הבלוג של איה תמרי

ayatamari

יועצת לכלכלת המשפחה, מלווה משפחות ויחידים לניהול נכון ולצמיחה כלכלית. אמא ל-3 בנות, גרושה, סקרנית, אוהבת לקרוא הכל (כמעט) חובבת סדר ובהירות בכל דבר.

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מאוגוסט 2011

לא מזמן נתקלתי בפוסט של מישהי בפייסבוק שכתבה ש”אושר זה בגדים חדשים בארון”.
אני מסכימה עם זה חלקית – כיף לקנות בגדים חדשים. זה מאוד משמח. אושר? אני חושבת שזה משהו אחר לחלוטין.

מיד לאחר פרסום הפוסט החלו עשרות נשים להגיב אליו. חלק מהן כתבו שהן קונות בגדים ואז מסתירות באוטו מהבעל, מוצאות שעת כושר שהוא לא נמצא בבית ומכניסות לארון.

חלקן כתבו שאם הבעל שואל כמה זה עלה – הן לא אומרות את המחיר האמיתי או מספרות שזה היה במבצע ועוד כל מיני רעיונות יציריתיים.

היתה לי פעם חבר שהיתה ממש מכורה לרכישת נעלים, עשרות רבות של זוגות נעליים היו לה בארון.
היא סיפרה לי שהיא הולכת בקניון, רוכשת זוג אחד (או שניים), מכניסה לתא המטען באוטו ומחכה שבעלה יצא מהבית.
כשהוא היה שם לב שהיא נועלת זוג נעליים שהוא לה הכיר קודם והיה שואל אותה על כך היא היתה אומרת שאלה בכלל נעלים מהשנה שעברה.

נעלים

אני בכלל שואלת את עצמי איך הוא לא ראה בפירוט כרטיסי האשראי את ההוצאות האלה.
נדמה לי שזה סוג של משחק של שניהם – היא לא מודה שקנתה (אבל לרגע לא חושבת שהוא טיפש ולא מבין), הוא רואה כמה כסף יורד מחשבון הבנק ומבין, אבל לא עושה מזה עניין.
בכלל העניין הזה מנציח מן סטראוטיפ כזה – שהגברים מנהלים את הכסף והנשים מבזבזות אותו, בעוד בפועל במרבית משקי הבית הנשים מנהלות את התקציב ברמה היומיומית, אבל חוששות לעסוק בכסף.
חשוב שנשים ילמדו כיצד לנהל את הכסף, זה יחסוך בבתים מסויימים וויכוחים לא נעימים בנושא.

מחקרים מראים שיש 2 סיבות מרכזיות לויכוחים וגירושין – כסף וחינוך הילדים.
זוגות רבים אינם מנהלים שיח בנושא הכסף. כשחיים במינוס תמידי, אין תכנון של סדרי עדיפויות משפחתיים, אין שיח בנושא, כל צד מושך לרכישות שהוא רואה אותן כהכי חשובות (בגדים, גאדג’טים
או כל דבר אחר)
מנסיוני אני יודעת שאם מדברים על הכל, בעיקר על הכסף, לאן אנחנו מקצים את המשאבים שלנו, ומסכמים ביחד על תקציב, אין צורך להסתיר יותר, כל אחד יודע מה הגבולות ונמנעות מריבות רבות.

אז מה אתם יכולים לעשות?

1. לקבוע פגישה חודשית שבה אתם יושבים ומתכננים את התקציב לחודש הקרוב.
2. התקציב צריך לכלול את כל ההוצאות שלכם (כולל ארנונה, גז, חשמל וכו’). הקצו סכום ברור גם לרכישת בגדים.
3. להחליט ביחד על רכישות גדולות.
4. אם החלטתם שאתם צריכים לצמצם הוצאות – עשו זאת ביחד אבל קבעו כלל לפיו כל אחד מחליט בעצמו על צמצום הדברים שהם “שלו” (למשל – קוסמטיקאית, חבילת הספורט בכבלים, רכישת ג’אדטים וכד’).

פתחתי את הפוסט בכך שאושר בעיני הוא משהו אחר לחלוטין, אז זו ההזדמנות להזמין אתכם ליום עיון מרתק בנושא בלוגים – אושר – עושר ועסקים.

יום עיון 15215
את כל הפרטים תמצאו כאן.

איה תמרי,
יועצת ומאמנת לכלכלת המשפחה

http://ayatamari.co.il/

 

 

עוד מהבלוג של איה תמרי

תצוגה מקדימה

היום יומולדת

יש לי יומולדת. אני בת 48, לא מורידה רגע, לא מצניעה את הגיל. כל מה שיש לי הרווחתי ביושר. לא מתסכלת אחורה בחרטה. מרגישה שלמה עם עצמי. נתתי לעצמי מתנת יומולדת נהדרת, נסיעה של 8 ימים לבוסטון ולניו יורק – לבד, ביקור משפחתי וגם חופש...

תצוגה מקדימה

דברים שלמדתי מאמא שלי על כלכלת המשפחה

הפוסט הזה מוקדש לאמא שלי שנפטרה לפני שבע שנים. בדיוק ציינו את יום השנה לפטירתה. אמא שלי הייתה ניצולת שואה. למה אני כותבת את זה? כי הייתה לזה השפעה גדולה על ניהול הבית. צניעות: אנחנו 5 אחים, גדלנו בבית מגונן (לפעמים יותר מדי)....

תצוגה מקדימה

מחליפה עונות - קיץ - חורף

סיבוב קצר בקניון ביום שישי האחרון הבהיר לי שהחורף כבר כאן (וגם המבול שירד כשיצאתי משם). כל חלונות הראווה מלאים במגפיים ובגדי חורף רציניים, למרות שבכלל עדיין לא קר כל כך. אין כמעט אישה שלא שמחה לצאת לסיבוב שופינג עם פתיחת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה