואינני מתכוונת לתנועה שיש להניח שנופלת לגדר התנועות ה"מסכנות את קיומה של ישראל". בסוף השבוע האחרון הייתי תחת הרושם שכולם כתבו את כל מה שצריך. זעקו...

תגובות

פורסם לפני 9 years

לדאוג לעצמנו

בתחילת השבוע עמדתי בשעת בוקר בבורסה והקשבתי לאסתר לבנון, מנכ"לית הבורסה (ואישה מיוחדת), מדברת על המוטיבציה שלה להירתם ולתרום להעלאת המודעות...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה