הבלוג של ayaib

Aya Ibraheem

שמי איה ואני תולעת ספרים, מורה לאנגלית לשעבר ומשפטנית טריה. בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת כדי לשתף אתכם במחשבותיי ובתחושותיי לגביהם. מקווה שתהנו.

עדכונים:

פוסטים: 145

החל מיוני 2018

תארו לעצמכם לחיות באמונה שישנה קללה הרובצת עליכם ועל בני משפחתכם. הקללה הזו אומרת כזה דבר: לכל אחד מכם יש פחד איום אחד והפחד הזה יביא למותכם. אופטימי, לא?

30/12/2018

48423538_1144423672393455_2463552468861059072_n

 

ז’אנר: פרוזה תרגום

327 עמודים | הוצאה: הכורסא הוצאה לאור | תרגום: תומר בן אהרון | שנת הוצאה בארץ 2018

את הספר הזה בחרתי לפי כריכתו המהממת! העיצוב פשוט מאוד נפלא והצבעים משרים רוגע וישר תופסים את העין. כן, כך בחרתי בו. תודה ענקית למירב רוט על העיצוב הנהדר!

תארו לעצמכם לחיות באמונה שישנה קללה הרובצת עליכם ועל בני משפחתכם. הקללה הזו אומרת כזה דבר: לכל אחד מכם יש פחד איום אחד והפחד הזה יביא למותכם. אופטימי, לא? (בציניות).

זה בעצם סיפורה של משפחת סולאר. לטענת הסבא הקללה רובצת עליהם מתקופת שהותו בסייגון, וייטנאם בשנת 1972. הוא דאג להעביר את האמונה בקללה לשאר בני המשפחה ומיוחד לזוג התאומים אסתר ויוג’ין סולאר.

אסתר היא תלמידת תיכון והסובלת מחרדות רבות. היא כל הזמן בחיפוש אחר הפחד האיום שלה שיביא למותה. כדי לדעת ממה היא מפחדת, היא מכינה רשימה אך מתחילה לרשום ממספר שתיים. מספר אחת שמור לפחד שיהרוג אותה, שברור שאינה ששה לגלות מהו.

אסתר היא בחורה תימהונית. היא מתלבשת כל יום בתחפושת אחרת שגורמת לאנשים להרים גבה. אחיה התאום יוג’ין, פוחד פחד מוות ממה שמסתתר בתוך החושך והדבר גורם לו להתנהל באופן מוזר ביותר. אביה ואמה של אסתר אף הם לוקים בחרדות והדבר אינו מאפשר חיים נורמטיביים.

“איך אפשר להציל אנשים שטובעים בתוך עצמם?”

זו השאלה העומדת בעין הספר המוזר והמרתק הזה. אסתר מפחדת מפחדיה שלה, אך מפוחדת עוד יותר ממה שהקללה מעוללת לאהוביה ואין בידה כיצד לסייע להם ולהציל אותם.

עד שמופיע ג’ונה. ג’ונה היה חברה ומושא אהבתה של אסתר ביסודי. הוא כורת עמה הסכם: הם יתעמתו עם רשימת הפחדים שלה מהסוף להתחלה כדי לדעת ממה היא הכי מפחדת. הוא דוחק בה להירתם למשימה והיא נעתרת.

“לפעמים זה אמיץ לברוח. לפעמים אמיץ להישאר. חשוב להבין את ההבדל.”

משפט זה שאמר ג’ונה בעצם מדרבן אותה לבחון את מעשיה לעומק וזה מה שמעודד אותה להתמודד עם פחדיה.

הסיפור מסופר בגוף שלישי שנראה לי תמוה בתחילת הקריאה. אך ככל שהתקדמתי הבנתי עד כמה הוא הולם. זה מתחבר למעשיו של ג’ונה ועל כך לא ארחיב. מודה שהכתיבה שונה מאוד. היה לי קשה להתחבר לעלילה כי הרגשתי שאני קוראת על דמויות הזויות ותימהוניות, לא טעיתי. הן תימהוניות והזויות במובן זה שהן מאפשרות לכל מה שמפחיד אותן לשלוט בהן ולהניע אותן.

הסיפור הזכיר לי את “טירת הזכוכית” מבחינת הורים לא מתפקדים וילדים סובלים למרות שקווי העלילה שונים לחלוטין. התחפושות של אסתר קיבלו מענה והסבר בספר. הקריאה התנהלה אצלי באופן הבא: השתוממות מסגנון הכתיבה והדמויות, שעשוע, עצב ואופטימיות. כן, בסדר הזה. הספר נוגע בנושא התמודדות עם פחדים ובמיוחד עם מחלות נפש. הצורה העדינה והמיוחדת בה נגעה הסופרת בנושאים מרגשת בעיניי. ליבי נכמר על כל הדמויות. הזדהיתי עם כל אחת ואחת מהן, לרבות דמויות המשנה כי לא הייתה ולו דמות אחת מיותרת בספר הזה. הסוף היה פשוט קסום בעיניי.

לסיכום, זה סיפור על משפחה, חברות, אהבות, חרדות, פחדים והתמודדות עם הכל.

אחתום את סקירתי לספר מקסים זה במחמאות להוצאה על הבחירה, לתרגום הנהדר, בהמלצה חמה ובציטוט הבא שמסכם את הכל:

“כל מה שאתם רוצים נמצא בעברו השני של הפחד.”

#סוקרות_כתב_העת_אינדיבוק

לרכישת עותק דיגיטלי באתר אינדיבוק:
https://bit.ly/2ThQmZs

לרכישת עותק מודפס במחיר מוזל באתר הוצאת מודן:

https://bit.ly/2AjgsnR

 

עוד מהבלוג של ayaib

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

ריפטייד / אוריה מימון - כהן

ז'אנר: רומן רומנטי אבל כל כך הרבה מעבר! 538 עמודים | הוצאה: ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה