הבלוג של ayaib

Aya Ibraheem

שמי איה ואני תולעת ספרים, מורה לאנגלית לשעבר ומשפטנית טריה. בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת כדי לשתף אתכם במחשבותיי ובתחושותיי לגביהם. מקווה שתהנו.

עדכונים:

פוסטים: 154

החל מיוני 2018

קראתי את המשפט האחרון בספר. ליבי אבד לי, אז הלכתי לחפש אותו בכדי להעניק לו חיבוק מנחם כי סיפור כזה עוד לא קראתי ורגש כזה עוד לא חשתי. הספר הראשון מתוך דואט שילווה אותי תמיד.

23/12/2018

ribbon_master

***ספר ראשון מתוך דואט. הסוף פתוח.

קראתי את המשפט האחרון בספר. ליבי אבד לי, אז הלכתי לחפש אותו בכדי להעניק לו חיבוק מנחם כי סיפור כזה עוד לא קראתי ורגש כזה עוד לא חשתי. זה סיפורם של רן (Ren) ודלה (Della).

תארו לעצמכם ילד בן שמונה שמתעורר למציאות שונה מזו שהוא הכיר מיום היוולדו. במקום בית ומיטה משלו, הוא בחווה ונגזרו עליו חיי עבדות. כן, עבדות כי אמא שלו מכרה אותו למנהל אותה חווה שקנה ילדים בשביל שיעבדו אצלו. מאחר והם רכושו, הוא הטביע בהם חותם, אותו חותם שסימן בו את ראשי הבקר שלו. רן עבד קשה וסבל יותר מדי זוועות בחווה, הן על בשרו והן בראותו מה עוברים הילדים ובמיוחד הילדות שם. אז הוא מחליט לברוח. בעמל רב הוא אוגר ציוד ומזון בתיק גדול, וביום המיוחל הוא בורח. התיק כבד לו מכפי שציפה שיהיה. עייף מהמנוסה, הא חש תזוזה, ובתוך התיק הוא מוצא תינוקת. וחייו מתהפכים במיידית.

זה סיפור על התבגרות ובשלות רגשית. זה סיפור נפלא ונוגע ללב על הקרבה עצמית, על איפוק, על נתינה, על רצון בטובת האחר אפילו על חשבון טובתך שלך. רן ודלה גילו שגורלם נכרך זה בזה. היא תלויה בו בכדי לשרוד, והוא תלוי בה כי מצא בה חברת אמת. השניים עוברים אירועים רבים ושונים. הסיפור הזה מכמיר לב ובמיוחד בשלב בחיים שבו שניהם בגרו ושלמרות הרצון לשמר את המצב הקיים, ללב יש דרישות ורצונות משלו. קראתי ספרים קורעי לב ועצובים בעבר. זה ספר מלנכולי מרוב שהוא רווי בתמימות וברגש. הלב עולה על גדותיו באהבה לשתי הדמויות האלה. אהדה עזה מתפתחת כלפיהם. להיות קרוע בין אהבה אפלטונית לאהבה רומנטית מעולם לא הצטייר בצורה כה חיה, כה בועטת וכה מוחשית.

על הדמויות:

רן-
ילד שהפך לנער צעיר ואז לגבר נהדר. הוא בעל תודעה מוסרית גבוהה ורגיש מאוד. למד בגיל צעיר שאין כזה דבר שנקרא אהבה ואם היא קיימת, היא בוודאות תפגע בו ותכאיב לו. נקודת האור בחייו היא דלה. לה הקדיש את חייו וניסה להעניק לה את הכי טוב שאפשר להעניק. הוא ראה בעצמו כמגן שלה ושתפקידו בחיים הוא לשמור עליה מכל משמר ולדאוג שהחיוך יהיה נסוך על פניה תמיד. הוא הקסים אותי בתמימות שלו, בחום שלו, במסירות שלו, בהקרבתו הבלתי מסוייגת ובאהבתו הבלתי מותנית. הוא חרוץ, אחראי ונפלא. אך מספיק מבט אחד בעיניו בכדי לחוש את הכאב שהוא סוחב איתו מילדות. התאהבתי בדמות שלו.

דלה-
ילדה ונערה מתוקה. בלונדינית עם עיניים כחולות הבורקות בחוכמה. היא לומדת מהר ויודעת להחזיר אהבה והערכה. רן הוא הגיבור שלה. היא רוצה לרצות אותו תמיד אך הרעב שלה ללמוד אינו יודע שובע כבר מגיל צעיר, ורן דאג שהיא תלמד את מה שנבצר ממנו ללמוד. ככל שהיא מתבגרת ומתחילה לגלות את עצמה, היא נהיית מבולבלת ורגשותיה מתערבבים. אהבתי את הנחישות שלה ואת דבקותה בכל מטרה שהציבה לעצמה. אהבתי שחרף התנאים שלהם, היא השקיעה את כל כולה בכדי להיות הכי טובה שהיא יכולה להיות. אך האם היא הכי טובה בכל מצב נתון? האם תוכל תמיד להשיג את רצונה?

דמויות המשנה מועטות וזה מושלם לאופי העלילה, אך כל אחת ואחת מהן תרמה רבות לסיפור.

הסיפור מסופר בגוף ראשון מנקודת מבטם של רן ושל דלה לסירוגין. רן מספר את קורות חייהם ודלה מספרת את נקודת המבט שלה דרך כתיבת חיבור בתיכון. הכתיבה מ ד ה י מ ה! הסופרת יצרה שתי דמויות ברגישות שברירית שפשוט מתחברים אליהן ומתאהבים בהן. הרגשתי שאני שם, איתם, חווה את מה שהם עוברים, כואבת את כאבם ושמחה בשמחתם. הייתי מאושרת ועצובה איתם. כיאה לפפר וינטרס, הכתיבה סוחפת ושנונה עד מאוד. בלתי אפשרי להישאר אדישים. כל התהיות וההתלבטויות, הדילמות, הסבל והכאב, הסודות וחשיפתם ואז ההתמודדות עם ההשלכות היו מרהיבים בעיניי. והסוף? הסוף פתוח, ממש שפת תהום שחייבים לקפוץ אל תוכה בכדי לדעת מה יעלה בגורלם של רן ודלה המדהימים. על תפקיד הסרט (Ribbon) תלמדו במהלך הקריאה. ספר נוגע וצובט מרוב שהוא עמוק, רגיש ונפלא. הזכרתי את המילה רגש הרבה פעמים במהלך הכתיבה וזה בא לי בספונטניות מרוב שהספר הזה באמת גדוש ברגש. מומלץ בכל לשון של המלצה.

לרכישת עותק דיגיטלי/ מודפס באתר אינדיבוק:
https://bit.ly/2GAq2IP

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי
הסקירות של איה

עוד מהבלוג של ayaib

תצוגה מקדימה

ריפטייד / אוריה מימון - כהן

ז'אנר: רומן רומנטי אבל כל כך הרבה מעבר! 538 עמודים | הוצאה: ...

תצוגה מקדימה

תגידי שאת שלי / אליזבת נורבק

ז'אנר: מותחן פסיכלוגי 487 עמודים | הוצאה: דני ספרים | תרגום: דן כ"ץ | שנת הוצאה בארץ 2019 איפה עובר הקו בין אהבה לבין אובססיה? בין דאגה לבין רכושנות? בין תקווה לבין הזיה? בין...

תצוגה מקדימה

מטורפת / קלואי אספוזיטו

Mad / Chloe Esposito, 2017 ז'אנר: פרוזה תרגום 411 עמודים | הוצאה: ידיעות ספרים | תרגום: גליה וורגן | שנת הוצאה בארץ: 2018 זה ספר שתפס את עיני בגלל הכותר המעניין והכריכה המזמינה. הפעם כן...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה