הבלוג של איה תמרי

ayatamari

יועצת לכלכלת המשפחה, מלווה משפחות ויחידים לניהול נכון ולצמיחה כלכלית. אמא ל-3 בנות, גרושה, סקרנית, אוהבת לקרוא הכל (כמעט) חובבת סדר ובהירות בכל דבר.

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מאוגוסט 2011

התגרשתי לפני כ-6 שנים. אני עדיין זוכרת את הלילות ללא השינה לפני שהעזתי בכלל להעלות את רעיון הפרידה על דל שפתי. הייתי מוטרדת מאוד בעיקר בגלל 2 דברים – הראשון הבנות שלי ומה אני עושה להן (על זה בפוסט אחר)  השני היה הנושא הכלכלי.
למרות שעבדתי בעבודה טובה ומסודרת והרווחתי יפה, חששתי מאוד שלא אסתדר ושאתמוטט כלכלית.
זה היה הטריגר שלי ללכת וללמוד ניהול כלכלת המשפחה בצורה רצינית. הבנתי שהכל בידי ושאפשר לנהל כלכלית משפחה בעלת משכורת אחת (ומזונות).

תהליך הגירושין הוא תהליך לא קל מבחינות רבות, בעיקר רגשית וכלכלית. מנסיוני אני יודעת שהכי חשוב, בעיקר אם יש לכם ילדים, להניח את האגו והכעסים בצד (זה לא קל אבל חיוני לנפשם העדינה של הילדים…).
צריך לתת לזמן לעשות את שלו וככל שהזמן עובר העניינים הרגשיים מסתדרים.
רק בתחום הכלכלי, עדיף לא לתת לזמן לעשות את שלו – אם נמתין ולא ננקוט פעולות, המצב יכול להחמיר בקלות. חשוב להסתכל קדימה ולעשות מהלכים שימנעו טעויות שישפיעו על עתידכם הכלכלי.
אנשים רבים שמתגרשים חווים מצב שבו בבת אחת ההכנסות יורדות אבל ההוצאות אין משתנות ולעיתים הן רק גדלות.
אני יודעת שבתוך התהליך יש רצון גדול לפיצוי – את עצמי (כי נורא קשה לי עכשיו…) ואת הילדים (מסכנים מה עשינו להם…). הסטטיסטיקה מראה שנשים למשל “אוכלות” תוך כ-3 שנים את כל הכספים שאכלו מחצי דירה.

מי שקראה את אחד הפוסטים הקודמים שלי יודעת שאני חובבת סדר ובהירות. זה גורם לי להרגיש שאני יודעת מול מה אני מתמודדת.
כאן במיוחד חשוב לעשות סדר ולהסתכל קדימה לטווח ארוך ולא רק לטווח קצר – ואני יועדת שזה קשה כי בכלל במצבי משבר קשה מאוד לראות קדימה.
ומה עוד? הרבה סבלנות ולא לוותר לעצמכם. זה לא הזמן לעזוב מקום עבודה בטוח וגם לא לרדת פתאום לחצי משרה.
אתם מתמודדים עכשיו עם כל כך הרבה דברים לבד. חשוב לייצר חזית שקטה לפחות בתחום הכסף.

בית

אז מה אני ממליצה לעשות:

  • קודם כל תתיידדו עם חשבון הבנק שלכם ותעקבו אחרי המצב שלו. אל תאפשרו לעצמכם להיכנס למינוס. זה כמו כדור שלג – מגדילים מסגרת ואח”כ הלוואה ועוד אחת ואת כל החובות האלה גם צריך להחזיר ומשלמים עליהם ריביות יקרות. לא כדאי!
  • את הכסף שקיבלתם מחלוקת הרכוש תסגרו ואל תשאירו אותו במצב נזיל. אתם רוצים לרכוש דירה ולא לבזבז אותו.
  • תבדקו שיש לכם ביטוחים חשובים – ביטוח חיים, אבדן כושר עבודה ביטוח בריאות וביטוח סיעודי. התייעצו עם יועץ פנסיוני לגבי הפנסיה שלכם. עדכנו כתבי מוטבים בביטוח החיים ובפנסיה שלכם.
  • בדרך כלל תשלום המזונות נפסק כשכל אחד מהילדים מגיע לגיל 18 או 21 (תלוי מה כתבתם בהסכם שלכם) אבל ההוצאות על הילדים נמשכות גם לאחר גיל זה. אני ממליצה לתכנן ולהיערך ליום שאחרי, כבר מעכשיו,  גם אם הילדים ממש צעירים. ככל שתקדימו לחסוך תצטרכו לשים בצד סכום קטן יותר.
  • חברה טובה אמרה לי – ביום שאת מסיימת את התהליך ברבנות, רוצי לשנות סטטוס במשרד הפנים ומשם ישר לעירייה לקבל הנחה בארנונה. כך עשיתי ולמדתי לנצל הטבות שמגיעות לי – אין שום סיבה לא לעשות כך.
  • תעדכנו את מקום העבודה שלכם שהתגרשתם – מגיעה לכם נקודת זיכוי נוספת במס הכנסה.

יש עוד הטבות רבות שניתן לקבל – כל מקרה לגופו. תפתחו את העיניים, תחפשו באינטרנט ואל תתביישו לשאול ולבקש הנחה.
אני תמיד אומרת לאנשים שבאים אלי לייעוץ – תבדקו ותשאלו, במקרה הגרוע תקבלו תשובה שלא מגיעה לכם הנחה.

ומכל מה שכתבתי כאן העצה הכי טובה שלי אליכם היא – לתכנן, לתכנן, לתכנן.

זו הדרך היחידה להישאר בכיוון הנכון ולא להיסחף למערבולת הוצאות שיכולה למוטט אתכם. תבדקו את סדרי העדיפויות שלכם כי כנראה שהם השתנו עם השינוי המהותי הזה בחיים שלכם, ותקבעו סדרי עדיפויות שמתאימים למצב החדש. אולי עכשיו אי אפשר לממן 3 חוגים לכל ילד ואפשר להסתפק רק באחד? אולי אחד הילדים זקוק לטפול פסיכולוגי וצריך לוותר על משהו על מנת לאפשר זאת?

ועוד נקודה למחשבה – זה הזמן להביא יצירתיות ולראות איך אפשר להגדיל הכנסה. תציצו בפייסבוק ותראו שם המון אנשים שבנו עסקים מוצלחים רק מלהבין איזה כישורים מיוחדים יש להם. אני מאמינה שכל אחד יכול.

ממליצה גם להיכנס לאתר של כל זכות ולבדוק שם אם יש זכויות נוספות שמגיעות לכם.

איה תמרי,
יועצת ומאמנת לכלכלת המשפחה

http://ayatamari.co.il/

עוד מהבלוג של איה תמרי

Thumbnail

היום יומולדת

יש לי יומולדת. אני בת 48, לא מורידה רגע, לא מצניעה את הגיל. כל מה שיש לי הרווחתי ביושר. לא מתסכלת אחורה בחרטה. מרגישה שלמה עם עצמי. נתתי לעצמי מתנת יומולדת נהדרת, נסיעה של 8 ימים לבוסטון ולניו יורק – לבד, ביקור משפחתי וגם חופש...

Thumbnail

דברים שלמדתי מאמא שלי על כלכלת המשפחה

הפוסט הזה מוקדש לאמא שלי שנפטרה לפני שבע שנים. בדיוק ציינו את יום השנה לפטירתה. אמא שלי הייתה ניצולת שואה. למה אני כותבת את זה? כי הייתה לזה השפעה גדולה על ניהול הבית. צניעות: אנחנו 5 אחים, גדלנו בבית מגונן (לפעמים יותר מדי)....

Thumbnail

מחליפה עונות - קיץ - חורף

סיבוב קצר בקניון ביום שישי האחרון הבהיר לי שהחורף כבר כאן (וגם המבול שירד כשיצאתי משם). כל חלונות הראווה מלאים במגפיים ובגדי חורף רציניים, למרות שבכלל עדיין לא קר כל כך. אין כמעט אישה שלא שמחה לצאת לסיבוב שופינג עם פתיחת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים