הבלוג של ayaib

Aya Ibraheem

עדכונים:

פוסטים: 53

עוקבים: 3

החל מיוני 2018

Bitter / Francesca Jakobi, 2018

ז’אנר: פרוזה תרגום
320 עמודים | הוצאת: Penn Publishing | תרגום: אסנת הדר | עיצוב כריכה: טליה בר | שנת הוצאה בארץ 2018

קשה להאמין שמדובר ברומן ביכורים מרוב שהוא כתוב נפלא וצובט בלב!

זה סיפורה של גילדה מאייר וסיפורן של נשים לא מעטות בעולם. גילדה עברה ילדות לא פשוטה. היא חיה בצל אחותה היפה על אף היותה החכמה מבין שתיהן. בזמן מלחמת העולם השניה, היא מוצאת את עצמה בפנימייה באנגליה, הרחק מעיר הולדתה המבורג שבגרמניה ומעל לכל, אביה מסדיר עבורה נישואין לאחד משותפיו בגיל צעיר מאוד, אמא בגיל עוד יותר צעיר ואז גרושה. הקשר שלה עם בנה היה רעוע מההתחלה וביום שבו הוא התחתן, היא חשבה שזו תהיה נקודת המפנה בקשר ביניהם לטובה. טעתה.

זה סיפור כואב על יחסי הורים ילדים בדורות שונים שבהם רואים דפוס שחוזר על עצמו והמתבטא בעיקר בניכור. גילדה גדלה בבית שאינו מביע אהבה ורגשות ומדיר נשים, ולכן כשהיא בנתה משפחה משלה, נגררה לאותו מעגל אכזרי של ניכור.

הכאב בסיפור הזה רץ על שני צירים האחד הוא של גילדה החיה את ימיה בקהות חושים ואכולת חרטות על כל מה שהייתה צריכה לעשות וכל מה שהייתה צריכה להגיד לבנה בכדי שיידע שהוא אהוב, ואז כל ההזדמנויות המוחמצות בכדי לבקש סליחה ולהגיד את כל אשר על ליבה.

הציר השני הוא כאבו של רובן. הוא גדל עם אומנת ועם אמא נפקדת ולא מתפקדת. היחידים שהרעיפו עליו אהבה היו האומנת ואביו. כאבו החמיר כאשר חש שאמו נטשה אותו בכמה נקודות בחייו. ההבדל בין רבן לאמו הוא שרובן מתבצר בעמדתו לנהוג בה בריחוק כי הוא נאחז בטינתו כלפיה ולא מקל עליה להתנצל ולנסות להראות לו שדברים יכולים להיות אחרת ביניהם.

ויש את אליס המקסימה. בהתחלה היא הצטיירה בתור האישה הרכושנית שמנסה להרחיק את בעלה מאמו. גילדה קינאה בה ועקבה אחריה וזה הגיע לרמות שהרמתי גבה וכעסתי על תעוזתה של גילדה. ואז הייתה נקודת תפנית שבה נדמה שגילדה בעצם מנסה לחיות דרך אליס, דרך אופן התנהלותה של אליס ולמעשה, גילדה ניסתה ללמוד מאליס כיצד לחיות וכיצד להיות חיננית ואוהבת. הקשר בין השתיים נרקם בעדינות רבה וזה היה יפה.

הסיפור כתוב בגוף ראשון מנקודת מבטה של גילדה שמציגה בפני הקורא את קורותיה וקורות הסובבים אותה. הסיפור סוחף מתחילתו ועד סופו בגלל הכתיבה הרגישה. הסוף של הסיפור הותיר אותי מלאת גאווה. התגאיתי בגילדה כ כך שנמרח לי חיוך על הפנים. המעשה שלה בסוף העיד על תעצומות נפש ועל גדולה. אקח מהספר הזה את היותנו כולנו בני אדם ושכל אחד עובר דברים בחייו שמגדירים ומעצבים אותו ולכן אל לנו לשפוט בחומרה ולנסות להתעלות מעל רגשות שליליים, מוצדקים ככל שיהיו. חבקו את יקיריכם ואמרו להם שאתם אוהבים אותם ועד כמה הם חשובים לכם פן תתחרטו שלא עשיתם זאת מוקדם יותר. ספר נפלא ומומלץ בחום.

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:
http://bit.ly/2FBDwzz

עוד מהבלוג של ayaib

תצוגה מקדימה

אני חושבת לגמור עם זה / איאן ריד

ז'אנר: מותחן פסיכולוגי 206 עמודים | הוצאה: הכורסא | תרגום: יואב כ"ץ |  שנת הוצאה בארץ 2017 עוד אכזבה נרשמה אצלי ממותחן ועוד פסיכולוגי! זה דבר טראגי בעיניי! זוג צעירים נוסעים ברכב לבקר את ההורים שלו כדי שיכירו אותה. השיחות...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 6 months
תצוגה מקדימה

המיילדת מן ההרמון / רוברטה ריץ'

ספר שנטשתי, חזרתי אליו ואהבתי  The Harem Midwife /  Roberta Rich, 2014 ז'אנר: רומן היסטורי 229 עמודים | הוצאה: כנרת זמורה | תרגום: קטיה בנוביץ' | עיצוב העטיפה: אמרי זרטל | שנת הוצאה בארץ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה