הבלוג של איה תמרי

ayatamari

יועצת לכלכלת המשפחה, מלווה משפחות ויחידים לניהול נכון ולצמיחה כלכלית. אמא ל-3 בנות, גרושה, סקרנית, אוהבת לקרוא הכל (כמעט) חובבת סדר ובהירות בכל דבר.

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מאוגוסט 2011

אני נשאלת הרבה בסדנאות שאני מעבירה אם צריך לדבר עם הילדים על הכסף ואיך עושים את זה.

ראשית אני אומרת שחייבים לדבר איתם על הנושא. מניסיוני אני יודעת שלא מלמדים את הנושא בשום מסגרת. מעטים בתי הספר התיכוניים שמלמדים את התחום בצורה מסודרת. על כיתות נמוכות יותר בכלל אין מה לדבר.

אני מאמינה שאם אתן לילדי דוגמא אישית בהתנהלות נכונה ובשיח על הנושא, הם יפנימו וינהגו בצורה דומה כשיתבגרו. ילדינו רואים מה אנחנו עושים ונוהגים בדר”כ כמונו. מחקרים מראים שילדים גדלים והופכים להיות דומים בהתנהגות שלהם להוריהם, או הפוך מהם ב-180°. זוג שעשה אצלי תהליך ותכנן חתונה סיפר לי שההורים שלהם, משני הצדדים, התנהלו כל השנים בצורה גרועה וחיו מהלוואה להלוואה. השניים הבינו שהם עומדים לממן חתונה שלמה מהלוואות ומכסף שאין להם ובאו לייעוץ. הבינו שהם חייבים לשנות התנהגות שהייתה טבועה אצלם מהבית.

כהורים, יש לנו תפקיד חשוב, לדעת מה טובתם של ילדינו לטווח הארוך. ללמד אותם על כסף ולעזור להם להפוך לבוגרים עצמאיים הוא חלק מהתפקיד הזה. כולנו רוצים שילדינו יהיו בוגרים עצמאיים ומצליחים, גם מבחינה כלכלית, ולכן צריך לזרוע את הזרעים כבר בצעירותם. עצמאות כלכלית היא דרך שמביאה למימוש חלומות, להגשמה עצמית ולחיים איכותיים. כולנו רוצים זאת עבור ילדינו.

ילדינו חיים בחברת שפע וחשופים להמון פרסום ושיווק של כל השפע הזה. הם חיים בסביבה תחרותית שמודדת אותם חומרים ועפ”י מותגים והשגים.

ילדים וכסף

כשאנחנו מדברים עם הילדים על כסף אנחנו מקנים להם ערכים של איפוק, של הסתפקות במועט, של חיסכון ושל צניעות. אם נדבר איתם על הרצונות החומריים שלהם נוכל ללמד אותם לעשות סדרי עדיפויות: “אני יודעת שאתה רוצה גם קלפים, גם נעלי כדורגל וגם חולצה של קבוצת כדורגל אבל אתה יכול לבחור רק אחד מהם. איזה מהם אתה מעדיף?”.

בעולם של שפע כלכלי אנחנו מתבלבלים. פעמים רבות אנחנו בוחרים על פי העטיפה ולא על פי התוכן וזו ,לעיתים, בחירה ירודה ומבלבלת. התפקיד שלנו להדריך את הילדים במקומות הללו ולהראות להם – זה יותר יפה אבל פחות איכותי.
אפשר ללמד את הילדים שלנו לחסוך: ” אם תחסוך מדמי הכיס שלך סכום X  אני אשלים לך את החסר כדי שתוכל לקנות את משחק המחשב שאתה כל כך רוצה.

אני נתקלת בהרבה הורים אובדי עצות כי הילדים רוצים מותגים כמו שיש לחברים שלהם והם מרגישים שאינם מסוגלים לעמוד בקצב. מצד אחד אנחנו לא רוצים לקנות להם כל דבר ומצד שני אנחנו רוצים שהם יהיו מקובלים חברתית.

אז איך אפשר להתמודד עם זה?

הפתרון הוא די פשוט – להתחיל לתת להם דמי כיס, כבר מגיל 8- 9.
מה חשוב לקבוע מראש:

  1. סכום קבוע ומועד בו את נותנים להם דמי כיס – זה יכול להיות אחת לשבוע או פעם בחודש.
  2. איך קובעים את הסכום? – לפי היכולת הכלכלית שלכם.
  3. חשוב לשבת יחד עם הילד ולקבוע למה דמי הכיס משמשים (לבילויים עם חברים, למתנות לימי הולדת וכד’) וגם למה הם לא משמשים (אם אנחנו מחליטים שנממן את חשבון הטלפון הנייד ואת סעיף הביגוד למשל).
  4. להבהיר לילד  שאנחנו לא נותנים מקדמה “על חשבון” החודש הבא – הוא צריך ללמוד להסתדר עם מה שיש לו.
  5. להסביר להם על תכנון מראש, על קביעת תעדוף, השוואת מחירים וחיסכון.

ועוד כמה דברים חשובים:

  1. אל תתנו את מתן דמי הכיס בהתנהגות טובה או בהכנת עשיית שעורים
    למשל. דמי הכיס אינם תלויים בדבר גם אם אתם מאד כועסים על הילד
  2. אל תשלמו לילדים שלכם על עזרה בעבודות הבית. זה חלק מהחובות שלהם בקהילה בה הם חיים.
  3. עודדו את הילדים הגדולים יותר לצאת לעבוד (ביביסיטר, טיול עם כלב, עבודה בחופש הגדול וכד’).

עוד מעט חנוכה – תנו להם דמי חנוכה, זה חלק ממסורת החג. דברו איתם על מה לדעתכם יכולים דמי החנוכה לשמש, כדי שלא תמצאו את עצמכם מתווכחים איתם על בזבוז דמי החנוכה בדרך שלא לרוחכם.

והנה כאן משהו קטן על ההשפעה שיש לנו על הילדים שלנו.

איה תמרי,
יועצת ומאמנת לכלכלת המשפחה

http://ayatamari.co.il/

עוד מהבלוג של איה תמרי

Thumbnail

היום יומולדת

יש לי יומולדת. אני בת 48, לא מורידה רגע, לא מצניעה את הגיל. כל מה שיש לי הרווחתי ביושר. לא מתסכלת אחורה בחרטה. מרגישה שלמה עם עצמי. נתתי לעצמי מתנת יומולדת נהדרת, נסיעה של 8 ימים לבוסטון ולניו יורק – לבד, ביקור משפחתי וגם חופש...

Thumbnail

דברים שלמדתי מאמא שלי על כלכלת המשפחה

הפוסט הזה מוקדש לאמא שלי שנפטרה לפני שבע שנים. בדיוק ציינו את יום השנה לפטירתה. אמא שלי הייתה ניצולת שואה. למה אני כותבת את זה? כי הייתה לזה השפעה גדולה על ניהול הבית. צניעות: אנחנו 5 אחים, גדלנו בבית מגונן (לפעמים יותר מדי)....

Thumbnail

מחליפה עונות - קיץ - חורף

סיבוב קצר בקניון ביום שישי האחרון הבהיר לי שהחורף כבר כאן (וגם המבול שירד כשיצאתי משם). כל חלונות הראווה מלאים במגפיים ובגדי חורף רציניים, למרות שבכלל עדיין לא קר כל כך. אין כמעט אישה שלא שמחה לצאת לסיבוב שופינג עם פתיחת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים