הבלוג של איילת

נטורופתיה מגע חשיבה

נטורופתית, הרבליסטית קלינית, מטפלת באמצעות תזונה, עיסוי רפואי וכתיבה כתרפיה. מטפלת בעייפות ומתח, פיברומיאלגיה וכאב, איזון משקל, מיגרנות וכאבי ראש, מעי רגיש וחרדות. מעבירה הרצאות וסדנאות בנושאי תזונה נטורופתית וכתיבה... +עוד

נטורופתית, הרבליסטית קלינית, מטפלת באמצעות תזונה, עיסוי רפואי וכתיבה כתרפיה. מטפלת בעייפות ומתח, פיברומיאלגיה וכאב, איזון משקל, מיגרנות וכאבי ראש, מעי רגיש וחרדות. מעבירה הרצאות וסדנאות בנושאי תזונה נטורופתית וכתיבה כתרפיה.

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מאפריל 2015

child-666137_640

שינה היא שינוי במצב התודעה, בו משתנים רמת תפקודי הגוף, המטבוליזם, קצב הלב, טמפרטורת הגוף והפעילות ההורמונאלית.

בעיות שינה משפיעות על כשרים ותפקודים שונים. תפקוד קוגנטיבי כמו כגון קשב וריכוז, מצבי רוח והפרעות מצב רוח, מערכת החיסון והשמנה.

הפרעות שינה מהוות תופעה כלל עולמית נפוצה למדי.

שינה חשובה לשימור ושיקום המוח. השינה מסייעת לגיבוש, למידה וזכירה של הדברים שעשינו ושיננו במהלך היום, של מטלות ומידע חדש.

הפרעות שינה עלולות לפגוע בעיבוד נתונים וזמן תגובה במהלך היום וכך לגרום לבעיות בריכוז.

חשוב להדגיש שקיים שוני טיפוסי בין אדם לאדם במספר שעות השינה האידאלי, שיכול גם להשתנות בתקופות שונות בחיים. לכל אדם מתאים מספר שונה של שעות שינה ומספר זה משתנה במהלך החיים, בהתאם לגיל ובהתאם לתקופות ולצרכים המשתנים של הגוף.

אז מה עושים כשלא מצליחים להירדם?

פעילות גופנית
לרוב רצוי לא לבצע פעילות אירובית ממריצה המעלה דופק ולחץ דם כ2-3 שעות לפני ההכנה לשינה אבל ישנם אנשים שפעילות גופנית לפני השינה תסייע להם להירדם ביעילות ובמהירות, לכן כדאי לשים לב שיש מקרים כאלו.

תזונה וצמחי מרפא לשינה טובה
רצוי להפחית גם אכילה ושתייה מספר שעות לפני השינה, אך אם יש רעב מציק חשוב לשבוע ולא ללכת לישון בתחושת רעב חסרת מנוח.

יש מאכלים הנחשבים למקדמי שינה טובה והם מוגדרים לפי הרכב החלבונים וכמות הפחמימות המורכבות שמכילים.

כך גם במקרה של תחושת צמא מציקה, לשתות משקה חמים ומרגיע ללא קפאין. אפשר להכין חליטה של צמחי מרפא לשינה, צמחים שידועים כבעלי השפעה מרגיעה ומשרת שינה כמו חליטה פסיפלורה, מליסה או בבונג.

ארומותרפיה

ישנם שמנים אתרים הידועים כמרגיעים (לעומת שמנים אחרים הממריצים, משפרי מצב רוח וכדומה) אפשר להריח לפני השינה או לשים במבער כמה טיפות לבנדר כ15 דקות לפני השינה (להיזהר לא להשאיר דולק!), ניתן גם להכין תרסיס מדולל ולהתיז בקצה הסדין או בחלל החדר.

בנוסף, נסו ליצור שיגרה קבוע לפני השינה שתאותת לגוף ותכין אותו לקראת הכניסה למיטה כמו צחצוח שיניים, קריאה בספר, כתיבה, רחצה במים חמימים, מדיטציה, האזנה למוסיקה מרגיעה או כל דבר אחר שמרגיש מתאים.

רצוי לוודא שסביבת השינה מתאימה ונוחה ושאין בה הפרעות שונות כמו טמפרטורה לא מתאימה, רעשים שעלולים להפריע ממכשירים כמו טלוויזיה, מחשב או מכשירים דיגיטליים אחרים.

שימו לב לקשיחות מזרן וכרית מתאימה כדי שלא יווצרו כאבי גב או תפיסויות במהלך השינה. לאנשים רגישים יותר, גם טקסטורת הסדין יכולה להפריע ולגרום לחוסר נוחות משמעותי.

חשיפה מתונה לאור שמש במהלך היום יכולה לסייע לסדר את השעון הביולוגי. בנוסף, למתקשים להירדם כדאי לוודא שאין אורות מלאכותיים המפריעים לשינה, וכחלק מההכנות לשינה להנמיך את האורות המלאכותיים.

לסיכום, כדי לסייע לתפקוד יום-יומי יעיל כדאי ליצור מצב שבו שעות הירדמות ויקיצה קבועות והשעון הביולוגי קבוע ומסונכרן. רצוי ליצור סדר שינה קבוע ולהימנע ממריצים לפני השינה.

 

 

איילת ירושלמי נטורופתית – לפרטים נוספים [email protected]

עוד מהבלוג של איילת

Thumbnail

פיברומיאלגיה-אפשר להתמודד

המודעות לפיברומיאלגיה תופסת תאוצה בשנים האחרונות ועל אף האבחון המורכב, עמלים מטפלים ורופאים לנסות ולמצוא מזור או לפחות הקלה...

התמודדות עם עייפות - חלק א'

לאנשים המתלוננים על ירידות באנרגיה במהלך היום כדאי לסגל מספר שינוים תזונתיים שיכולים לעזור לשמור על רמה טובה של אנרגיה ועל ערנות במהלך היום. הגורמים לעייפות יכולים להיות, בין השאר: שינה לא מספקת, מחסור בנוזלים, אנמיה...