הבלוג של אביבה פרידמן- מטפלת משפחתית

aviva_friedman

דוקטורנטית ל- Coaching Psychology באנ' מידלסקס בלונדון. זהו תחום אקדמי ומחקרי המשלב את הידע מתחומי הפסיכולוגיה המסורתית יחד עם הכלים האפקטיביים והגישה החיובית של עולם האימון. בבלוג תמצאו סיפורי מקרה ותובנות מעולם ה Coaching Psychology.... +עוד

דוקטורנטית ל- Coaching Psychology באנ' מידלסקס בלונדון. זהו תחום אקדמי ומחקרי המשלב את הידע מתחומי הפסיכולוגיה המסורתית יחד עם הכלים האפקטיביים והגישה החיובית של עולם האימון. בבלוג תמצאו סיפורי מקרה ותובנות מעולם ה Coaching Psychology. טיפול או ייעוץ בשיטה זו אינו מיועד לאוכלוסיית בריאות הנפש.

עדכונים:

פוסטים: 34

החל מינואר 2015

עד היום לב שבור מאהבה היה רק ביטוי שהמחיש את הסבל שעובר אוהב נכזב. מחקרים מדעיים שנערכו בארץ ובעולם, מראים כי אכן אפשר למות מאהבה נכזבת אבל לא רק… כל הרגשות השלילים והכואבים  משפיעים ישירות על הלב ותפקודיו ועשויים עם הזמן להתפתח לתחלואה קרדיאלית העשויה לגרום למוות. המועדות לתחלואה גבוהה בתסמונת הלב השבור, הן כמובן נשים.

5448483535_c7449bf700_z

photo by jinterwas is licensed under CC BY -SA

פרופ’ דוד חסדאי הציג את התופעה השכיחה יותר אצל נשים ובעיקר בגילאים בוגרים, ליתר דיוק 90% מהלוקים בתסמונת הן נשים, שמהוות 1%-2% מהלוקים בהתקפי לב, בעיקר אחר גיל המעבר.

הסימפטומים דומים להתקף חרדה ומתחילים לרוב בהתקף חרדה, דכאון, התרגזות או מאמץ רב. אלא שבתסמונת ה”לב השבור” מופיעים כאבים פיזיים עוצמתיים בצד שמאל של החזה. בשונה מהתקף חרדה שיכול להיות לרוב מרובה תסמינים; לחץ בחזה, תחושה של כובד על הלב, גוש חונק בגרון, רעד עז בגפיים וקוצר נשימה. נשים מובהלות לצנתור ואז מתברר כי כלי הדם פתוחים ואין כל בעיה לבבית פיזית. בתחקור המקרים עולה כי לבה של האישה נשבר בגירושין קשים שהיא עוברת באותה תקופה.

התופעה דמוית התקף הלב מופיעה במצבי דחק קשים כמו: מוות במשפחה, תאונה קשה ולפעמים אפילו התרגשות גדולה מדי או מאמץ פיזי רב מדי. המנגנון הנפשי- פיזיולוגי המשוער של התסמונת הוא הורמונים ומוליכים עצביים ממריצים המשחררים בגוף כמות הגדולה ב34% מהנורמה הורמוני לחץ כגון: אדרנלין, נוראדרנלין ודופמין. הורמונים אלה במצב דחק גורמים להתרחבות שריר הלב ופוגעים בהתכווצויות התקינות שלו המזרימות דם לכל הגוף. מצבי לחץ מתמשכים מכניסים את הגוף למצוקה והוא מתכונן ל”התקפה או בריחה”. בניגוד להתקף לב רגיל, תסמונת “הלב השבור” איננה מותירה נזק ארוך טווח ולרוב תחלוף עם טיפול מתאים.

אין לזלזל בתסמונת “הלב השבור”, הטיפול התרופתי המתאים חייב להינתן בימים הראשונים לאחר ההתקף כדי לעזור ללב להתכווץ מחדש. 22% מנפגעי הלב השבור יפתחו הלם לבבי וכשלים באספקת הדם לגוף ו- 9% יפתחו הפרעות קצב העשויות לסכן את החיים. 1% עשוי למות ול 5% יש סיכוי להתקף חוזר בעתיד.

חוקרים בעולם מנסים לגלות סימנים מזהים לתסמונת כדי למנוע צנתורים מיותרים וכדי לטפל נכון בבעיה מבעוד מועד דרך בדיקת דם אשר תעזור לאתר את המועדים ללקות בתסמונת. אמנם התסמונת איננה מבדילה בין נשים לגברים ברם, נשים מאובחנות פי 8.8% יותר מגברים כלוקות בתסמונת ונשים בוגרות מאובחנות בה פי 4.8% מנשים צעירות. לא ברור אם הממצא הזה שייך לתופעה ידועה אחרת של גברים המסרבים להיבדק ולכן יש נתונים רבים יותר על נשים, או שיותר גברים גם שוברים לנו את הלב וגם יוצאים די בזול מהעניין.

עוד מהבלוג של אביבה פרידמן- מטפלת משפחתית

תצוגה מקדימה

שנות בית הספר האבודות והמזיקות- כיצד הכישלון בבית הספר ממשיך להעיב גם על הצלחה בחיים הבוגרים

מבוסס על מקרה אמיתי. הפרטים שונו למניעת זיהוי. מי מאתנו זוכר מה הוא למד בכיתה ה'? מה קרה בכלל מראשית רכישת הקריאה והכתיבה ועד ללימודי הבגרות? אילו הן שנות בית הספר האבודות. שנים של ישיבה משמימה, חומר לימוד אנכרוניסטי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

משעמם לי, לא רוצה ללכת לביה"ס...קשיי למידה או מערכת חינוך כושלת?

שנת הלימודים תשע"ו החלה ועמה אין סוף תלמידים מתוסכלים, הורים כעוסים, מורים רגוזים. מה קורה במעבר החד מגן הילדים הנינוח שגם הוא במסגרת חוק חינוך חובה, לבית הספר? מהפך אמתי חל בהתנהגות הילדים הצייתנים, ההורים הקשובים. פתאום...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

יתומים עם הורים (פניה המזניחות של המשפחה המודרנית, חלק ב')

"יתומים עם הורים" הוא שם מצמרר שנתן ירחון בריטי בכתבתו על הזנחת ילדים ובני נוער בחברה המערבית. בכתבה מוצגים בני האצולה הבריטיים הנשלחים כבר מגיל צעיר לפנימיות יוקרה כדי להבטיח את עתידם הכלכלי- פוליטי, ובעצם הם נזנחים ע"י...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה